Pamięć RAM

Samsung zapowiada pamięci DDR6 i GDDR7 – co przyniosą nowe standardy?

przeczytasz w 2 min.

Ledwo odetchnęliśmy po rynkowej premierze pamięci DDR5 RAM, a producenci już pracują nad kolejnymi, lepszymi standardami – podczas konferencji Tech Day 2021, firma Samsung zapowiedziała wprowadzenie pamięci DDR6 RAM.

Pamięci DDR5 to przede wszystkim jeszcze wyższa wydajność – oficjalna specyfikacja JEDEC zakłada maksymalnie 6400 MT/s, ale możemy spodziewać się wprowadzenia jeszcze szybszych modułów (koreański producent zapowiada kostki oferujące nawet 8500 MT/s). Póki co jednak producenci borykają się z problemami z dostawami chipów.

Samsung zapowiada pamięci DDR6 RAM

Okazuje się, że Samsung już pracuje nad standardem DDR6 – pierwsze szczegóły na temat nowych modułów ujawniono podczas konferencji Tech Day 2021.

GeneracjaMaksymalne taktowanie JEDECPodkręcone moduły
DDR43200 MT/s5600 MT/s
DDR56400 MT/s8400 MT/s
DDR612 800 MT/s18 400 MT/s

Według ujawnionych informacji, pamięci DDR6 mają oferować dwukrotnie wyższą wydajność – w standardzie będzie to maksymalnie 12 800 MT/s. Producent zapowiedział jednak wprowadzenie też szybszych, podkręconych modułów o wydajności nawet 18 400 MT/s (!).

Co więcej, nowy standard zwiększy liczbę kanałów na moduł z 2 do 4 oraz maksymalną liczbę banków pamięci z 32 do 64. Można zatem oczekiwać jeszcze większej wydajności, ale też ogólnie obsługi większych pojemności operacyjnej (co może mieć znaczenie w segmencie profesjonalnym). Nie wiadomo kiedy miałyby się pojawić pierwsze platformy oferujące wsparcie dla "szóstek".

GDDR7 i HBM3 – nowe pamięci dla kart graficznych

Podczas konferencji zapowiedziano też nowe pamięci dla kart graficznych i akceleratorów obliczeniowych.

Pamięci GDDR6/GDDR6X zostaną zastąpione przez kości GDDR7 - producent zapowiedział, że mają one zaoferować przepustowość sięgającą nawet 32 000 MT/s (czyli 2-krotnie wyższą względem obecnych kości GDDR6). Nowy standard ma również wprowadzić funkcję ochrony przed błędami w czasie rzeczywistym, ale jeszcze nie ujawniono tutaj żadnych szczegółów opisujących jej działanie.

Pamięć HBM

W przypadku akceleratorów obliczeniowych spodziewamy się kości HBM3. Nowe pamięci wprowadzą jeszcze wyższą wydajność (do 800 GB/s) i większą pojemność - układy mają trafić do masowej produkcji w drugim kwartale przyszłym roku (podobno będą one wykorzystywane głównie do akceleracji rozwiązań opartych o AI).

Źródło: ComputerBase

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  7
  Zaraz, zaraz... Czy dobrze rozumiem, czy źle?

  Wreszcie będą 4 kanałowe pamięci RAM i użytek z 4 miejsc na kości?
  • avatar
   Silver
   5
   DDR6 nawet JEDEC nie zatwierdził więc przestańcie powielać ten clickbajt co cały internet. Samsung może sobie wszystko pisać, bo takimi nowinkami jak Musk podnoszą notowania akcjonariuszy.
   Swoją drogą to debilizmem byłoby wprowadzić nowy standard tylko - bo szybsze. Przypomnę, że z każdą generacją tak było, że bardzo mocno różnił się produkt wchodzący od schodzącego na rynek.
   • avatar
    szymcio30
    2
    Co z tego skoro pamięci DDR5 w Polskich sklepach nie ma, a ich ceny wirtualnie już szybują w górę. Także Samsung może sobie pisać co chce, ale zanim DDR6 będą to minie z 5lat. Natomiast DDR7 zawitają w kartach nowej generacji, aczkolwiek chyba jeszcze nie w RTX 4000
    • avatar
     Warmonger
     1
     To ciekawe. Przez długie lata układy (zarówno CPU jak i GPU) projektowano, uwzględniając wąskie gardło w dostępie do pamięci. Stąd między innymi wziął się wielopoziomowy cache. Czyżby teraz coś miało się zmienić?
     • avatar
      piomiq
      1
      > co przyniosą nowe standardy?
      Na pewno wysokie ceny....
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       DDR5 nie ma w sklepach i ciężko kupić a tu już DDR6 i DDR7 zapowiadają ach ten postęp :D
       • avatar
        Mario2k
        0
        Czy jest szansa że nowe RTX 4080 będą posiadały pamięci GDR7 ? jak myślicie ? bo Ja obawiam się że Nie
        • avatar
         DarioKryptoFan
         0
         Świetnie! Z moich zaufanyh zrudel wiem ze będą te nowe pamięci w pierwszej kolejności ekskluzywne dla procesorów i kart graficznych Intel Arc!!!!