Ciekawostki

Sól kuchenna pozwala uzyskać 5 TB na jednym talerzu HDD

przeczytasz w 2 min.

Dr Joel Yang z Singapuru poinformował o zakończonych sukcesem pracach nad zwiększeniem pojemności nośników wykorzystywanych w dyskach twardych. Obecnie przeciętna gęstość zapisu informacji na talerzu wynosi około 0,625 Tb na cal kwadratowy. Nowe rozwiązanie, wykorzystujące w procesie produkcyjnym sól kuchenną, zwiększa tę wartość ponad pięciokrotnie, do 3,3 Tb na cal.Dr. Joel Yang Singapur

Aby być w pełni poprawnymi, przypomnimy że powszechna w naszych domach sól kuchenna to inaczej chlorek sodu (NaCl). Zastosowanie tej substancji, jako dodatku do płynu wykorzystywanego na etapie wywoływania w technologii elektronowej fotolitografii, pozwala na uzyskanie drobin magnetycznych, które każda pojedynczo mogą przechowywać jeden bit informacji.

Dotychczas, jak mówi Dr Yang, pojedynczy bit tworzyło co najmniej kilka takich drobin i stąd tak duży skok w gęstości upakowania danych. Struktury stanowiące pojedynczy bit składają się z kilku drobin o rozmiarze 7-8 nanometrów. Proponowana technologia, wykorzystująca chlorek sodu, nie zmniejszyła co prawda rozmiaru drobin - mają około 9 nanometrów - ale pozwala przechować informację w pojedynczej drobinie.

Pomysł nie pozostaje jedynie na papierze. Zespołowi z instytutu zajmującego się inżynierią materiałową (IMRE) w Singapurze, udało się łatwo uzyskać nośniki pozwalające na upakowanie danych na poziomie 1,9 Tb na cal kwadratowy. Graniczną, jak na razie, wartością okazało się 3,3 Tb na cal kwadratowy. Ambicje inżynierów są większe, gdyż projekt przewiduje docelowo osiągnięcie gęstości danych na poziomie 10 Tb na cal kwadratowy.

Dysk i sól - chlorek sodu

Pomysł ciekawy, ale nie znając szczegółów trudno wyrokować jego przyszłość. Podobny stopień gęstości zapisu, ale osiągnięty w inny sposób, pozwalający pomieścić nawet 6 TB danych na jednym talerzu prezentowało rok temu Hitachi. Od razu ostrzegamy przed domowymi eksperymentami. Posypywanie dysku solą, nawet ziołową, na pewno nie zwiększy jego pojemności.
 

Więcej o dyskach twardych:

Źródło: ITPro Portal

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xfire25
  33
  jak to nie zwiększy ? płacę podatki , kupuje sól i domagam się sprawiedliwości !
  • avatar
   Konto usunięte
   21
   Najlepsze jest ostatnie zdanie hehe "Posypywanie dysku solą, nawet ziołową, na pewno nie zwiększy jego pojemności."
   A już chciałem tak zrobić :D
   • avatar
    kropak
    15
    Takie posypywanie po wiezchu pewnie, że nic nie da. Trzeba delikatnie nawiercić obudowę wiertłem fi 2 i wrzucić klilka ziarenek soli i podgrzać delikatnie przez godzinę aż nastapi reakcja chemiczna :) A potem mamy już darmowe gigabajty. Przy pienciu ziarenkach soli mamy przyrost rzędu 150% ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     10
     Sol podrozeje.
     • avatar
      wildthink
      1
      O ile się to sprawdzi - przedłuży się życie HDD o kilka ładnych lat. W sumie to dobrze, SSD będzie się musiało bardziej postarać by przejąć klientów (czytaj będzie taniej i bardziej niezawodnie).
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No z tego co pamiętam to za PO wszystko szło w górę i pewnie dalej pójdzie ;) Na kogo byście nie głosowali to i tak będzie źle ;P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie mogę się doczekać testów takich dysków.
        • avatar
         hynio
         0
         HDD to juz przezytek:D
         no chyba ze nagle wzrosnie odczyt danych, i opuznienia zostana zmniejszone
         • avatar
          Konto usunięte
          -5
          Od dawna wiadomo że sól wzbogaca bukiet smakowy jadła, więc czemu miałaby nie wzbogacić gęstości zapisu. Pytanie teraz: czy to zdrowe?!?
          • avatar
           Konto usunięte
           -6
           Bye bye drogie ssd
           • avatar
            tomciog14
            0
            A ja się zastanawiałem czytając news o 5TB dyskach Seagate GoFlex co znów wymyślą by zwiększyć jeszcze bardziej pojemność dysków twardych w przyszłości... Było przejście z zapisu bitów poziomego na pionowy, a teraz sól... Kto by pomyślał... Może następnym krokiem będzie użycie mocznika?
            • avatar
             Mati-PL
             0
             I co, może 3-4 powodzie to też wina PO ? Nie mówmy już o polityce bo z rozmów politycznych nigdy nie wynika nic dobrego :)

             Jak dla mnie to największym problemem SSD jest niży cykl zapis/odczyt w porównaniu do HDD.
             • avatar
              aendrju
              0
              piszą o soli na portalu pc i tyle emocji
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               I teraz Polacy będą modernizować swoje stare dyski i sprzedawać jako super okazja na allegro - jako super okazja nigdy nie klepany , nie przegrzewany od nowości prawidłowo użytkowany. :)