Telewizory

Telewizory OLED nie zdominują szybko rynku

przeczytasz w 3 min.

Jaka będzie przyszłość TV?

Na targach CES 2012 zobaczyliśmy kilka obiecujących premier telewizorów OLED. Swoje urządzenia pokazywał SamsungLG. Czy oznacza to nadejście ery wyświetlaczy organicznych? Według analiz firmy badawczej IHS iSuppli, za wcześnie, aby o tym mówić. Przeszkodą są nadal zbyt wysokie ceny.

Pamiętacie Sony XEL-1? Ten telewizor OLED mimo niewielkiej przekątnej 11-cali miał być forpocztą zmierzchu technologii LCD i wzrostu znaczenia technologii OLED w segmencie telewizorów. Niestety, mimo najszczerszych chęci, Sony nie udało się odnieść sukcesu z tym modelem na rynku i w styczniu 2010 roku wycofano go ze sprzedaży. Dlaczego Sony XEL-1 nie znajdował nabywców? Wystarczy podać cenę około 5000-6000 złotych i wszystko jasne.

Telewizor OLED Sony XEL-1
11-calowy ekran nie dość, że był mały, to oferował rozdzielczość 960 x 540 pikseli, a to nawet nie HD.

Minęły dwa lata i na targach CES 2012 ponownie zobaczyliśmy supercienkie ekrany OLED. Tym razem producenci postarali się i zaprezentowali panele o przekątnej 55-cali, którą można uznać za prawie optymalną do zastosowań domowych. Czyżby więc nadchodziły zmiany? Zapewne wielu użytkowników chciałoby, aby to nastąpiło, ale ceny ponownie mogą ich zapędy do inwestycji w technologie OLED sprowadzić na ziemię.

Cena telewizora LG wyniesie według danych OLED-Display około 8000 dolarów, co w przeliczeniu daje kwotę około 26 000 złotych. Cóż, w takiej cenie nie skłonni byliśmy kupować nawet telewizorów LCD w początkach ich kariery rynkowej. Samsung Super OLED ma kosztować podobnie, choć firma twierdzi nieoficjalnie, że ostateczna cena będzie jednak niższa, aby ułatwić konkurencję z topowymi modelami telewizorów LCD i plazm.

telewizor oled LG
Telewizor OLED LG zachwyca kolorami i rozdzielczością 3840 x 1260 pikseli, ale nie ceną.

Wspomniane telewizory w ostatnim okresie bardzo potaniały. Wystarczy przyjrzeć się jaka jest cena poszczególnych modeli w wszyszukiwarkach Ceneo, Skąpiec czy Nokaut. Ceny 46-calowych modeli zaczynają się już od około 2000 złotych, za około 3000 złotych możemy kupić takiż telewizor z pasywnym panelem 3D. A za około 9000 złotych można nabyć telewizory Samsung z serii 8 o przekątnej 55-cali, które są jednymi z najlepszych w swojej klasie.

Wspomniane kwoty to kilka razy mniej niż wspomniana cena telewizora OLED LG. Oczywiście ceny paneli organicznych będą w miarę upływu czasu spadały (np. dzięki wynalazkom DuPont, który pracuje na technologią napylania warstwy organicznej na panel), ale to samo może dotyczyć również technologii LCD. LG spodziewa się dwukrotnego spadku cen telewizorów OLED w 2013 roku.

telewizor oled samsung 55 cali
Telewizor Samsung Super OLED nie ma jeszcze określonej ceny.

Na dodatek mogą pojawić się nowe, być może tańsze w produkcji, rozwiązania. Sony, prezentując na CES 2012 swój prototypowy Crystal LED Display, pokazuje, że LCD i OLED to nie jedyna droga jaką mogą podążyć telewizory. Z kolei przezroczysty LCD Samsung pokazuje, że technologia ciekłych kryształów ma jeszcze potencjał.

Ekrany OLED w najbliższych latach będą drogie ze względu na kosztowne podzespoły i trudności produkcyjne. Wystarczy przypomnieć sobie historię ekranów AMOLED do smartfonów. Obecnie sytuacja już się unormowała, ale przecież w tym przypadku chodziło o panele o przekątnej kilku, a nie kilkudziesięciu cali.

Sceptycznie co do sukcesu telewizorów OLED w najbliższych latach nastawiona jest także firma badawcza IHS iSuppli. Według jej danych w bieżącym roku sprzedane zostanie zaledwie 34 tysiące egzemplarzy telewizorów OLED. To mniej niż miesięczne moce przerobowe nowej fabryki LG, które szacowane są na 48 tysięcy paneli OLED. Można podejrzewać, że w większości nabywcami urządzeń będą klienci biznesowi. W 2015 roku sprzedane zostanie już 2,1 miliona telewizorów OLED. Ale gdy przyjrzymy się całkowitej sprzedaży telewizorów w 2015 roku, to okaże się, że to jedynie 1% całego rynku. A to oznacza, że OLED nawet za trzy lata może być produktem nadal bardzo niszowym.

Recepty na sukces telewizorów OLED należy upatrywać w szybkim spadku cen. Zdaniem IHS iSuppli gdy ceny spadną poniżej 120% ceny topowych modeli LCD, klienci zaczną się interesować nową technologią.


Więcej o telewizorach:

Źródło: Inf. własna, IHS iSuppli

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  chrisu1982
  5
  poki ceny sa astronomiczne tech. nie ma szans
  poza tym martwi krotka zywotnosc
  co nie zmienia faktu, ze jakosc obrazu leb urywa
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Czyżby przeciwnik ACTA wstawił jakieś pliki do protestu czy może wirus?.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Oj, można by było spokojnie sprzedawać Oledy, lasery i kto wie jakie tam technologie mają w zanadrzu, ale pomyślmy... hm ktoś nie będzie robił biznesu, rozwój technologiczny już nie będzie przysłowiową "marchewką" dla osiołka, nie będziemy mieli o czym gadać?:) To nie cena(koszty)! ale polityka, polityka i jeszcze raz POLITYKA sprawia że jeszcze długo plebs nie będzie używał rzeczy z tej górnej półki a może nawet i tej wyższej. Amen.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     "Dlaczego Sony XEL-1 nie znajdował nabywców?"

     Tu chodziło nie o cene a o rozmiar i przewidywalną trwałość która kazała traktować ten tv jako ciekawostkę. Nowe oledy to bedzie coś innego jak dadzą teraz duży panel i zwłaszcza jak poprawią trwałość, entuzjaści kupią bo przeskok w jakości obrazu w stosunku do LCD jest dramatyczny jak to oceniają naoczni widzowie oceniający sprawę na targach.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Moim zdaniem 8000 USD za 55 cali to przyzwoita cena na dobry początek która bardzo szybko spadnie. Musi być taka z uwagi na ilość chętnych. Cena jest podobna do tych jakie widzieliśmy w telewizorach 3d pierwszej generacji. Samsung który inwestował w OLED od lat rozpocznie sprzedaż w momencie kiedy będzie gotowy. Prezentacja na CES 2012 to jedynie dowód na to iż ten dzień ujrzymy lada moment. Więc nie zgadzam się z IHS iSuppli. Nawet LG przewiduje spadek cen o połowę a to jeden z głównych graczy. Pomyślcie, mega jasny panel LG z ich technologią polaryzacyjną 3d. Czy może być coś lepszego? :>
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Trzeba sporo zarabiać puki co żeby sobie pozwolić na takiego OLEDa z wyższej półki, ale kilka miesięcy i taki LG z Cinema3d w pasywnej technologii już będzie osiągalny.
       • avatar
        SoundsGreat
        -1
        OLEDy są drogie przez prawa rynku i marketingu. Muszą pierw zarobić na niedoskonałych LCD, a to jeszcze potrwa. Ponad to na cholerę taka rozdzielczość?
        • avatar
         Konto usunięte
         -29
         Co tam!!! Zanim OLEDy na dobre zadomowia sie w twoim domu, może posłuchasz fajnej muzyczki? ZA DARMO!!!

         (..)
         Napisz, która wersja bardziej Ci się podoba. Stworzyłem je specjalnie dla Ciebie!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Kolejna zmowa cenowa między topowymi producentami. Najgorsze jest to, że po zapłaceniu kar nadal będzie im się to opłacać. Tak można w nieskończoność.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           OLED wygląda fajnie jednak jak ktoś nie ma świra na punkcie obrazu to spokojnie starczą tańsze technologie. Do PC "zaglądam" przez Dell 2209WA a TV oglądam na plazmie Panasonic za 1,5K i mnie to wystarcza, szkoda że chęć zarobku ogranicza postęp bo firmy każdą technologię chcą wypompować do granic.
           • avatar
            Artik
            0
            11 cali Hahaa. Dla desperatów chyba. Nie wiem kto i w jakim celu chciałby nabyć TV o tych rozmiarach.
            55 cali to jest to, jednak cena ok. 26000zł nierealna.
            Mam nadzieje że ta technologia stanie się bardziej popularna a ceny spadną.
            • avatar
             loccothan
             0
             (..)
             • avatar
              Baleryon
              0
              Panie Karolu: "telewizor 55-calowy", ale "przekątna 55 cali". Tak jak "8 bajtów to 64 bity", ale "mam 64-bitowy system".
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Od pięciu lat czytam o tej technologii i nadal brak sprzętu dla przeciętnego zjadacza chleba. Dobrze że w między czasie rozwijaja się inne technologie wśród telewizorów.
               • avatar
                irondick
                0
                E tam nie gadajcie, prezes stadionu narodowego Rafał Kapler kupi sobie za jedną wypłatę...a za premie kupi jeszcze samochód którym ten tv przywiezie ze sklepu...w Korei!
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Według mnie istnieje szansa że niedługo te telewizory zaczną tanieć, w końcu muszą wymyślić coś o półkę wyżej ;)
                 Słyszałem że LG planuje na ten rok jakieś ciekawe premiery w OLED-ach
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  bym polemizował z tymi prognozami..pierwsze plazmy w Polsce (chyba 32'')kosztowały ok 70tys.zł!!wtedy to był koszt 2-3 mieszkań..a było to "całkiem niedawno"- ok 1993-1995r...dla przypomnienia- bardziej "wspólczesna" technologia -LED, zadebiutowała niedawno, w 2009r..porównywalny wielkością LE55A956 kosztował 12 999 zł- więc też nie tanio!masowa produkcja oznacza mniejsze koszty, a więc i ceny, więc być może już za 2-3 lata będą na akceptowalnym poziomie?albo mniejsze matryce i tańsze..
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   może od razu nie zdominują, bo wiadomo - cena, ale w perspektywie kilku lat myślę że OLEDy wyprą plazmy lcd i inne technologie
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Wiadomo takie telewizory wymagają trochę więcej czasu na dopracowanie najmniejszych szczegółów, jednak wydaje mi się że firma LG wprowadzi stosunkowo niedługo takie cudo.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Kodak był zbyt dobrze rozwijającą się firmą. Nie znajdował klientów na rzeczy nowe. Więc miał coraz to niższe przychody. A teraz nagle ktoś się obudził. "Ja chcę Oled ?!". Ja chcę to, ja chcę tamto... Trzeba było mieć takie zachcianki wcześniej.