Procesory

Nowe procesory Intel… jednak nie będą takie nowe. Wyciekła specyfikacja

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja procesorów Intel zbliża się coraz większymi krokami. Ostatnio pojawiły się tutaj zaskakujące informacje - okazuje się, że nie wszystkie nowe procesory będą bazować na nowej konstrukcji.

Procesory Intel Core 13. generacji są zapowiadane już od dłuższego czasu – jednostki zastąpią udane modele Core 12. generacji, oferując jeszcze lepszą specyfikację. Nie wszystkie modele jednak będą bazować na nowej architekturze.

Intel Core 13. generacji

Procesory Intel Core 13. generacji – połączenie starych i nowych modeli

Nowa generacja procesorów ma zaoferować więcej rdzeni – nadal będziemy mieli do czynienia z hybrydową architekturą, ale producent ma poprawić osiągi wydajniejszych rdzeni P-Core. Dodatkowo nowe procesory zaoferują natywne wsparcie dla szybszych pamięci DDR5-5600 (zachowując kompatybilność ze starszymi pamięciami DDR4).

Intel Core 13. generacji
Nowe procesory mają oferować większą pojemność pamięci podręcznej L2 na rdzeń P-Core oraz klaster rdzeni E-Core

Intel Core 13. generacji
Zwiększona pojemność pamięci podręcznej ma dotyczyć modeli Core i5 i wyższych

Według informacji ujawnionych przez portal Igor’s Lab, tylko jednostki Core i9, Core i7 i odblokowane Core i5 będą zaliczać się do generacji Raptor Lake (producent zastosuje tutaj nowe jądro krzemowe) – takie układy zaoferują więcej rdzeni, a także zwiększoną pojemność pamięci podręcznej drugiego (L2) i trzeciego poziomu (L3). Poprawiona specyfikacja na pewno przełoży się na lepsze osiągi.

Zwykłe modele Core i5, a także Core i3 nadal będą bazować na jądrach z generacji Alder Lake. Co prawda układy zaoferują też więcej rdzeni względem odpowiedników z 12. generacji, ale mają one oferować mniejszą pojemność pamięci podręcznej L2 (co zapewne przełozy się na gorsze osiągi względem 13. gen).

Intel Core 13. generacji

Intel Core 13. generacji

Procesory nadal będą kompatybilne z podstawką LGA 1700, ale przy okazji planowane jest wprowadzenie nowych płyt głównych z chipsetami z serii Intel 700 - konstrukcje zaoferują więcej linii PCI-Express 4.0 dostępnych z chipsetu, a także więcej portów USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s).

Specyfikacja procesorów Intel Core 13. generacji

Igor’s Lab opublikował też specyfikację nowych procesorów (póki co tylko modeli o odblokowanym mnożnikiem – najpewniej to one pojawią się jako pierwsze). Dane pokrywają się z wcześniejszymi przeciekami, ale przy okazji poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące jednostek (m.in. limity mocy).

Intel Core 13. generacji - specyfikacja procesorów

Zmiany? Nowe procesory zaoferują więcej rdzeni, będą pracować z wyższymi zegarami, a do tego będą dysponować większą pojemnością pamięci podręcznej L2 i L3. Lepsze parametry zostaną jednak okupione wyższymi limitami mocy, szczególnie będzie to widoczne w modelach Core i5 (wzrost ze 150 do 181 W) i Core i7 (wzrost ze 190 do 253 W). W przypadku Core i9 jest to symboliczny wzrost (ze 251 do 253 W).

Kiedy premiera procesorów Intel Core 13. generacji?

Według wcześniejszych przecieków z Azji, nowa generacja procesorów oficjalnie zostanie zaprezentowana 27 września podczas konferencji Intel Innovation Event. Na sklepową premierę układów będziemy musieli poczekać aż do 20 października. Ceny układów jeszcze nie są znane, ale jeśli byłyby zbliżone do modeli 12. generacji, nowa generacja mogłaby okazać się poważnym zagrożeniem dla konkurencyjnych modeli Ryzen 7000.

Źródło: Igor’s Lab

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  9
  Niezła rozgrywka. Zanim się czerwoni z nowymi cepkami dobrze rozgoszczą na rynku, to niebiescy odchrząkną 2-3 kolejne generacje. Te kolejne może wniosą coś ważnego, a tymczasem nie ma się co wychylać. Społeczeństwo i tak kupi, bo więcej "rdzeniuf" i więcej "klatków". Sprytnie
  • avatar
   kazitut
   8
   Wróbelki ćwierkają:
   W 13 generacji Intel Core, 13 600 (i niżej) nie będzie generacją Raptor Lake.

   Ma to być Alder Lake czyli 12 generacja Core.
   Ładnie im tego zalega na produkcji, i magazynach.

   Na pudełku ładna 13 Gen. W środku 12 Gen.
   A płacisz za 13 Gen.
   I kupuj tu intel-a, ...

   Nie pierwszy, nie ostatni raz ?
   • avatar
    DeviLevi
    2
    Limity mocy jednak zostaną podniesione a tak się chwalili że będą bardziej energooszczędne kolejne generacje zaraz po premierze 12 gen :). Intelowi to jednak można zaufać...
    • avatar
     piterk2006
     1
     Ym. Ale gdzie na tych slajdach jest info, że i5 non-k to starsza generacja? Po prostu non-k nie dostanie więcej pamięci L2.
     Swoją drogą nie rozumiem wprowadzania postępu sztucznie poprzez dokładanie pamięci podręcznej po 4 mega na krzyż. Nie można od razu dowalić 1GB pamięci podręcznej i wylecieć w kosmos z wydajnością? Przecież dzisiaj kostka 8MB i 1024MB ma ten sam rozmiar, na cpu się zmieści.

     Swoją drogą co dzieje się ze starymi cpu? Starocie pokroju 10600k nadal trzymają ceny z dupy, ponad 1100zł. Nikt tego nie kupi i co, zezłomują? Nie można sprzedać biedakom po 800-900zł? W dupach się producentom poprzewracało, wolą wyrzucić niż sprzedać.

     To samo nvidia - pełne magazyny 3060 i 3070 a oni cen nie obniżają, jedynie na 3080 i lepsze. Ba, nawet dalej produkują 3060 i wprowadzają odświeżoną wersję z pamięciami gddr6x. To kiedy wreszcie te 40xx, jak oni mają sprzedaż i produkcję 30 zapewnione na najbliższe 2 lata!!!!
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      jak tam AVX512 ? zostały u rzeźnika na etacie intela?
      • avatar
       Silver
       0
       "Nie będą takie nowe" - nic nowego, ile lat Skylake był klepany po poprawkach i z nową nazwą...