Ciekawostki

UE ściszy przenośne odtwarzacze muzyczne

przeczytasz w 1 min.

Komisja Europejska dopnie swego w sprawie ograniczenia maksymalnego poziomu głośności przenośnych odtwarzaczach muzycznych. Zmiany nastąpią błyskawicznie.

Od jakiegoś czasu, komisarze UE raczą nas kolejnymi informacjami dotyczącymi zapowiadanych już regulacji. Tym razem jednak jest niemal pewne, że osiągną swój cel. Na początku nowego roku Komisja Europejska wspólnie z CENELEC (organizacją ds. ustalania standardów) zaprezentuje finalny projekt rozporządzenia, które już teraz zyskało pełne poparcie wśród europejskich polityków.

Wejście w życie nowego prawa zobligowałoby wszystkich producentów przenośnych odtwarzaczy muzycznych, sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej do ograniczenia natężenie poziomu dźwięku do 85 dBA.

Niemniej posiadacz takiego urządzenia będzie miał pewne prawo do zwiększenia tego limitu do 100 dBA, jednak wywoła to stosowny monit zawierający ostrzeżenia o skutkach ustawienia takiego natężenia dźwięku.

Pomysł europejskich urzędników wydaje się mieć poparcie w wynikach badań z których jednoznacznie wynika, że nieograniczenie poziomu głośności może spowodować utratę słuchu nawet 10 milionów Europejczyków. Mimo naukowych przesłanek ku temu ograniczeniu, wielu producentów sprzętu muzycznego, czy też samych użytkowników zgłasza głośny sprzeciw.

Uważają oni, że ustalony przez KE maksymalny poziom głośności 85 dBA, jest zbyt niski. Co skutecznie utrudni komfortowe odtwarzanie muzyki w dużych miastach, gdzie poziom hałasu może skutecznie zagłuszyć odtwarzaną muzykę.

Jeśli pomysł faktycznie wejdzie w życie, stanie się to najprawdopodobniej na początku wiosny 2010.

Źródło: News.bbc  Fudzilla  Reuters

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Teraz weź klasycznej posłuchaj...
  • avatar
   blackedeyed
   0
   Wiesz co to są słuchawki douszne??
   • avatar
    dante2kx
    0
    widziałem wczoraj w markecie żarówkę 100 watową. Wywołała uśmiech na mojej twarzy
    • avatar
     zielarz
     0
     Regulacjom UE mówię stanowcze NIE!

     Mam prawo słuchać muzyki tak głośno jak mi się to powodoba. A jeśli jestem przygłuchawy i potrzebuję tych 100db, aby słyszeć tak jak ktoś inny 80db?

     Oczywiście, mogę w ten sposób komuś przeszkadzać, ale to już zupełnie inny problem, którego to ograniczenie nie rozwiązuje.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Niech lepiej ograniczą głośność miast.
      Co do odtwarzaczy - mają przecież różną głośność w zależności od słuchawek, jakie się pod nie podepnie.
      • avatar
       niesmiertelny
       0
       no to jeszcze brakuje, żeby ograniczono siedzenie przed monitorem, jazdę rowerem i nadmierne uśmiechanie się... hahahahahahaha
       • avatar
        Artik
        0
        Jestem zdania ze to mój słuch i mogę z nim zrobić co chce. W pracy mam większe natężenie niż 85dB.
        Co do ograniczania to niech jeszcze ogranicza sex i ilość dziennego odlewania się. Po co mi przenośny odtwarzacz jak będę szedł ulicą i słyszał zamiast muzy tło ulicy.