• benchmark.pl
  • Mobile
  • Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy? Elektronika na wynajem
Mobile

Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy? Elektronika na wynajem

przeczytasz w 2 min.

Wynajem urządzeń elektronicznych staje się coraz bardziej popularny, a Polska notuje w tej branży wyjątkowo dynamiczny wzrost.

"Nad Wisłą rośnie nowy trend – wypożyczanie elektroniki użytkowej zamiast jej kupowania. To tańsze rozwiązanie niż zakup, które pozwala co roku wymieniać urządzenia na najnowszy model. Przybywa konsumentów zainteresowanych najmem, ale również firm, które wyposażają w ten sposób biura i pracowników. Na rodzimym rynku działa już kilka polskich i międzynarodowych firm, które próbują go zagospodarować. Ale popyt jest tak duży, że oferowaniem takich usług zajęły się nawet popularne sklepy z elektroniką, jak Media Markt czy X-kom" -  zauważa poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Dynamiczny rozwój rynku wynajmu

Wynajem sprzętu elektronicznego, znany jako DaaS (device as a service), zyskuje na popularności na całym świecie. Jak podaje "Rzeczpospolita", globalny rynek rośnie w tempie 30 proc. rocznie, jednak w Polsce tempo wzrostu jest jeszcze wyższe. Operatorzy oferują wynajem różnorodnych urządzeń, takich jak komputery, konsole do gier, telewizory, projektory, smartwatche, drony, a nawet ekspresy do kawy.

Korzyści dla użytkowników i przedsiębiorców

Orędownicy takiego rozwiązania twierdzą, że wynajem sprzętu elektronicznego przynosi korzyści zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i firmom. Osoby prywatne mogą wypożyczyć aparat fotograficzny czy kamerę na czas wakacji, co pozwala na korzystanie z nowoczesnych technologii bez konieczności ich zakupu. Z kolei przedsiębiorcy mogą zaopatrzyć swoich pracowników w niezbędne urządzenia, takie jak smartfony i tablety, bez ponoszenia dużych kosztów inwestycyjnych.

Przemysław Kazanowski, Head of Supply w firmie Plenti, wskazuje, że wartość rynku wynajmu elektroniki użytkowej w Polsce w latach 2024–2025 ma osiągnąć 200 mln euro. Dla porównania, w całej Europie ten segment jest już wyceniany na 7,5 mld euro. Według danych Cognitive Market Research, Europa odpowiada za 30 proc. globalnego rynku wynajmu sprzętu elektronicznego. Informacje te pochodzą z raportu "Rzeczpospolitej" oraz danych zebranych przez Cognitive Market Research, co podkreśla rosnące znaczenie wynajmu sprzętu elektronicznego w Polsce i na świecie.

Są też przeciwnicy

Pojawiają się jednak głosy sugerujące, że takie rozwiązanie nie jest idealne. Chodzi o osoby, które wolą mieć coś na własność niż tylko kolejny jedynie pożyczony przedmiot w świecie zdominowanym przez subskrypcje, abonamenty i wynajem. Głosy krytyki pojawiają się w kontekście różnych branż, w tym gamingowej, gdzie szerokie kręgi zatacza obecnie inicjatywa “Stop Killing Games” nagłaśniająca sytuacje, w których kończy się wsparcie gry, licencja wygasa i mimo wydanych pieniędzy gracz zostaje z niczym, nie mogą zagrać offline.

Źródło: PAP

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    baertus11
    1
    Windows w subskrypcji, dane w chmurze a sprzęt wynajęty - nie opłacisz raty subskrypcji - nie masz niczego. A ewentualne "błędy" płatności usuną twoje cyfrowe dobra..... co następne? Życie w subskrypcji jak w filmie In Time?
    • avatar
      Naruto1
      0
      - Jestem przeciw.
      - A samochód kupiłeś?
      - Zgłupiałeś? Oczywiście, że w leasingu.
      Tak to widzę. Fajnym przykładem jest właśnie taka kamera na wakacje - potrzebujesz na tydzień więc musisz kupić? Mieszkanie w Mielnie też kupisz, bo raz do roku pojedziesz? Dopóki jest wybór wszystko jest okay, każdy może skorzystać. A z grami? Możesz kupić konsolę/komputer ale możesz iść pograć na automatach. Oczywiście w RPGi czy RTSy sobie nie pograsz na automatach ale nie o to mi oczywiście chodzi.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login