Karty graficzne

To już pewne - karty GeForce RTX 3000 z nowym standardem zasilania

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
49 komentarzy Dyskutuj z nami

A więc jednak! Karty graficzne GeForce RTX 3000 rzeczywiście będą korzystać z nowej wtyczki zasilającej - przejściówkę na nowe złącze zaprezentowała już firma SeaSonic.

Im bliżej premiery nowych kart Nvidii, tym coraz więcej przecieków. Pamiętacie pogłoski o nowej wtyczce zasilającej dla kart GeForce RTX 3000? Okazuje się, że producent rzeczywiście planuje wprowadzić nowy standard zasilania.

Karty graficzne GeForce RTX 3000 z nową wtyczką zasilającą

Pierwsze informacje o nowym standardzie zasilania – NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0 (NVIDIA 12P) pojawiły się w lipcu. Nowe złącze nie jest zgodne ze standardem ATX – zostało ono wyposażone w 12 pinów i korzysta z linii 12 V.

Zasilanie 12-pin

Według nieoficjalnych informacji, nowy standard oferuje większą obciążalność (może dostarczyć więcej energii elektrycznej) względem obecnych wtyczek PCIe 8-pin.

NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0 – SeaSonic przygotował adapter

Pogłoski o nowym standardzie zasilania potwierdziła firma SeaSonic – producent przygotował dla swoich zasilaczy nową wiązkę, która korzysta z dwóch standardowych gniazd PCIe PEG 8-pin i jest zakończona wtykiem  NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0.

SeaSonic - adapter NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0

Kabelek ma 75 cm długości, pasuje tylko do zasilaczy SeaSonic i jest zalecany dla jednostek o mocy co najmniej 850 W. 

Dzięki redakcji HardwareLuxx możemy bliżej przyjrzeć się przejściówce:

SeaSonic - adapter NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0

SeaSonic - adapter NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0
Porównanie wtyczki Nvidia 12-pin (u góry) do standardowych gniazd zasilania PCIe PEG 8-pin (2x na dole)

Pierwsze co rzuca się w oczy to... niewielki rozmiar 12-pinowej wtyczki – wielkościowo można ją porównać do standardowego złącza PCIe PEG 8-pin. Czyżby to właśnie dlatego zostało zastosowane w nowych kartach Nvidii (np. żeby nie stosować 3 lub 4 wtyków 8-pin)? Póki co możemy tylko spekulować.

Nowy standard zasilania – tylko w referencyjnych modelach?

Według redakcji HardwareLuxx, nowy standard zasilania zostanie zastosowany tylko w referencyjnych modelach Nvidia Founders Edition. Autorskie wersje najprawdopodobniej nadal będą korzystać z normalnych wtyczek 6- i 8-pin. Więcej powinniśmy się dowiedzieć na początku września podczas konferencji Nvidii.

Źródło:  FCPowerUp, HardwareLuxx, Twitter @ Andreas Schilling

Zobacz więcej o kartach GeForce RTX 3000:

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  develoop
  A czy do mieszkania muszę już doprowadzać III Fazę ?
  45
 • avatar
  gehaes
  całość tej szopki (chłodzenie, zasilanie) to po to aby upewnić łosi, że podwyżka 20-30% cen, i tak już z kosmosu wyjętych, to konieczność dla tak "przełomowych" technologii. w następnej serii chłodzenie i zasilanie wróci do starych formatów a ceny zostaną. tak się kroi leszcza!
  23
 • avatar
  Kapitan Nocz
  SeaSonic nie przygotował żadnego uniwersalnego adaptera, to co pokazał to po prostu kabel do ich modularnych zasilaczy. A podsumowując postęp technologiczny według Nvidi... proces technologiczny w dół, wtyczki zasilające w dół, pobór mocy w górę, wielkość kart w górę, ceny w kosmos ta daa witajcie w przyszłości!!:D
  11
 • avatar
  rlistek
  Yyy... w sensie mając Seasonic 750W 80 Plus Gold powinienem się zacząć obawiać czy wystarczy do 3080? Yikes.

  Poza tym jakieś info gdzie taki kabel będzie dostępny i w jakiej cenie?
  4
 • avatar
  majster klepka
  O co tu chodzi ??... Tej nvidi chyba się w dup... popier.... To zamiast karta zużywać mniej prądu to teraz elektrownie w budę trzeba pchać??... Coś nie tędy droga, obrót o 180 stopni. A za dwa lata zrobią nowy model i będą się szczycić że podnieśli wydajność i zmniejszyli zapotrzebowanie na prąd. Ehh to chociaż AMD stare ATI nie wali ludzi w h... i nie przejmuje się że ich karty zżerają więcej prądu ale i tak to już się wyrównało mniej więcej z nvidią. Nie kupię karty nvidi chociaż miałbym się zesrać płacąc przy kasie za kartę AMD !
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Dalej się jaracie wspaniałą i mocną kartą od Nvidi? to jarajcie się dalej aż do ceny hahaha
  Przy okazji,jaki jest problem użyć 2x6pin zamiast 12? wiadomo i zgadzam się z tym co napisał gehaes tak się doi z siana leszczy.
  Powodzenia,ja już nie wydam ani grosza na pie.....nego PC-a złodzieja pieniędzy.Tym razem biorę PS5.
  1
 • avatar
  IgiPL
  Z czym ludzie z NVIDII pozamieniali się na głowy?
  1
 • avatar
  kitamo
  "Czyżby to właśnie dlatego zostało zastosowane w nowych kartach Nvidii "

  a wystarczy pomysleć jak zbudowane jest PCB i jak osadzone jest gniazdo i odpowiedz przychodzi do głowy.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  ta nowa złączka niczego nie wnosi. nvidia jak zwykle lubi komplikować życie. btw. różnica pomiędzy 6pin i 8pin jest jedynie taka, że 8pin ma 2 dodatkowe linie masy, ale linii zasilania jest tyle samo. to się skończy na kolejnych bezsensownych przelotkach i dodatkowych stratach napięcia.
  1
 • avatar
  Belgarath
  Szkoda, że akurat w referentach... Najlepsza wersja do zamontowania bloku, bo najszybciej bloki są na nie dostępne, a karty chłodzonej powietrzem to ja już nie chcę mieć w budzie.

  Liczę, żę jak kupię bezpośrednio od EVGA, to, jak mam też ich zasilacz, to jakąś przejściówkę odpowiednią dorzucą
  -1
 • avatar
  awesome1337
  trochę off topic ale nie wiem o co jest płacz z rozmiarem tej karty
  moja msi trio jest większa niz ma być ten referent 3090 (327 x 140 x 55) vs 310 długość dla 3090) i nie ma problemu z wsadzeniem jej do typowego mid towera
  -2
 • avatar
  raffal81
  I bardzo dobrze ;]
  -2
 • avatar
  kokosnh
  Ale wiecie czemu musieli tak zrobić... Bo producenci zasilaczy oszczędzali i rozgałęziali 2 x 6+2 pin, z jednego 8 pinowego złącza przy zasilaczu. Co może nie miało znaczenia kiedyś, ale jak zaczną robić karty z chorym poborem mocy, to muszą być pewni, że nie spalą kabli w tańszych zasilaczach, w cieplejszych regionach świata.
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Mój AX1200i czekał od dawna na takie obciążenie :D
  -4
 • avatar
  danieloslaw1
  Trzeba pewnie bedzie miec dobrą linie pci w zasilacziu i najlepiej łączyć z dwóch kabli w jeden 12pin a nie z jednej lini z zasilacza ktora rozgalezia sie na 2x8pin i do przejściówki na 12pin
  -5
 • avatar
  leto1987
  między innymi dlatego mnie interesują tylko modele pasywne. Mniej prądu, mniej hałasu, mniej kabli, mniejsza cena. Grać w nowe gry nie muszę, właściwie i tak nie mam czasu. Karta głownie potrzebna mi jest do pracy.
  -5
 • avatar
  Radmen
  pierfszy
  -23
 • avatar
  MokryN
  Najgorsze jest to ze ta zmiana NIKOMU nie potrzebna. Zmiana dla zmiany.