Pamięć RAM

Planujesz przesiadkę na pamięci DDR5? Będzie drogo!

przeczytasz w 2 min.

Nowa platforma Intela to nie tylko nowe procesory i płyty główne, ale też obsługa pamięci DDR5 RAM. Jeśli planujecie przesiadkę, to możecie się lekko zdziwić – niestety, nowe moduły mają być dużo droższe od obecnych modeli DDR4.

Co nowego w pamięciach DDR5?

Pamięci DDR5 to przede wszystkim wyższa przepustowość i wzrost częstotliwości, co przełoży się na dużo lepszą wydajność – standardem będą moduły o taktowaniu 4800 MHz, które będą nawet o 50% szybsze względem standardowych modułów DDR4-3200 (a warto dodać, że niektórzy producenci zapowiedzieli kostki o częstotliwości nawet 6400 MHz). Wszystko to przy zmniejszeniu napięcia zasilającego (a więc też poboru energii elektrycznej).

To jednak nie wszystko. Możemy oczekiwać większej pojemności – standardem będą moduły 16 GB, ale pojawią się też 32 GB. Nowe pamięci wprowadzają też podwojoną ilość grup banków i dwukanałową architekturę, a także funkcję Same Bank Refresh oraz system korekcji błędów ODECC (On-Die Error Correction Code).

Pamięci DDR5 wyglądają podobnie do DDR4, ale nie są ze sobą fizycznie kompatybilne. Oznacza to, że płyty główne pod DDR4 nie będą obsługiwać pamięci DDR5 (i odwrotnie).

ADATA - porównanie pamięci DDR4 i DDR5

Pamięci DDR5 dużo droższe od DDR4

Firma MSI opublikowała ciekawy wpis na blogu, w którym tłumaczy najważniejsze informacje związane z pamięciami DDR5. Nas szczególnie zainteresował fragment poświęcony cenom nowych modułów. 

Do tej pory nowsze pamięci na premierę zawsze były droższe od starszej generacji, ale tym razem różnica ma być wyższa niż zwykle - według informacji tajwańskiego producenta, za pamięci DDR5 trzeba będzie wydać o 50-60% więcej w porównaniu do modeli DDR4 (różnica ma wynikać z zastosowania dodatkowych komponentów). Przewiduje się, że spadek cen do poziomu starszej generacji powinien zająć około 2 lat.

ADATA - porównanie pamięci DDR4 i DDR5

Intel idzie na kompromis – nowe procesory obsługują DDR4 i DDR5

Nowy standard pamięci (na rynku konsumenckim) zadebiutuje przy okazji premiery nowej platformy Intela – oczywiście mowa o układach Alder Lake-S i płytach głównych LGA 1700. Premiera sprzętu spodziewana jest na początku listopada.

Producent postanowił jednak pójść tutaj na kompromis i wyposażył nowe procesory w kontroler obsługujący nowsze moduły DDR5 oraz starsze DDR4 RAM. Takie rozwiązanie daje możliwość wyboru modułów, co może mieć szczególne znaczenie właśnie przy zawyżonych cenach „piątek”. Podobnie będzie wyglądać kwestia płyt głównych – producenci przygotowują modele obsługujące moduły DDR4 lub DDR5. 

Źródło: MSI, Overclock3D, ADATA

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mario2k
  19
  Nastukali całe wagony pamięci DDR4 to teraz muszę je jakoś sprzedać , ceny nie obniżą ino podniosą cenę DDR5.
  • avatar
   KENJI512
   6
   Z jednej strony czekałem długo i cieszę się, że dla konsumenta będzie korekcja błędów w RAM...

   Z drugiej strony, od kiedy podkręcam pamięci RAM, korekcja błędów tak bardzo utrudni overclocking... podobnie jak z podkręcaniem pamięci VRAM, w pewnym momencie są błędy, które pamięci poprawią w zamian za mniejszą wydajność i tego nie wyłapiemy... Ale wydajność mimo wyższego taktowania spadnie.
   • avatar
    Gnom_Z_Piany2
    4
    wielkie mi odkrycie, że nowe jest drogie. tak było przy wprowadzaniu każdego poprzedniego DDR.
    • avatar
     Gatts-25
     1
     Jak dobrze, że w około mam płyty główne na AM4 ale jedna na chipsecie x370. Tutaj będę musiał instalować nieoficjalne oprogramowanie do UEFI by mieć zapewnione wsparcie dla Zen3+. Pozostałe dwa przypadki to x570 więc na lata spokój. Szczęście to ma rodzina bo jak przejdę na AM5 to dostaną w prezencie wypas a nie tak jak teraz siedzą na jakimś złomie z i7-870.
     • avatar
      someone1989
      1
      DDR4 4800Mhz Cl 19 za 724 zł kupiłem jak zobaczyłem przeciek jakiś ddr5 4800 z cena sugerowana na poziomie ok 300 usd co da 1200 plus vat. Bez jaj drugie tyle za pamięci o tych samych parametrach praktycznie nikt nie da.
      • avatar
       Warmonger
       0
       Ja za wzrost wydajności jestem skłonny zapłacić. Pytanie, czy to będzie odczuwalny wzrost, czy znowu 1%, jak w testach dotychczasowej generacji ¯_(ツ)_/¯
       • avatar
        chimerian
        0
        Pragnę jedynie zauważyć, że MHz to nie wszystko i pamięci DDR5 4800 MHz NIE KONIECZNIE będą szybsze niż DDR 3200 MHZ. Wszystko zależy od opóźnień, jakie będą miał nowe kości. Wpiszcie sobie w google: "ddr freqency vs timing" w wyszukiwarce obrazów - sporo fajnych tabel tam się znajduje :)
        • avatar
         Adiqq
         -1
         Szkoda, że nie ma zapowiedzi, by AMD również planowało obsługę zarówno DDR4 i DDR5. W okresie przejściowym, gdy ktoś się upgrade'uje do nowej platformy, ma zwykle DDR4 z którymi coś trzeba zrobić, tak by mogły być używane przez rok-dwa, a zamiast tego albo będzie trzeba przepłacać, albo zostać przy Ryzenach 5xxx, bo tych ceny pewnie spadną, a przejście na nowsze zostawić na przyszłość.
         • avatar
          Erikson83
          -2
          Tak w polszczy to będzie ze 200% więcej
          • avatar
           greghostor
           0
           Niesamowita wiadomość
           • avatar
            Marek1981
            0
            Autor wprowadza w błąd. Zmniejszenie V nie jest równoznaczne ze zmniejszeniem poboru prądu, mogą podnieś natężenie .
            • avatar
             Marucins
             0
             Co za szokująca informacja, w dobie dojenia frajerów na coraz to nowsze podwyżki jedna czy druga firma maiłaby siedzieć z założonymi rękoma?
             • avatar
              nerd21
              0
              Na szczęście niedawno złożyłem komputer z DDR4 więc nie planuję zakupu DDR5 przez najbliższe 2 lata :)