Konsole do gier

Polak uwolnił potencjał konsoli GameCube. Wystarczyło zastosować Raspberry Pi!

przeczytasz w 1 min.

Nintendo GameCube otrzymał modyfikację, która pozwala na bezproblemowe odpalanie homebrew. Projekt robi wrażenie!

Konsola Nintendo, należąca do szóstej generacji, na początku XXI wieku nie zdobyła zbyt wielkiej popularności na świecie, a tym bardziej w naszym kraju. W walce z PlayStation 2 odniosła sromotną klęskę i zmieniła tok myślenia Japończyków na temat produkcji konsol (nie liczy się wydajność, a grywalność). Nie zmienia to jednak faktu, iż GameCube jest konsolą kultową i posiada w swej ofercie masę wspaniałych tytułów. Nie dziwi więc fakt, iż jest nadal wielu zapaleńców, którzy wciąż majsterkują przy tej konsoli. Jednym z nich jest nasz rodak – Maciej Kobus.

Konsola GameCube

Maciej zawodowo pracuje jako doświadczony programista PHP, a w wolnych chwilach zajmuje się elektroniką i (najwidoczniej) pracą/graniem na konsoli GameCube. Webhdx (pseudonim twórcy) poświęcając wiele godzin swojej pracy i wykorzystując Raspberry Pi Pico, SD Gecko i/lub SD2SP2 oraz karty pamięci SD, stworzył moduł do bezpośredniego ładowania alternatywnego oprogramowania na konsolę Nintendo – Swiss. Jest to zdecydowanie lepsza opcja, aniżeli stosowanie starszej metody (XenoGC), gdyż ta wymagała specjalnego, botowalnego dysku.

Swiss v0.6

Twórca na platformie GitHub wypisuje zalety swojego rozwiązania:

 • jest otwartoźródłowe
 • wymaga Raspberry Pi Pico, kosztującego 22zł
 • jest bardzo łatwe w montażu, wymaga przylutowania 5 przewodów
 • możliwość programowania przez przewód USB, nie wymaga specyficznych sterowników i programów
 • automatycznie uruchamia dowolnie wybraną aplikację DOL
 • wykorzystuje metodę "IPL injection" zdecydowanie lepszą od XenoGC

Choć osobiście nie grałem na konsoli Japończyków to wiem, że potrafi dostarczyć wiele zabawy swoim użytkownikom. Cieszy fakt, że ta konsola nadal jest rozwijana i wykorzystywana do takich projektów. No i oczywiście należy pogratulować Maciejowi Kobusowi za jego ciężką pracę i rozwój sceny homebrew!

Źródło: GitHub

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  9
  A ja nic nie rozumiem i podejrzewam, że wiele innych osób też. Co to jest to homebrew? Co daje całe to alternatywne ładowanie oprogramowania? Co w tym genialnego? Czy autor artykułu mógłby cokolwiek wyjaśnić, bo to artykuł trochę o nie wiadomo o czym.
  • avatar
   Vento87
   8
   Szanuje i podziwiam! pozdrawiam... Pasjonaci to geniusze
   • avatar
    pawluto
    0
    Polak potradfi ! Brawo !
    Szkoda tylko że to niszowa konsola u nas :)
    • avatar
     czizz
     0
     No dobrze, świetny artykuł... System się bootuje z dysku a nie botuje. Homebrew jest nie wiadomo czym ale jest lepsze od czegoś innego... Jeden Polak potrafi w raspberry a drugi nie potrafi w dziennikarstwo... Właściwie wystarczył by link do github żeby sobie poczytać u źródła. Świetna robota