Karty graficzne

Sapphire szykuje całą gamę nowych Radeonów - w planach RX 460, RX 470, RX 480 i 490

przeczytasz w 1 min.

Sapphire planuje wydać zarówno wersje referencyjne, jak i swoje autorskie konstrukcje. Odkrywamy karty producenta.

Za nami premiera karty graficznej AMD Radeon RX 480, ale niebawem powinniśmy się spodziewać dwóch kolejnych, słabszych przedstawicieli rodziny Polaris – mowa o modelach Radeon RX 470 i RX 460. Wygląda na to, że firma Sapphire jest już przygotowana do debiutu nowych akceleratorów, a nawet ma w planach ich niereferencyjne wersje.

Jeden z użytkowników serwisu Reddit odkrył na stronie firmy Sapphire oznaczenia kart graficznych z serii Radeon RX – również tych, które producent jeszcze „trzyma w rękawie”. Jakich modeli zatem możemy się spodziewać?

W ofercie producenta już teraz można znaleźć referencyjne wersje Radeona RX 480 z 4 i 8 GB pamięci GDDR5 256-bit, ale oprócz tego szykuje on edycje Nitro+ z 4 i 8 GB pamięci – więcej na ten temat pisaliśmy w tym newsie.

Sapphire Radeon RX 480 Nitro+

Radeon RX 460 pojawi się w wersji referencyjnej z 2 i 4 GB pamięci GDDR5 128-bit, a także autorskiej Nitro z 4 GB pamięci GDDR5 128-bit, natomiast Radeon RX 470 będzie dostępny w wersji referencyjnej z 4 GB pamięci GDDR5 256-bit i autorskiej Nitro z 8 GB pamięci GDDR5 256-bit. Ze strony producenta możemy się również dowiedzieć, że modele z serii Nitro i Nitro+ zostaną fabrycznie przyspieszone, a na ich rewersie laminatu znajdzie się płytka backplate.

Sapphire Radeon 400 - karty graficzne

To jednak nie koniec rewelacji, bo w bazie producenta pojawiła się też wzmianka o całkowicie nowym modelu Radeon 490 (bez dopisku RX) - co prawda AMD jeszcze nie potwierdziło istnienia takiej karty, ale już od jakiegoś czasu w sieci krążą plotki sugerujące powstanie właśnie tej konstrukcji. Zastanawiający jest jednak fakt, iż ma ona dysponować 8 GB pamięci GDDR5 (co wykluczałoby zastosowanie rdzenia Vega z pamięciami HBM2). Czyżby więc Radeon 490 był... odświeżonym Radeonem R9 290X/390X? Nie można tego wykluczyć, ale też jeszcze za wcześnie, aby to potwierdzić.

Źródło: Sapphire, Reddit

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AntySyjon
  2
  Ciekawe jak RX490 będzie wyglądał w stosunku do Fury X, trzeba się na coś zdecydować
  • avatar
   ocw1987
   2
   To tak naprawdę na ten moment zastanawiam się czy zmieniać
   R9-390 ....?
   • avatar
    franiux
    0
    Może to właśnie FuryX bez chłodzenia cieczą i po taniości. Świeży układ więc można raz odgrzać, wszystko zależy od ceny, ale za 1500-1700zł byłby ciekawą propozycją.
    • avatar
     AmigaPPC
     0
     Nie słychać nic o Polaris na MXM???
     • avatar
      supervisor
      0
      Nie rozumiem stwierdzenia autora który napisał "co wykluczałoby zastosowanie rdzenia Vega z pamięciami HBM2". HBM2 mają to do siebie że nie są ograniczone do 4GB vramu tak jak pierwsze HBM'y.

      Chociaż osobiście uważam że vega może być przygotowana w dwóch wersjach - jedna z GDDR5X (ta która ma wyjść koło października) będąca 490 i 495, i druga po nowym roku z HBM2 czyli Fury2 i pochodne.
      • avatar
       Tabalan
       0
       Swoją drogą, jaka jest różnica między wersją Nitro i Nitro+? Nitro+ tylko dla wydajniejszych kart czy pojawią się obie wersje, a będą się różniły np. zegarami?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a co z klientami którzy nabici zostali w serie 3xx która ma ciągle problemy?
        • avatar
         nawo2
         0
         Bez sensu jeśli mieli by robić rebranda 390/390X i nazywać to 490. Przecież RX 480 oferuje zbliżoną wydajność!