Technologie i Firma

Sposób na ochronę przed zaszyfrowaniem plików

przeczytasz w 2 min.

Sekret tkwi w migawkach. A konkretnie w wykorzystywaniu opartych na nich systemów kopii zapasowych.

Ataki typu ransomware to nic nowego, ale ostatnio jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod przez cyberprzestępców. Polega to na zablokowaniu dostępu do plików na komputerze i żądaniu okupu w zamian za ich „uwolnienie”. Dobrze przygotowana blokada jest właściwie nie do złamania, ale nie oznacza to, że administratorzy są wobec ransomware'u bezsilni. Sekret tkwi w migawkach.

Samo zabezpieczenia komputera przed takimi atakami jest właściwie niemożliwe. Oczywiście można minimalizować szanse na zarażenie poprzez aktualizowanie na bieżąco oprogramowania antywirusowego, zainstalowanych programów i samego systemu operacyjnego. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują jednak zaawansowane zabiegi socjotechniczne oraz luki zero-day w programach, przy których nawet aktualizacje nie przyniosą żądanych rezultatów.

Co więc można zrobić? Najlepszym sposobem radzenia sobie z tym złośliwym oprogramowaniem jest dobry system kopii zapasowych – wówczas nawet w przypadku infekcji przywrócenie dostępu do danych nie stanowi większego problemu. Co należy jednak rozumieć pod pojęciem „dobry system”? To rozwiązanie dostosowane do konkretnych potrzeb.

W przedsiębiorstwach warto wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych serwer NAS. Najlepiej taki, który swój system backupu opiera na migawkach. To rozwiązanie spotykane jest w urządzeniach z sektora biznesowego, na przykład firmy QNAP, której Country Manager, Grzegorz Bielawski wyjaśnia:

„Idealnym rozwiązaniem będzie system backupu (…) bazujący na tzw. migawkach (snapshotach). Taki system może działać non-stop, przez cały czas funkcjonowania komputera/komputerów i firmy i to praktycznie niezauważalny dla użytkowników, bez żadnych spadków wydajności «pecetów»

Dzięki wykorzystaniu migawek funkcjonuje on w ten sposób, że na bieżąco backupowane są tylko te bloki danych, w których faktycznie zapisano jakieś zmiany (nowe/nadpisane pliki) – co gwarantuje skuteczne zabezpieczenie wszystkich kluczowych danych oraz, jednocześnie, optymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowej serwera NAS. Migawki mają zresztą również inne zalety – np. wersjonowanie plików, dzięki któremu bez problemu możemyprzywrócić dowolny plik wersji z przed godziny, dwóch, trzech itp.

Jeśli jednak system backupu zostanie oparty na serwerze NAS wykorzystującym mechanizm migawek, to nawet jeśli dojdzie do zaszyfrowania danych, użytkownik bez problemu będzie w stanie przywrócić ich wcześniejszą wersję – dosłownie w kilka chwil”.

Zachęcamy też do sprawdzenia 10 porad, jak chronić się przed ransomware.

Źródło: QNAP, inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  4
  a takie głupie pytanie, szyfruje nam wszystkie partycje ( nie tylko systemową ) ? Bo jak wszystkie, to "snapshoty" tez nam zaszyfruje ( bo nikt nie będzie podłączał i odłączał dysku do robienia "snapshota")
  • avatar
   kamild1996
   0
   Ja najważniejsze pliki regularnie kopiuję na zewnętrzny dysk i nigdy nie trzymam go podłączonego do komputera na dłużej, niż na czas zrobienia kopii. Jak jakimś cudem trafi mi się ransomware to po prostu formata zrobię :)