Procesory

Sterowniki AMD podkręcają procesor. Nawet jak tego nie chcesz

przeczytasz w 2 min.

Zwiększenie wydajności zwykle jest czymś pożądanym w komputerach. Co innego jeżeli dzieje się to bez wiedzy użytkownika, a właśnie takie działanie zidentyfikowano w przypadku sterowników AMD.

Chodzi o pakiet Radeon Software Adrenaline, w którym znajduje się cała gama różnych mniej lub bardziej przydatnych narzędzi. Okazuje się, że niektóre z nich nie działają jak należy.

Sterowniki AMD Radeon Software Adrenaline podkręcają procesor bez wiedzy użytkownika

W sieci można znaleźć doniesienia zaniepokojonych użytkowników, którzy zauważyli, że ich procesory Ryzen są w tajemniczy sposób przyspieszane (bez ich wiedzy). Szybko wyszło na jaw, że odpowiedzialne za to jest oprogramowanie Radeon Software Adrenaline do obsługi karty graficznej – podkręcanie karty skutkuje tutaj także... podkręceniem procesora za pomocą automatycznej funkcji Curve Optimizer.

Mogłoby się wydawać, że zwiększenie wydajności procesora i karty graficznej to bardzo dobre rozwiązanie. No właśnie nie do końca. Funkcja zmienia parametry w UEFI płyty głównej, które zostały wprowadzone przez użytkowników. Warto również dodać, że podkręcanie procesora może mieć niekorzystny wpływ na stabilność działania komputera i powodować jego zawieszanie lub restartowanie (z tego też powodu oprogramowanie do podkręcania często informuje użytkownika o potencjalnych zagrożeniach).

AMD Ryzen 5 5600X

Producent oficjalnie potwierdził obecność problemu – w oświadczeniu AMD dla serwisu Tom’s Hardware czytamy:

Zdajemy sobie sprawę z problemu w pakiecie AMD, który dostosowuje pewne ustawienia procesora AMD dla niektórych użytkowników. Badamy ten problem i udostępnimy więcej informacji, gdy tylko będzie to możliwe.

Można podejrzewać, że problem zostanie wyeliminowany w kolejnej wersji sterowników. Obecnie można go rozwiązać za pomocą darmowego narzędzia Radeon Software Slimmer, które pozwala usunąć z pakietu Radeon Software narzędzie Ryzen Master SDK (odpowiedzialne za automatyczne podkręcanie procesora). Nie jest to oficjalne oprogramowanie producenta, więc wszystkie operacje wykonujecie na własną odpowiedzialność.

Koniecznie dajcie znać czy też zauważyliście podobne problemy u siebie.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deseczka
  8
  opcja w ankiecie "Nak" to dla niezdecydowanych? :-D
  • avatar
   Janisz
   2
   Dlaczego tendencyjnie brak odpowiedzi - "Mnie ten problem nie dotyczy - nie mam AMD"??
   • avatar
    brettsinclairdannywilde
    -1
    Kiedyś (kilka lat temu) używałem przez chwilę, ale odinstalowałem po tym jak stwierdziłem, że program grzebie bez mojej wiedzy i ingerencji w UEFI.
    • avatar
     szymcio30
     -1
     Ale jaki jest w tym problem Curve Optimizer jest domyślnie ustawiona na automatyczną więc tak czy siak ma zapewnij najwyższe dostępne stabilne taktowanie. Byc moze jest to po to zrobione, ze te sterowniki mogą mieć większy tzw narzut na CPU
     • avatar
      MokryN
      -2
      A niech kręcą, byle chodziło jak trzeba.
      • avatar
       JanSzopen
       -2
       Chcesz mieć dużo pieniędzy? Bzykać piękne kobiety na wakacjach w Dubaju, Majami czy na
       plarzach Santa Monika w San Francisco? Chcesz mieć ogromna wille z basenami i bryki za kilka baniek?
       Na pewno tak! Jestem Jan Szopen światowej sławy ekspert rynku kryptowalut ktory w 2020 zarobił 25 milionów dolarów!
       Przed 2020 byłem tylko zwykłym studentem informatyki ale dzięki inwestycjom na rynku kryptowalutowym zarobiłem kupę hajsu i rzuciłem studia na 10 tym roku bo już do niczego nie byli mnie potrzebne.
       Jak chcesz tak ja być obrzydliwie bogatym to mam dla ciebie propozycje. Zainstaluj i zarejestruj się w aplikacji Crypto com i skorzystaj mojego kodu polecajacego a dostaniesz na Start az 25$! Skorzystaj i dalacz do nas ludzi sukcesu któremu zwykli tylko zazdroszczą!!!
       jjey2xxs9c
       • avatar
        pawluto
        -3
        To AMD robi z siebie pośmiewisko - mam nadzieje że nowe sterowniki to naprawią.
        Wszystko co się dzieje na naszych komputerach powinno być zrobione za naszą zgodą a nie że po cichu i w tle...
        • avatar
         Silver
         0
         Czytam tytuł i pytanie nastaje - czy mając Radeona procesor Intela też podkręci? A tak bardziej serio - w przypadku osób, które już mają podkręcony procesor i sprawdziły jego bezpieczny limit to działanie takie może generować więcej problemów niż pożytku. Powinni po prostu pozostawić to jako opcję do włączenia - w końcu w USA znalazłby się ktoś, kto wytoczyłby proces o to, że producent odpala większą wydajność, gdy ktoś tego nie chce.