Mobile

3 tys. zł. Tyle średnio "wisi" Polak firmom telekomunikacyjnych

przeczytasz w 2 min.

Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że średnia wartość zadłużenia konsumentów wobec firm telekomunikacyjnych wynosi 3 tys. zł. Najwięcej długów z tytułu nieopłaconych rachunków za internet i telefon mają osoby w wieku od 36 do 45 lat.

Raport KRD pokazuje, że łączne zadłużenie konsumentów wobec firm telekomunikacyjnych wynosi 571 mln zł, co stanowi 60 proc. wszystkich zobowiązań. Średnio na jednego dłużnika przypada kwota 3 tys. zł. Mężczyźni stanowią 57 proc. wszystkich dłużników, a ich łączne zadłużenie wynosi 58 proc. całkowitej sumy długów, co przekłada się na prawie 333 mln zł. Najwięcej nieopłaconych rachunków za internet i telefon mają osoby w wieku 36-45 lat (51 tys. osób) oraz 26-35 lat (46 tys. osób).

W rejestrze KRD znajduje się 232 tys. dłużników firm telekomunikacyjnych. Od 2020 roku firmy telekomunikacyjne pobrały prawie 11 mln raportów o konsumentach i firmach z bazy dłużników. Sprawdź ile kosztuje internet w Polsce.

Jak Polacy płacą rachunki?

Adam Łącki, prezes Zarządu KRD, odnosi się do badania "Jak Polacy płacą rachunki", które zostało zlecone przez KRD pod koniec 2023 roku. Z jego wyników wynika, że niemal co czwarty Polak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdarzyło się nie opłacić rachunku w terminie. "47 proc. z nich spóźniło się z opłatą za media. Co dziesiąty nie opłacił rachunku w ogóle, a 30 procent przypadków dotyczyło rachunków za internet i telefon. W rankingu priorytetów płatności, opłaty za telefon zajęły 12. miejsce, a za internet 15. wśród 23 możliwych. Zatem dla wielu Polaków rozliczanie się z operatorami telekomunikacyjnymi nie jest sprawą najważniejszą" - ocenił Łącki.

Kto nie płaci rachunków z internet i telefon?

Raport wskazuje również, że najwięcej długów mają mieszkańcy średnich i dużych miast (powyżej 20 tys. mieszkańców), bo 409 mln zł, natomiast mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości są winni ponad 162 mln zł. Najwięcej dłużników znajduje się w województwach: śląskim (27,2 tys. osób), mazowieckim (22,3 tys.) i dolnośląskim (20 tys.).

Przedsiębiorcy stanowią 17 proc. wszystkich dłużników, co daje 38 tys. firm. Łączna kwota ich zaległości wynosi 376,4 mln zł. Ponad połowa z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze, które mają do spłaty 142,5 mln zł długu. Najwięcej zadłużonych firm działa w województwach: mazowieckim (8645), śląskim (4473) i dolnośląskim (3371). Najbardziej zadłużone branże to handel, budownictwo oraz transport.

źródło: PAP

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Premek1983
  5
  Ja niczego nie wiszę więc przestańcie pitolić pismaki paskudne
  • avatar
   Abgan
   2
   Policzmy o ile więcej płacimy za usługi telekomunikacyjne, żeby pokryć koszty obsługi tego długu.

   Koszt finansowania (operator musi skądś pożyczyć pieniądze, których klient nie zapłacił), koszt windykacji... 571 mln PLN, załóżmy koszt pozyskania 10% rocznie, to 57 mln odsetek, do tego koszt windykacji od 232 tysięcy osób, przy stawce 5% od kwoty długu (średnio 3000 PLN) 150 PLN, policzmy zniżkę na duże zamówienie, 100 PLN od sztuki i mamy 23 mln PLN.

   Łącznie okrągłe 80 mln PLN, na 30 mln abonentów daje 2.66 PLN od każdego z nas na pokrycie strat generowanych przez dłużników.

   P.S. wiem, że nie powinno się sumować rocznego kosztu obsługi długu z kosztem windykacji, który nie jest per annum (nie wiadomo jaka jest rotacja wśród dłużników), ale tu tylko o rząd wielkości chodziło.
   • avatar
    flash44
    0
    Logiko przenajświętsza, 3 tys. zł wisi nie "przeciętny Polak" ale, jak sam dalej piszesz Autorze, to wysokość długu konsumenckiego podzielona przez ilość DŁUŻNIKÓW. A tych w KRD jest wpisanych 232 tysiące. Niech kolega Sołtysiak się zastanowi, czy można tu mówić o "przeciętnym Polaku". Jak kolega społeczeństwa nie potnie, trochę mało te 232 tysiące dłużników w stosunku do ludności Polski.
    • avatar
     ECRYGIGS
     0
     Play mnie jest winna ponad 300zł. kartę internet play, którą używałem w tablecie. Zablokowali mi ją, bo przestałem doładowywać z racji nieopłacalności.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login