Procesory

Jest łatka na lukę SWAPGS - wpływ na wydajność procesorów Intel

przeczytasz w 1 min.

Jaki wpływ na wydajność ma najnowsza łatka zabezpieczeń dla procesorów Intel? Okazuje się, że różnica nie jest aż tak duża jak w przypadku poprzednich poprawek.

W ubiegłym tygodniu branżowe media obiegła informacja o SWAPGS - kolejnej luce w zabezpieczeniach procesorów Intel. Wiele osób zastanawiało się nad wpływem poprawek na wydajność. Mamy już pierwsze dane na ten temat.

SWAPGS / Grand Schemozzle (CVE-2019-1125) to właściwie kolejny wariant luki Spectre, który może dawać dostęp do poufnych danych przechowywanych w pamięci jądra (w tym haseł i kluczy szyfrujących). Poprawka dla systemu Windows 10 została wydana już w ubiegłym miesiącu, natomiast łatki dla najważniejszych dystrybucji Linuxa pojawiły się w ubiegłym tygodniu. Poprawki rozwiązują problem z zabezpieczeniami, ale mają również wpływ na wydajność procesorów.

Luka SWAPGS - wpływ na wydajność procesorów Intel

Serwis Phoronix sprawdził wpływ takiej poprawki na przykładzie platformy z procesorem Intel Core i9-9900K, działającej pod obsługą systemu operacyjnego Ubuntu 19.04 (z jądrem 5.3 z 4 i 6 sierpnia – przed i po wydaniu poprawki).

SWAPGS

SWAPGS

SWAPGS

SWAPGS

W większości testów spadek wydajności nie przekraczał 1%, a w sporadycznych przypadkach jest to około 5%. Widać zatem, że łatka ma mniejszy wpływ niż wcześniejsze poprawki dla Meltdown i Spectre. Szczegółowe wyniki znajdziecie w artykule Phoronix.

Źródło: Phoronix

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wanakamura
  5
  Pytanie czy oni to mierzyli od pierwotnej mocy obliczeniowej czy po poprzednich łatkach. Bo ciekawe jest jaka jest sumaryczna różnica.
  • avatar
   MrRadeonXT
   -5
   Chociaż tyle że użytkownicy inteli (w tym ja) znowu nie tracą na wydajności
   • avatar
    bodziokrak
    0
    tak, dodaj te wszystkie % na przestrzeni ostatnich miesięcy to uzbiera się tyle ile ma żubrówka