Ciekawostki

Świat za tysiąc lat - wizja optymistyczna

przeczytasz w 1 min.

Jak może wyglądać świat za tysiąc lat i jakie będzie wtedy nasze życie? To trudne pytanie, na które można tylko próbować odpowiedzieć.

Przeglądając Internet, natknęliśmy się na świetny film, który pokazuje, jak świat i życie mogą wyglądać za tysiąc lat (jeśli nie zdarzy się nic, przez co naszej cywilizacji miałoby nie być już w tym czasie na świecie). Nie sposób przewidzieć, co stanie się z nami po upływie stulecia, a nawet dekady. Projekt jest więc niezwykle ambitny, a wnioski – szalenie interesujące.

Film przedstawia wizję świata przyszłości, w którym ludzie, jeśli nie nieśmiertelni, są całkowicie (albo prawie całkowicie) wolni od fizycznego cierpienia. Rak i podobne mu choroby są przeszłością, bo nim zdążą się rozwinąć, są eliminowane przez nanoroboty wędrujące po naszym układzie krwionośnym. 

Biorąc pod uwagę to, że przeciętna długość życia człowieka w ciągu ostatnich dwustu lat zwiększyła się przeszło dwukrotnie, można sobie tylko wyobrażać, ile wyniesie za tysiąc lat. Człowiek będzie miał więc sporo czasu – jak go spędzi?

Prawdopodobnie dojdzie do cyborgizacji społeczeństwa – człowiek będzie korzystał z technologicznych „ulepszeń”, które otworzą przed nim zupełnie nowe możliwości, dotyczące praktycznie każdej gałęzi jego życia. 

Do tego wszystkiego dochodzą oczywiście inne zdobycze technologii. Transport przestanie być jakimkolwiek problemem, bo podróże z jednego punktu do drugiego będą trwały minuty. Najpewniej staniemy się też cywilizacją międzyplanetarną, a podróże z jednego „świata” do drugiego będą tylko nieco dłuższe niż dzisiejsze wyjazdy na wczasy.

Jeśli w czymkolwiek związanym z naszą przyszłością naukowcy raczej się ze sobą zgadzają, to że w którymś momencie będziemy musieli znaleźć sobie „drugą Ziemię”. Na co (lub na kogo) napotkamy podczas kosmicznych wojaży… – trudno przewidzieć.

Wróćmy jednak do nanorobotów, bo te będą działać nie tylko w naszym krwiobiegu, ale też w naturze. Będą oczyszczały naturalne akweny i zapylały kwiaty, ale też gromadziły energię słoneczną. Zresztą zobaczcie:

Źródło: Ridddle. Grafika: Mysticsartdesign/Pixabay (CC0)

Komentarze

53
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  axelbest
  22
  Temat dosyć ciekawy, ale... gdy pojawi się możliwość życia chociażby 200 lat zostanie ona zarezerwowana dla najbogatszych, Ci przez ten czas dorobią się już i tak niebotycznych fortun, lobbując za tym, aby technologia nie była dostępna dla pospólstwa. Osoby wysoko postawione będą wręcz zabijać się, aby żyć te 100 lat dłużej.

  Choroby jak istniały tak będą istnieć, bo każda firma która wynajdzie lek na raka zostanie wchłonięta przez Bayer albo inną farma-korpę, a patenty na te leki zostaną skrzętnie ukryte i wykupione na tysiące lat. Na czym miałyby potem zarabiać apteki? Latamy w kosmos, mamy VR, mamy nawigację z urządzeniach wielkości talii kart, a katar i przeziębienie to nadal problem.

  Cyborgizacja tak samo - ten kto będzie miał $$ i przynajmniej sześć zer na koncie - kupi sobie, a kowalski i tak będzie harował fizycznie. Ludzie z implantami będą lepsi, będą mieli lepszy standard życia i masę innych benefitów. Czarny rynek stanie się bardziej brutalny, zamiast komórki i portfela, rabusie skroją Cię z nóg albo oka.

  Najważniejszym problemem będzie to skąd pozyskać pieniądze od tych najbiedniejszych - i jestem w 100% pewny że żadna firma nie odda jakiegoś produktu swoim ludziom za firko, aby żyło się lepiej.

  Zniknie też pojęcie gwarancji na sprzęt - wprowadzony zostanie "czas użycia" na np. 2 lata. Po tym czasie na podstawie licencji, patentów, umów i litery prawa używanie produktu będzie zabronione/nielegalne/karalne, nawet jeśli nie popsuję się i będzie w pełni funkcjonalny - być może będzie wyłączany zdalnie. To doprowadzi do mechanizmu "subskrypcji" - nie kupisz już telewizora, tylko kupisz licencję. Tak samo mamy już z grami na PC (Steam upada lub nagle wymaga miesięcznego abonamentu i wszyscy kwiczą). Swoją drogą rzadko który produkt bez abonamentu będzie działa dłużej niż przewidziany "czas użycia".

  Ludzie zamiast dzielić się wiedzą i technologią, będą pogłębiać tylko przepaść między biednymi a bogatymi.

  • avatar
   Silver
   6
   Szczerze? Tak naprawdę co za różnica jak będzie wyglądał skoro nas już dawno nie będzie. A może nawet przestanie istnieć za te 1000 lat.
   • avatar
    Skaza
    6

    Świat za tysiąc lat, wersja optymistyczna:

    Ogromne skażenie środowiska. Przeludnienie. Nowe, wcześniej nieznane choroby. Gigantyczny podział społeczeństwa na bogatych i uprzywilejowanych oraz na biednych i pracujących na tych pierwszych. Walki lub wojny o kurczące się zasoby naturalne. Państwa-korporacje. I tak dalej...

    Dlaczego? Ponieważ właśnie tacy jesteśmy.

    • avatar
     Snack3rS7PL
     6
     Śmieszne jest takie roztaczanie wizji nad światem za 1000 lat skoro już za kilka lat lub może kilkadziesiąt poznamy zupełnie inne prawa rządzące wszechświatem, albo też wejdziemy na duchowy poziom życia i takie problemy nie będą żadnym problemem...nawet nie wiadomo, czy to co jest teraz nie jest iluzją, nawet niewiadomo czy sam czas nie jest iluzją, myślę, że za 1000 lat to już będziemy zdolni się o tym przekonać...
     • avatar
      Zero-Cool
      4
      Nasz "przyszłość" może się skończyć przez jeden wybuch na słońcu który spowoduje spalenie się całej elektroniki na ziemi a ktoś zastanawia się jak miałaby wyglądać ziemia za 1000 lat, przy obecnym rozwoju jak nic się nie zmieni to pewnie będzie wielkie wysypisko śmieci.
      • avatar
       hex3n
       3
       Ja mam nadzieję że ludzkość wyginie szybciej niż za 1000 lat. Inaczej "nasza" planeta będzie tak toksyczna i zasyfiona że nawet słonce odczuje tego skutki!
       • avatar
        NewUnnamedUser
        3
        Jak dobrze pójdzie, to ziemia za 1000 lat będzie się "oczyszczała" po ludzkości i być może za kilka tysięcy powstanie nowe życie, nowa rasa, gatunek. Życie zapętla krąg. To troszkę jak scenariusz filmu Na skraju Jutra. Od nowa, od nowa i od nowa, dopóki się nie nauczymy...
        • avatar
         r_e_s_e_t
         1
         "Biorąc pod uwagę to, że przeciętna długość życia człowieka w ciągu ostatnich dwustu lat zwiększyła się przeszło dwukrotnie, można sobie tylko wyobrażać, ile wyniesie za tysiąc lat."

         Eliminacja szkodliwych warunków środowiskowych powodujących przedwczesną smiertelność, a wydłużanie żywotności naszego gatunku, to zupełnie inne zagadnienia.
         • avatar
          ifeelveryblah
          0
          Miasto na początku filmu to Warszawa?
          • avatar
           darioz
           -13
           Za 1000 lat Europa od wielu wieków będzie już całkowicie Islamska a po lewakach, organizacjach LGBT i POprawności POlitycznej nie będzie już śladu!
           A wszystko przez takich ludzi jak Tusk, Juncker i ''człowiek roku'' Timmermans!
           • avatar
            mszark
            0
            Dobry towar jaracie.