Bezpieczeństwo

Premier tworzy departament ds. cyberprzestrzeni

przeczytasz w 1 min.

„Polski rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się i byli w swoim kraju bezpieczni” – zapewnia premier Beata Szydło.

„To jest kwestia gospodarki, bezpieczeństwa, stabilizacji, ale też […] pokoju” – tak o cyberbezpieczeństwie mówiła premier Beata Szydło podczas tegorocznego Cybersec. Tak też uzasadnia powołanie departamentu do spraw cyberprzestrzeni.

Departament, na którego czele stanie minister Paweł Szefernaker, będzie miał za zadanie analizowanie i monitorowanie cyberprzestrzeni. Wszystko to, by zapewnić możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa (ogólnie) w kraju, (a konkretnie) w ministerstwach: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz cyfryzacji.

„Podjęłam decyzję, iż powołam departament, komórkę taką, która w tej chwili właśnie powstaje w wielu urzędach premierów Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie i monitorowanie i bycie takim zapleczem eksperckim dla mnie osobiście” – mówiła prezes Rady Ministrów.

Gwarantowanie odpowiedniej ochrony w cyberprzestrzeni jest dzisiaj nie mniej ważne od zapewniania bezpieczeństwa w tradycyjnym znaczeniu. Wszak cała administracja opiera się na sieci, a odpowiednio wymierzony cyberatak może prowadzić np. do paraliżu energetycznego. Dlatego też cyberbezpieczeństwo powinno być jednym z priorytetów i najwyraźniej premier Beata Szydło jest tego świadoma.

„Zaczynamy o [problemie cyberbezpieczeństwa] nie tylko mówić, ale też wdrażać takie rozwiązania, które mają uczynić świat bezpieczniejszym” – kontynuowała premier Szydło. – „Polski rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się i byli w swoim kraju bezpieczni. Aby im to zapewnić, podjęliśmy szereg inicjatyw w zakresie obronności, bezpieczeństwa wewnętrznego, a także poprzez rozwój polskiej gospodarki, programy społeczne, co daje obywatelom poczucie stabilizacji” – dodała.

Źródło: TVN24 BiS. Ilustracja: JanBaby/Pixabay (CC0)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  2
  >Polski rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się i byli w swoim kraju bezpieczni

  to kiedy abdykacja?
  • avatar
   Fiona
   0
   Kolejne gęby do wyżywienia z naszych podatków.

   No ale dalszą rodzinę i znajomych też trzeba gdzieś umocować.

   Wiecie iż Polska ma najwięcej wiceministrów w całej Europie - 149 !!!!
   A każdy wiceminister to dwór do utrzymania !!!

   Ale żadnego rządu takie klimaty nie obchodziły - zawsze można podnieś podatki.
   • avatar
    Fiona
    0
    P.S. A odkąd pan antoni demontuje polską armię - bardzo skutecznie trzeba przyznać (jedyny sukces PIS) to ja z każdym dniem czuję się mniej bezpiecznie. Nie aż tak jak babcia w sierpniu 1939, ale nie dużo lepiej ;(
    • avatar
     Karmiący Kolibry
     0
     Departament ds Inwigilacji Opozycji w Cyberprzestrzenii
     • avatar
      smar.n
      -2
      5 Komentarzy i sami debile co piszą nie na temat, efekt gimnazjów prędko nie zniknie, taki departament jest w tych czasach wręcz niezbędny biorąc pod uwagę to co wyczyniają Rosyjscy hakerzy, nawet ostatnio maczali palce w referendum w kataloni.
      • avatar
       shamoth
       -5
       Oho, i zaczną się problemy z dostępem do FB czy XXX a wszystkie 404 będą z automatu przekierowywane na www.radiomaryja.pl lub tv-trwam.pl ;)