Karty graficzne

AMD niszczy nową kartę Intela – Radeon dużo lepszy w grach

przeczytasz w 1 min.

Jesteśmy po premierze mobilnych kart graficznych Intel Arc, które miały tchnąć powiew świeżości na rynku GPU. Wygląda jednak na to, że nowy sprzęt może nie poradzić sobie z konkurencją.

Prezentacja kart graficznych Intel Arc pozostawiła wiele do życzenia – co prawda producent pochwalił się nowymi układami, ale np. nie porównał ich do modeli konkurencji. Całe szczęście takie porównanie przygotowała konkurencja.

AMD Radeon RX 6500M vs Intel Arc A370M – porównanie wydajności

Firma AMD opublikowała slajd, na którym porównano wydajność dwóch podstawowych kart graficznych dla laptopów – chodzi o modele Radeon RX 6500M (RDNA 2) oraz Arc A370M (Alchemist). Można zatem powiedzieć, że to pojedynek wagi piórkowej.

Specyfikacja? Obydwa układy zostały wyposażone w 1024 procesory strumieniowe i dysponują 4 GB pamięci GDDR6 64-bit. Warto jednak zauważyć, że Radeon jest dużo mniej skomplikowaną konstrukcją (rdzeń wykonano w tej samej litografii, ale składa się on z dużo mniejszej liczby tranzystorów).

AMD Radeon RX 6500M vs Intel Arc A370M
Radeon RX 6500M w mniej wymagających tytułach bez problemu wyciąga 80 fps w rozdzielczości 1080p na średnich ustawieniach

Mimo podobnej specyfikacji, karta AMD okazuje się dużo wydajniejsza w grach – w zależności od tytułu przewaga Radeona ma wynosić od 27% do nawet 114% (!).

Kluczową kwestią może być jednak dostępność sprzętu. Wiemy przecież, że laptopy z Radeonami nie należą do zbyt popularnych konstrukcji (a z RX 6500M to już w ogóle). Czy z kartami Intela będzie lepiej? Tego jeszcze nie wiadomo, aczkolwiek producent chwalił się partnerstwem z kilkoma dużymi markami.

Źródło: Twitter @ Radeon RX

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gnom_Z_Piany2
  3
  z tego wynika że zmarnowany krzem. większa powierzchnia, mniej chipów z wafla, gorsza wydajność. niestety ten krzem marnują w TSMC :(
  • avatar
   Gnom_Z_Piany2
   2
   Paweł! odnalazła się zapowiadana karat Intela
   www.youtube.com/watch?v=s13iFPSyKdQ
   zrobisz reckę? wycinam https z linka bo tniecie linki bez sensu.
   • avatar
    szymcio30
    2
    A jutro bedzie...żartowaliśmy. Wyniki sa nieprawdopodobne zważywszy jak słaba jest deskoptowa RX 6500.
    • avatar
     kazitut
     1
     Baty w "low end" ?
     Przy Full HD , intel-owi ?
     • avatar
      biuro74
      1
      Niech AMD tak nie kozakuje, bo się jeszcze może okazać (duże prawdopodobieństwo biorąc pod uwagę niedojrzałość sterowników do serii Arc Intela), że zostaną pokonani swoją własną bronią, to jest "wartością dodaną w czasie" - czyli kolejnymi wersjami sterowników oferującymi coraz wyższą wydajność ;-)
      • avatar
       BariGT
       -1
       Intel370 to ok 1/3 najsilniejszej karty Xe730 - zatem szykuje sie kompromitcja XD
       • avatar
        Yamaraj6
        0
        To ich pierwsza karta, zobaczymy może dopracują sterowniki. Osobiście i tak czekam na Arc 5 i 7 zobaczymy co pokażą i czy będą w stanie dogonić AMD i Nvidie. Poza tym, dopóki nie zobaczę jakiegoś niezależnego porównania lapków z podobną ceną z jedną i drugą kartą, to wszystko co pokazują producenci to tylko slajdy.
        • avatar
         quadroxxl
         0
         Nvidia zajmuje się kartami od "wieków"..AMD przejeło technologie od ATI Radeon i różnie im szło..A ktoś wogóle brał pod uwage, że Intel od, tak sobie stworzy karte graficzną, która coś będzie znaczyć w sród "Tytanów"?? Chińczycy tworzą CPU i jest to żarcik a co dopiero "akcelator graficzny"..Pisałem kiedyś, że za 20-ścia lat, może Intel dogoni, takiego GTX 1080, może RTX 3050 ale to maks, co osiągnie...Chyba, że Intel przejmie Nvidie xD Ale to, byloby szkodliwe dla nas wszystkich, tak jak w przypadku AMD+Radeon..