Ciekawostki

Spis Powszechny dobiega końca - masz czas tylko do jutra

przeczytasz w 2 min.

Spis Powszechny trwa od kilku miesięcy, a tobie wciąż nie udało się znaleźć kwadransa na to, by wypełnić swój obywatelski obowiązek? Cóż, najwyższy czas to zmienić, bo tego czasu pozostało naprawdę niewiele.

Spis Powszechny 2021 – to już ostatnie godziny, by się spisać i uniknąć kary

Spis Powszechny 2021 dobiega końca 30 września 2021 roku o godzinie 23:59. To oznacza, że spisać możesz się jeszcze tylko dziś i jutro.  

Ze względu na kończący się termin do „spóźnialskich” dzwonią teraz także rachmistrzowie. Poznasz ich po numerze telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 – jeśli odbierzesz, to musisz już udzielić wszystkich informacji, bo za odmowę grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Pamiętaj też, by podawać prawdziwe informacje – podanie fałszywych może skutkować nałożeniem kary nawet do 2 lat pozbawienia wolności

Najlepiej spisać się przez Internet – szybko i wygodnie

Jeśli chcesz się spisać na własnych warunkach, to najlepiej zrobić online. Zobacz jak spisać się przez Internet – na oficjalnej stronie czeka na ciebie formularz, którego wypełnienie zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut (w zależności od biegłości czytania i obsługi komputera oraz ilości informacji do podania). W razie czego możesz też udać się do urzędu gminy albo wojewódzkiego urzędu statystycznego, gdzie przygotowane zostały stanowiska komputerowe. 

Spis Powszechny 2021 baner

Nie zostawiaj tego na ostatnie minuty

Z informacji serwisu prawo.pl wynika, że na dwa tygodnie przed końcem Spisu Powszechnego, ze swojego obywatelskiego obowiązku wciąż nie wywiązało się 20 proc. Polaków. Dziś pewnie ten odsetek jest już trochę mniejszy, ale to wciąż miliony albo przynajmniej setki tysięcy osób, które mogą próbować się spisać. To może spowodować problemy ze stabilnością i płynnością działania internetowego formularza. Dlatego nie zostawiaj tego na ostatnią godzinę – zrób to czym prędzej.

Źródło: Gov, informacja własna

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bazyliszek
  15
  karalna jest odmowa, nie samo niespisanie się. Do mnie jeszcze nie dotarł rachmistrz.
  10 lat temu, spisano jedynie 20% ludzi, a po resztę danych sięgnięto do urzedów. Teraz też tak można zrobić
  Poza tym, dziwi jedno. Niby ma być animizowane, ale równocześnie karane za nieprawdziwe dane. To jak mają sprawdzić te dane? A skoro mogą sprawdzić, to po co spis, skoro te dane są dostępne w urzędzie?
  • avatar
   Peziak
   3
   Pełne zaufanie do instytucji, która nie raczy odpowiadać na pytania. 2 lata wolności lub 5 tyś to jedyny powód dla którego niektórzy się spiszą. Polecam lekturę do poduszki:
   https://niebezpiecznik.pl/post/wywiad-z-gus-em-ktorego-nie-ma/?more
   • avatar
    KENJI512
    2
    "Ze względu na kończący się termin do „spóźnialskich” dzwonią teraz także rachmistrzowie. Poznasz ich po numerze telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99 – jeśli odbierzesz, to musisz już udzielić wszystkich informacji, bo za odmowę grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Pamiętaj też, by podawać prawdziwe informacje – podanie fałszywych może skutkować nałożeniem kary nawet do 2 lat pozbawienia wolności. "

    Wolny kraj, nie ma co :D

    Szczególnie ten ostatni punkt zachęca do nie odbierania telefonu :D
    • avatar
     michael85
     0
     Karalna jest odmowa a nie niespisanie się! Po co przekazywać swoje dany które być może będą przechowywane w Izraelu jak już raz miało to miejsce. Nie wiadomo kto ma do nich dostęp! Rozwala mnie jak motłoch stoi w kolejkach do namiotów GUS żeby się spisać! Także strasza karami ale karę może nałożyć sąd za odmowę. Jak nie odmówiliście to żadnej kary nie będzie!
     • avatar
      kitamo
      -2
      Brałem udział juz w kilku spisach powszechnych i nie pamietam by ludzie popadali w taką paranoje kiedys.
      Nic nikomu sie nie stało, nikt nie umarł od tego.

      Ale jest to doskonały przykład jak można zając społeczeństwo czymkolwiek i nadać temu tak wysoką rangę - mowa tu o tych wszystkich przeciwnikach snujących teorie spiskowe.
      Niektorzy sie z tego smieją - mnie to troche przerażać zaczyna.
      • avatar
       Konto usunięte
       -28
       I bardzo dobrze, że są takie kary. Ja bym na tych co się nie szczepią też nałożył karę, albo do więzienia na dwa lata.
       Społeczeństwo trzeba ostro za mordę brać.
       Brawo PiS!
       • avatar
        keep0slow
        0
        Tak tylko zostawię tu w komentarzu https://nsp2021.spis.gov.pl bo na stronie tego linku nie ma, oni to specjalnie utrudniają