Bezpieczeństwo

Krótkie połączenie z dziwnego numeru? Lepiej nie oddzwaniaj

przeczytasz w 1 min.

Na pewno każdy z nas otrzymał kiedyś połączenie z zagranicznego numeru, które trwało dosłownie chwilę – a następnie ktoś się rozłączył. Przypominamy, że lepiej w takim przypadku nie oddzwaniać.

Wangiri to po prostu jedna z wielu form oszustw telekomunikacyjnych. Przestępcy telefonują do losowych osób z zagranicznych numerów, następnie szybko się rozłączają i liczą, że ktoś do nich oddzwoni. Nie warto: w taki sposób możemy stracić pieniądze.

Oszuści łączą się z różnych zagranicznych numerów – zazwyczaj są one na tyle egzotyczne, że operator może naliczyć za oddzwonienie gigantyczną stawkę.

Jak rozpoznać, że dzwoni oszust?

Nasze podejrzenia powinna wzbudzić przede wszystkim długość numeru – jeśli jest on za długi jak na polskie standardy, coś zapewne jest na rzeczy. Zaalarmować może nas również dziwny prefiks: na przykład +223 kieruje do Mali w Afryce. Raczej mało kto w Polsce spodziewa się kontaktu z tamtych stron – wyłączając sytuacje np. zawodowe.

Najlepiej być w takim przypadku „umiarkowanie ciekawym”, to znaczy po prostu zignorować dziwne połączenie i usunąć je z historii połączeń, by kiedyś omyłkowo nie oddzwonić.

źródło: Dobreprogramy.pl

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dariuszd1
  2
  Albo szybko odebrać, to 2ga opcja i wtedy chyba naliczy się dzwoniącemu..
  • avatar
   studionti
   2
   Nigdy nie odbieram i nigdy nie oddzwaniam.
   • avatar
    HavenOne
    0
    Raz odzwoniłem do numeru który był niby z Litwy, to naliczyło za 3 sekundy złoty coś. Po wpisaniu w google to był jakiś duży litewski bank, nie pamiętam bo to dawno było.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login