Technologie i Firma

Wakacje i praca w jednym? Można. Wystarczy wynająć kampera

przeczytasz w 2 min.

Wiele wskazuje na to, że polscy przedsiębiorcy chętnie zamieniają biura na przyczepy kempingowe i kampery. Najczęściej dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, sprzedaż nowych przyczep kempingowych w latach 2020-2022 wzrosła niemal dwukrotnie, a nowych samochodów kempingowych o ponad połowę. Przedstawiciele Europejskiego Funduszu Leasingowego zwracają uwagę, że "biuro na czterech kółkach" to duży wydatek, dlatego warto wziąć pod uwagę leasing lub wynajem.

Z ostatnich danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2022  w Polsce zarejestrowano 1877 kamperów, czyli o 16 procent mniej niż rok wcześniej. Jednak biorąc pod uwagę liczbę rejestracji w roku rozpoczęcia pandemii, widać już wzrost. W 2020 sprzedano bowiem 1166 nowych samochodów kempingowych. Mocno w górę wystrzeliła w czasie pandemii także sprzedaż nowych przyczep kempingowych. W 2020 roku Polacy zarejestrowali 565 sztuk, w 2021 1044, a w 2022 – 1067 sztuk.

Polacy pokochali karawaning, czyli podróżowanie w pojeździe, który pełni jednocześnie funkcję mieszkania... i coraz częściej biura. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić – najczęściej dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, freelancerów – pracujemy nie w biurowcach, nawet nie w naszych domach, ale w miejscach, w których akurat spędzamy nasze wakacje – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL. Na takie rozwiązanie mogą więc zdecydować się osoby, które wykonują pracę zdalną.

Biuro w leasingu?

Dziś można wyleasingować wszystko, co stanowi majątek ruchomy lub nieruchomość i jest przydatne do prowadzenia biznesu. Środki transportu, samochody użytkowe, wiatraki, maszyny rolnicze czy sprzęt budowlany i IT przestały już być jakimkolwiek zaskoczeniem. Lista przedmiotów, które można wziąć w leasing, jest znacznie dłuższa.

– Koszt zakwaterowania w hotelach, pensjonatach czy apartamentach po bardzo trudnym czasie pandemii poszedł mocno w górę, stąd doskonałą alternatywą okazują się pojazdy kempingowe. Zarówno samochody jak i przyczepy. Jest tylko jeden słaby punkt tego rozwiązania – cena. Na jednorazowy wydatek rzędy kilkuset tysięcy złotych mogą pozwolić sobie nieliczni, dlatego warto zastanowić się nad innym sposobem finansowania jak leasing. Dzięki temu, będąc na wakacjach i jednocześnie prowadząc biznes, pojazd zarabia sam na siebie – podpowiada Radosław Woźniak.

Leasing jest dostępny dla firm z minimum sześciomiesięcznym stażem. EFL zapewnia, że dzięki uproszczonej procedurze weryfikacyjnej można uniknąć czasochłonnych formalności. Wysokość raty i opłaty wstępnej i harmonogram spłaty można dostosować do potrzeb oraz aktualnych możliwości finansowych przedsiębiorcy. Natomiast na koniec umowy można wykupić pojazd na korzystnych warunkach lub zwrócić go leasingodawcy.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zack24
    2
    Tak. Przedsiębiorcy a w szczególności działalności jednoosobowe biorą kampery, żeby pracować zdalnie. Biorą je żeby mieć koszty, i to z rzadka którzy, bo to cholernie drogie (jako nowe). Przedsiębiorcy w Polsce w większości działalności jednoosobowe to wersja samozatrudnienia dla większych korporacji. Jak chcesz podróżować i pracować, to również koszt pociągu, busa, hotelu i innych rzeczy składających się na wyjazd służbowy możesz wrzucić w koszt. Ważne, żeby mieć uzasadnienie, i to samo dotyczy się kamperów.
    Ostatnia kwestia to jeszcze ta, że wielu przedsiębiorców w naszym kraju w ogóle nie jeździ na urlopy, bo musi pracować aby opłacić ciągle rosnące składki, których to najczęściej od dochodu nie odliczą. Za to rozdawnictwo wzrasta :(((