Karty graficzne

Producenci po cichu zmienili projekty kart GeForce RTX 3000? Sprawdzamy jak jest w rzeczywistości

przeczytasz w 2 min.

Nie milkną echa problemów z działaniem kart GeForce RTX 3000, a część mediów informuje o potajemnej zmianie projektu niektórych modeli. Jak jest w rzeczywistości?

Pierwsze informacje o problemach z działaniem GeForce RTX 3080 i RTX 3090 pojawiły się w ubiegłym tygodniu, a początkowe diagnozy wskazywały na niewłaściwą konstrukcję kart – chodziło o kondensatory odpowiedzialne za filtrowanie napięć, które umieszczono na rewersie PCB.

Więcej pisaliśmy tutaj. W uproszczeniu chodziło o to, że lepsze miały okazać się konstrukcje z kondensatorami MLCC, a gorsze z POSCAP.

Producenci po cichu zmienili projekt kart graficznych? Nie!

W branżowych mediach zawrzało, a klienci zaczęli sprawdzać typ zastosowanych kondensatorów. Mało tego! Pojawiły się doniesienia o zmianach w projektach kart.

MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X - porównanie nowej i starej wersji
MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X - porównanie starej (na górze) i nowej wersji (na dole)

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 - porównanie
ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090 - porównanie starej (na górze) i nowej wersji (na dole)

Swoje modele miały zmienić m.in. firmy ASUS i MSI, co rzekomo potwierdzają nowe zdjęcia z większą liczbą kondensatorów MLCC.

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090 OCKarta ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3090 OC od początku korzystała tylko z kondensatorów MLCC

MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3XMSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X w sklepowej wersji wykorzystuje kondensatory MLCC (foto YouTube @ Tech With Sean)

Nie jest to do końca prawdą, bo wersje z większą liczbą kondensatorów MLCC były dostępne od początku (takie konstrukcje trafiły zarówno do recenzentów - np. jak w testowanym przez nas ASUS TUF GeForce RTX 3090 OC, jak i do sprzedaży). Zmieniły się tylko zdjęcia na stronach produktowych, które pochodziły z wersji prototypowych i nie odzwierciedlały produktu końcowego (a przez to mogły zniechęcać klientów do zakupu danego modelu w związku z „aferą kondensatorową”).

Oświadczenie w tej kwestii wydał polski oddział firmy ASUS:

W przypadku wersji MSI Gaming X Trio zmiany w ogóle nie zaszły, więc mamy do czynienia z całkowitym przekłamaniem informacji.

Nvidia nie potwierdza problemów z kondensatorami

Jeżeli czytacie nasze newsy, to wiecie, że Nvidia już uporała się z problemami za pomocą nowych sterowników.

Producent udostępnił redakcji PC World oświadczenie, w którym wskazuje, że problemy ze stabilnością niekoniecznie są związane z budową kart:

Jeżeli chodzi o niereferencyjne projekty, nasi partnerzy regularnie dostosowują swoje modele i ściśle z nimi współpracujemy. Liczba grup kondensatorów POSCAP i MLCC może się różnić w zależności od projektu i niekoniecznie jest wyznacznikiem jakości.

Jaki z tego wniosek? Warto dokładnie sprawdzać informacje podawane przez media, bo nie zawsze są one zgodne z prawdą.

Źródło: ASUS, MSI, YouTube @ Tech With Sean, FB @ ASUS Republic of Gamers, PC World, inf. własna

Zobacz więcej o kartach graficznych GeForce RTX 3000:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  arek1976
  11
  Ty masz tylko płacić kupę szmalcu za buble do puki płaca to tak będzie walka na FPS ja mam GTX1070 i daje mi rady nie mam może tych nowych technologi nie gram na 8k ale na 2k i jestem zadowolony gram komfortowo gry śmigają jak ta lala i nie wydam 7tysi za bubel
  • avatar
   BariGT
   4
   Dlatego nowości warto kupować po kilku miesiącach jak już ci którym się śpieszy przetestują. W Turingach na początku padały Ramy i też dopiero późniejsze rewizje to poprawiły.
   • avatar
    BariGT
    3
    Dlatego nowości warto kupować po kilku miesiącach jak już ci którym się śpieszy przetestują. W Turingach na początku padały Ramy i też dopiero późniejsze rewizje to poprawiły.
    • avatar
     Matrix1
     1
     Ludzie się teraz rzucą na Asusa i bardzo dobrze. Zasłużył sobie na reklamę w pozytywnym słowa znaczeniu
     • avatar
      kitamo
      -5
      tam nie ma kondensatorow POSCAP, to tylko zdjęcia ktore byly wczesniej.
      • avatar
       Matrix1
       0
       Za 3 miesiące będą przeprojektowane karty obecne na takie które nie będą mieć problemów z zasilaniem i crashem. Więc ludzie nie kupujcie obecnie kart. A ci co kupili to będą żałowali kasy
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a mogli zamiast kondensatorów zastosować ogniwa paliwowe :D hehehe to byłby dopiero progres.
        • avatar
         Marucins
         0
         Uporali się z problemem tak jak za dawnych lat z GTX 970 :)