Gadżety

Niemcy mówią „nie” smartwatchom dla dzieci

przeczytasz w 1 min.

Według BNetzA smartwatche dla dzieci zwiększają bezpieczeństwo najmłodszych, ale równocześnie mogą stanowić dla nich zagrożenie.

Dzieci w Niemczech nie będą mogły korzystać z tworzonych pod ich kątem smartwatchy. Zakaz sprzedaży i wezwanie do zniszczenia tych, które już zostały kupione, ogłosiła tamtejsza Federalna Agencja Sieci (BNetzA).

Dostępne od jakiegoś czasu na rynku (także w naszym kraju) smartwatche dla dzieci to gadżety, które pozwalają rodzicom czuwać nad bezpieczeństwem pociech. Są wyposażone w moduły GPS, dzięki czemu w czasie rzeczywistym możliwe jest monitorowanie ich położenia, a także w mikrofony, co pozwala prowadzić zdalny „podsłuch”. 

Według BNetzA jest to rażące naruszenie prywatności, które sprawia, że taki smartwach może być traktowany jako urządzenie szpiegowskie. Duży wpływ na decyzję miał raport norweskiej Rady ds. Ochrony Konsumentów, z którego wynika, że „inteligentne zegarki” niektórych marek zapisywały i przesyłały te dane bez jakiegokolwiek szyfrowania.

Smartwatche dla dzieci powstały po to, by ich opiekunowie mogli monitorować ich lokalizację i szybko się z nimi komunikować. Według Norwegów i Niemców zamiast zwiększania bezpieczeństwa mogą one jednak prowadzić do jego zmniejszania. Wy też tak sądzicie?

Źródło: Engadget, BBC. Foto: blueMix/Pixabay (CC0)

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  3
  A ten dalej swoje, rozumiem że ty jesteś Alfą i Omegą?
  • avatar
   kokosnh
   2
   no to wystarczy kupić smartwatch bez mikrofonu :D
   Sam korzystam i jest zbawieniem, nie lampię się w ekran cały czas i wyciągam po 100 razy na dzień z kieszeni smartfona.
   Oraz nie przegapiam połączeń i wiadomości.
   • avatar
    mariano84
    2
    Na zdjęciu typowy Niemiec :D
    • avatar
     Kynareth
     -3
     Boję się o naszą prywatność w przyszłości. Szczególnie gdy wszędzie na około będą kamery, także w okularach i samochodach, a do tego wszystkie zakupy wykonywane będą przez bankowe płatności elektroniczne (no chyba że kryptowaluty się przyjmą).
     • avatar
      Preston2009
      -3
      Mam tylko nadzieję, że dodadzą szyfrowanie przesyłanych danych. Porywacze i pedofile już się ciszą.
      • avatar
       ophiuchus
       -7
       Trzymam kciuki za kryptowaluty, bo jest szansa że nikt łapy na tym nie położy...
       • avatar
        Lister
        -19
        Gdyby ludzie nie mieli wad, nie byłyby potrzebne takie kontrowersyjne gadżety, a pewien redaktor benchmarka nigdy by nie użył w artykule bolesnego dla Januszów powiedzonka :(
        Utopio, kiedy nadejdziesz?
        • avatar
         Lucy45
         0
         Jak się tego rozsądnie i z głową używa to to dobry gadżet. Moje dzieci też mają te zegarki Xblitz Kids Watch GPS-Watch Me ale tak jak mówiłem, trzeba korzystać z głową