Technologie i Firma

Sieć szerokopasmowa na Warmii i Mazurach już gotowa

przeczytasz w 2 min.

Zakończono budowę sieci szerokopasmowej w województwie warmińsko-mazurskim, będącej częścią projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”.

Internet szerokopasmowy

Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” ma na celu ulepszenie infrastruktury sieciowej i zwiększenie potencjalnego dostępu do internetu w poszczególnych województwach. Zakończenie prac związanych z budową sieci szerokopasmowej w województwie warmińsko-mazurskim potwierdza niejako, że realizacja projektu znajduje się na najbardziej zaawansowanym etapie właśnie na Warmii i Mazurach.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej

Zakończenie prac budowalnych przez wykonawcę sieci, spółkę Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, pozwoliło rozpocząć fazę eksploatacji sieci. Na niektórych odcinkach sieci w ramach testów uruchomione zostały już pierwsze usługi sieciowe. Efekty realizacji projektu będą odczuwalne jak tylko lokalni operatorzy wybudują telekomunikacyjne sieci dostępowe, które umożliwią świadczenie usług dostępu do internetu mieszkańcom.

Samorząd województwa kosztem blisko 330 mln zł zrealizował inwestycję, dzięki której województwo warmińsko-mazurskie ma szansę stać się bardziej konkurencyjnym i innowacyjnym regionem. Jeżeli myślimy o rozwoju społeczno-gospodarczym regionu, musimy stworzyć inwestorom odpowiednie warunki do prowadzenia biznesu, w tym - co dziś oczywiste - sprawny i szybki kontakt ze światem - powiedziała Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Sieci szkieletowe należą do najnowocześniejszych sieci na świecie. Spełniają wymogi stawiane tzw. sieciom następnej generacji i oferują przepustowość 100 Gb/s.

Plan Cyfrowy 25 dla Warmii i Mazur

Podjęcie współpracy na poziomie samorządowym między Warmią a Mazurami pomóc ma w obniżeniu finansowo-ekonomicznych barier dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy zechcą wybudować sieć „ostatniej mili”, umożliwiającą dostęp do internetu.

W skrócie, celem jest ujednolicenie i obniżenie opłat za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasach drogowych dróg publicznych oraz zwolnienie z podatków od nieruchomości infrastruktury współtworzącej sieć szerokopasmową.

To właśnie wysokość wspomnianych opłat decyduje o cenie dostępu do internetu dla klienta detalicznego. Jeśli opłaty te są zbyt wysokie dla firm odpowiedzialnych za budowę i rozwój infrastruktury, to podłączenie pojedynczych gospodarstw domowych do sieci na słabo zaludnionym terenie może się zwyczajnie nie opłacać.

Internet budowa na Warmii i Mazurach

Obecnie porozumienie dotyczące współpracy przy budowie infrastruktury, znane jako „Plan Cyfrowy 25 dla Warmii i Mazur” podpisało 79 spośród 135 powiatów i gmin w województwie. Wśród pozostałych jednostek samorządu terytorialnego, wiele deklaruje chęć podpisania porozumienia, choć ostateczną decyzję uzależnia od Rad Gmin i Powiatów.

Pewnego rodzaju zachętą dla operatorów telekomunikacyjnych w regionie może być szansa na uzyskanie dofinansowania z funduszy europejskich. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 przewidziano 1 mld euro na budowę sieci szerokopasmowej. Ponadto, Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego posiada do rozdysponowania 76 mln euro na wysokiej jakości usługi cyfrowe, zatem pozyskanie tych środków również może być kuszące dla partnerów.

Stan projektu SSPW na dzień dzisiejszy

„Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” to w kontekście województwa warmińsko-mazurskiego największy projekt realizowany przez tamtejszy samorząd. Nakład 330 mln złotych ufundował powstanie nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, w skład której wchodzi:

 • 2292 kilometrów szkieletowo-dystrybucyjnej sieci światłowodowej
 • 216 węzłów dystrybucyjnych
 • 10 węzłów szkieletowych
 • 2 Centra Zarządzania Siecią, zapewniające niezawodność działania całego systemu

Źródło: Profile Public Relations

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ghost_dog
  5
  Kampania przed wyborami do parlamentu zatacza widzę coraz szersze kręgi...
  • avatar
   dolph
   2
   Te plany sieci to kpina. U nas "na wsi" na jednych ulicach jest, na innych nie, na innych idzie do połowy i koniec instalacji. Pokrycie w terenie jest jakby ktoś rzucał kostką i losował. Przykładowo do firm nie ma wyjścia (mimo, że światłowody były obok działki prowadzone), a do emerytów na wiosce co nie wiedzą o co kaman kłuli ściany w domu bo tam im pasowało. Jedna wielka PARANOJA i kolejna ŚCIEMA. Oczywiście 10 podfirm wykonawczych i nikt nie wie o co chodzi. Jak zapytałem kto ma plany i kto decydował gdzie są wyjścia abonenckie to śmiech na twarzy i że on nie wie, mam sobie do marszałka dzwonić bo tam ktoś coś ustalał...
   • avatar
    Maxdamage
    -1
    Totalna głupota...Wystarczyło by doinwestować w anteny LTE na już istniejących masztach - każdy miałby neta, nie trzebaby było ryć ulic, chodników i ścian w budynkach.

    LTE nie dość że jest wystarczająco szybkie dla przeciętnego kowalskiego, to na dobrej sieci pingi są lepsze niż na neostradzie.
    • avatar
     RexRX
     0
     Miałem Neostradę, teraz mam LTE od Orange i po 2 miesiącach użytkowania stwierdzam że nie zamieniłbym go na nic innego. Jedynym problemem jest to że nie można samemu odblokowywać portów bo jest się za firewallem operatora i w większości gier wita mnie napis z informacją o ograniczonym NAT