Technika wojskowa

Rosjanie myślą, że są bezpieczni w czołgu T80BV. A później ktoś wrzuca im do wnętrza granat - zobacz wideo

przeczytasz w 1 min.

Do sieci trafiło kolejne nagranie pochodzące z pola walki toczonej pomiędzy wojskami Ukrainy a Federacji Rosyjskiej. Tym razem Ukraińcy pochwalili się wyeliminowaniem czołgu z pełną załogą poprzez… wrzucenie do środka granatu.

Załoga rosyjskiego czołgu musiała się zdziwić, kiedy w środku znalazł się odbezpieczony granat

Nagranie pochodzi dokładnie z Komyshuvakhi, która znajduje się w obwodzie ługańskim i blisko sąsiaduje z donieckim. Za całą akcję natomiast odpowiada 131. Batalion Obrony Terytorialnej Ukrainy.

Należący do wojsk rosyjskich czołg T80BV widoczny na nagraniu zatrzymał się na środku drogi, bo został wcześniej uszkodzony (być może za sprawą najechania na minę). W tym samym czasie, stacjonujący obok 131. Batalion Obrony Terytorialnej Ukrainy miał „jak na tacy” dostęp do pełnej załogi  w unieruchomionym czołgu.

W jaki sposób Ukraińcy postanowili wyeliminować wrogów? Widać to już od pierwszych sekund nagrania, na których Ukraiński żołnierz próbuje dostać się do włazu wieżyczki, aby wrzucić do wnętrza czołgu granat.

Efekt był niemal błyskawiczny - w okolicach 0:11 na wideo, z wieżyczki unosi się kula ognia i dymu powstałe na skutek wybuchu granatu w samym środku czołgu wypełnionego załogą.

W tej sytuacji rosyjscy żołnierze byli właściwie bezbronni. Zamknięci w „metalowej puszce” pełnej amunicji, podczas gdy dookoła stacjonowały wojska Ukrainy.

Podjęcie jakiejkolwiek walki ze strony załogi T80BV w każdym przypadku skończyłoby się w ten sam sposób - porażką. Winić można przede wszystkim taktykę Rosjan, którzy poruszają się na terenach Ukrainy często samodzielnie - bez wsparcia lądowego (dodatkowe czołgi lub piechota), czy też powietrznego.

Źródło: Ukraine Leaks

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NasHee
  13
  Oho, i siedzieli sobie sami w uszkodzonym czołgu i nawet włazu nie zamknęli? Serio? To wygląda jak dobicie opuszczonego czołu żeby ruskie nie odzyskały i tyle, na 99% nikogo w środku nie było, jak już to jakiś trup.
  • avatar
   KENJI512
   6
   Czy dla ciekawostek wojskowych (tak nazywa się dział, do którego wrzucono artykuł) - można stworzyć oddzielny RSS?
   Nie każdego interesują takie tematy :)
   Nie każdy musi być nimi zainteresowany (nie dawajcie mi minusów, chcę dobrze) :)
   • avatar
    szymcio30
    4
    Podczas walki nie zamknęli włazu to tak jakby kierowca jechał z otwartymi drzwiami samochodu;). Tu nie chodzi o taktykę bo jeśli czołg zostaje uszkodzony to ma juz bardzo poważne kłopoty. Poza tym T-80 nie zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego, systemu zarządzania polem walki czy wyrzutni granatów odłamkowych. Mogę się mylić, ale w takiej sytuacji załoga nic juz nie mogła zrobic tylko wywiesić biala flage
    • avatar
     piomiq
     3
     "Załoga rosyjskiego czołgu musiała się zdziwić, kiedy w środku znalazł się odbezpieczony granat"
     A skąd autor wie, że w środku była załoga? Jakieś dowody mamy na to?
     • avatar
      piomiq
      2
      Zastanawiające jest że żaden Rosjanin nie zauważył tego Ukraińca :/
      No i czemu mieli otwarty właz?
      A może tam po prostu nikogo nie było, co jest bardzo prawdopodobne, tylko redaktor troszkę nad interpretuje robiąc sensacje z dobicia czołgu.
      • avatar
       Grzegorz.J
       2
       Bohaterowie z Ukrainy wrzucili granat do pustego i uszkodzonego czołgu. Sława Ukrainie. Ale ściema. Żenada. Brak słów. Mistyfikacja.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        "Załoga rosyjskiego czołgu musiała się zdziwić, kiedy w środku znalazł się odbezpieczony granat"
        Załogi już dawno nie było w tym czołgu. Ukraińcy spokojnie sobie stali obok nie zwracając uwagi na to czy z otwartego czołgu ktoś nie zacznie do nich strzelać.
        • avatar
         Endriu
         1
         Taa, bo redaktor siedział w czołgu i relacjonował z autopsji xD
         Ehhh, po co pisać bajki nie podparte żadnymi dowodami ;)
         Polecam zająć się tematyką komputerów, a tematy wojenne zostawić innym portalom.
         • avatar
          Golden
          1
          Lol, niemal każdy dorosły myślący człowiek dojdzie do wniosku, że w środku nikogo nie było, a granat rzucony pro forma. Pan Norbert ma czytelników za debili, albo być sam .... Proszę sobie już dokończyć zdanie :)
          • avatar
           Gatts-25
           1
           Takie filmy nie powinny trafić do sieci. Nie zdajemy sobie sprawy z ilości ludzi, którzy są wcieleni do Rosyjskiego Wojska i nie maja wyboru bo mają rodziców w Rosji. Wielu Rosjan używa rozsądku i wie o tym, że musi się słuchać rozkazów do czasu jak nie ma przy nich tych co słuchają się Putina. Hitler by nie istniał gdyby ludzie nie robili tego co Hitler chce. Nie byłoby takich wydarzeń jak obecne na Ukrainie gdy ludzie nie wykonywali rozkazów. Najgorsze urodzić się w kraju, którego władza ma chore ambicje. Może to specjalnie zrobili? A teraz mogą mieć pozamiatane albo ich rodziny, które zostały w Rosji.
           • avatar
            firefox101
            -1
            To nie ludzie i żołnierze, ale brudne bestie rosyjskie, my Polacy wiemy do czego zdolny jest ten ohydny, zdemoralizowany naród rosyjski, mieliśmy okupacje tej swołoczy i dziczy po II wojnie światowej. Rabowali, gwałcili kobiety i mordowali bestialsko polskich patriotów. Ten naród będzie przeklęty na zawsze.
            • avatar
             EXT_1
             0
             Przecież to chore publikować takie coś na portalu komputerowym. Poza tym tam zginęli ludzie, nie ważne, że Rosjanie. Fajnie się pisało redaktorze? Takie fajne gore, co?
             • avatar
              Evieel
              0
              Fck... ja to bym sobie chociaż korsarzami postrzelał...
              • avatar
               piomiq
               0
               "... Ukraińcy pochwalili się wyeliminowaniem czołgu z pełną załogą"
               OK, ale mają jakiś dowód, że w środku ktoś jeszcze był?, Czy to tylko domniemanie, w dodatku mało logiczne, bo po co Rosjanie mieliby siedzieć w popsutym czołgu i to jeszcze z otwartym włazem :/
               • avatar
                daker836
                0
                To jest T-80BWM