Bezpieczeństwo

Twórcy Nortona: oprogramowanie antywirusowe jest już "martwe"

przeczytasz w 1 min.

Tradycyjne antywirusy odejdą na emeryturę?

Symantec siedziba

Jeden z największych graczy w branży cyberbezpieczeństwa – Symantec, znany przede wszystkim z pakietu Norton – wydał oficjalne oświadczenie, w którym przyznał, że znane nam oprogramowanie antywirusowe jest już „martwe”. Tego typu ochrona, jest zdaniem firmy nieefektywna i nie ma najmniejszych szans w walce z zaawansowanymi, coraz bardziej wyszukanymi metodami ataków.

Standardowe oprogramowanie antywirusowe od jakiegoś czasu nie daje większych korzyści – tak przynajmniej uważa wiceprezes firmy Symantec Brian Dye. Według szacunków klasyczne narzędzia zapobiegają jedynie około 45 proc. ataków. Dlatego też celem firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem powinno być przechodzenie na nowocześniejsze, bardziej nietypowe metody ochrony.

Nie da się ukryć, że coś w tych słowach jest. Jak możecie co jakiś czas przeczytać na naszej stronie – cyberprzestępcy uciekają się do coraz sprytniejszych metod, a cała „branża” rozwija się szybko jak jeszcze nigdy. W wyniku tego producenci oprogramowania antywirusowego – nawet ci najwięksi – nie nadążają.

Firma Symantec tworzy aktualnie nową grupę „do zadań specjalnych”, a w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ruszyć ma seria spotkań dla przedsiębiorstw, na której poruszone zostaną tematy cyberbezpieczeństwa właśnie. Słuchacze mają nauczyć się dlaczego i w jaki sposób są atakowani, a także jak mogą się przed tym bronić. Powstaje też podobno nowe narzędzie, mające być bardziej efektywne niż tradycyjne oprogramowanie antywirusowe.

Według prognoz, firma Symantec z roku na rok notuje o 5 proc. mniejsze zyski. Nowe, bardziej skutecznie narzędzia mają zmienić tę sytuację. Niemniej jak dotąd nie zanosi się na to, by Norton miał zniknąć z rynku, jako że to ten pakiet właśnie jest źródłem 40 proc. dochodów. Warto jednak zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa w domu i w firmie.

Źródło: TechSpot

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MarTum
  17
  Teraz wpajanie ludziom, ze tradycyjne AV nie dają ochrony. Za niedługo ogłoszenie nowego rewolucyjnego środka ochrony za jedyne 300$ miesięcznie.
  • avatar
   carbo888
   17
   a może to nie jest wina słabego softu av, tylko tego, że użytkownicy komputerów coraz mniej myślą ? przykładem może być instalacja byle jakiego programu gdzie spora cześć klika: dalej >dalej>...>instaluj>zakończ, czasami jeszcze zdarzają się perełki które wybierają folder docelowy instalacji(stare czasy xp, kiedy mówiło się żeby nic nie instalować na partycji systemowej), a kto czyta (już nie mówię o licencji) co jest napisane w następujących po sobie oknach procesu instalacji? a kto czyta wyskakujące okna z informacjami lub ostrzeżeniami?
   odpowiedzcie sobie sami na te pytania

   żadne oprogramowanie zabezpieczające nasz komputer, nie zabezpieczy naszego komputera przed nami samymi;)
   • avatar
    mjwhite
    8
    Zainstalowałem norton internet security, po uruchomieniu zagnieżdża się proces zajmuje około 3MB pamięci ale nie pojawia się żadne okienko tak jakby program się nie uruchamiał.
    Zgłosiłem ten fakt poprzez stronę nortona, przydzielono mi numer zgłoszenia i ... nic, zero odzewu.

    "firma Symantec z roku na rok notuje o 5 proc. mniejsze zyski"

    Z takim podejściem to powinno być co najmniej 50% zysku w dół.

    • avatar
     Konto usunięte
     4
     trochę upierdliwy jest norton więc go skasowałem
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      40% dochodów to sprzedaż oprogramowania? Ktoś może mi przybliżyć nad czym w większym stopniu skupia się firma Symantec niż na antywiruskach? :) A tak w ogóle to najlepszym zabezpieczeniem przed elektronicznym syfem jest zdrowy rozsądek a dopiero później program :P
      • avatar
       Nietrol
       -3
       Norton tak mowi? No to sami właśnie się przyznali że mają słaby program av. Zdrowy rozsądek plus kaspersky internet security i od lat nie mialem najmniejszego problemu.
       • avatar
        jkbrenna
        0
        widac, ze juz nie potrafia nowe Virusy napisac...aby tylko do Ubuntu sie nie wzieli..
        • avatar
         Kropeczka
         0
         Wezmą, jest kasa do wyjęcia - jest gwarancja iż ktoś się po nią schyli
         • avatar
          rambosz
          0
          tak się zastanawiam, czy nie dałoby się instalować systemu na partycji "kernel" szyfrowanej i niedostępnej dla procesów nie uruchomionych z niej samej a reszty aplikacji z innych partycji, w kernelu byłby pewien prosty mechanizm weryfikacji CRC zainstalowanych pakietów (tych na partycji "programs"), w przypadku niezgodności z wpisem w bazie proces byłby każdorazowo blokowany a użytkownik informowany, ewentualnie mógłby odblokować proces tymczasowo/na stałe. To chyba proste rozwiązanie w zasadzie eliminujące wirusy w tradycyjnym rozumieniu tego słowa (nie mówię tu o rozmaitych "łańcuszkach szczęści"a z facebooka i poza nim)
          • avatar
           magnus30
           0
           Odkryli coś, co już jest wiadome od przynajmniej 5-6 lat.