Procesory

Chiny bez nowoczesnych procesorów? Stany Zjednoczone chcą ograniczeń

przeczytasz w 2 min.

Chiny w ostatnich latach stały się potęgą technologiczną, co niekoniecznie podoba się Stanom Zjednoczonym. Zachodnie mocarstwo próbuje wywrzeć nacisk na firmę ASML i zablokować produkcję zaawansowanych procesorów na wschodzie.

ASML to holenderskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją maszyn fotolitograficznych dla przemysłu półprzewodnikowego – dzięki takiej aparaturze, możliwe jest wytwarzanie zaawansowanych układów scalonych. To jeden z głównych graczy na rynku, który ma istotny wpływ na firmy specjalizujące się w produkcji układów scalonych (z takich maszyn korzysta m.in. Intel, TSMC czy Samsung).

Spora część zamówień ASML była dostarczana do chińskich producentów (w 2021 roku zamówienia do tzw. Państwa Środka generowały aż 16% udziałów w przychodach holenderskiej firmy). Okazuje się, że udostępnianie takich maszyn Chinom niekoniecznie podoba się Stanom Zjednoczonym.

ASML - mszyna fotowoltaiczna
ASML rocznie produkuje około 250 maszyn do litografii DUV. W 2025 roku ich liczba ma wzrosnąć do 375 (spora część według planów miała być eksportowana do Chin)

Stany Zjednoczone chcą zablokować produkcję procesorów w Chinach

Jak informuje Bloomberg, administracja rządowa Stanów Zjednoczonych prowadzi rozmowy z holenderskim rządem w sprawie ograniczenia eksportu maszyn ASML do Chin - informacja miała wypłynąć po wizycie zastępcy amerykańskiego sekretarza handlu Dona Gravesa w Holandii, który miał omawiać kwestie związane z łańcuchami dostaw z dyrektorem generalnym ASML Peterem Wenninkiem.

Stany Zjednoczone chciałyby zablokować możliwość eksportu maszyn wykorzystywanych do litografii z użyciem głębokiego ultrafioletu (DUV - ang. deep ultraviolet). Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Na pewno ograniczyłoby to rozwój chińskiego przemysłu i poprawiło konkurencyjność Stanów Zjednoczonych i Europy.

Rozmowy departamentu handlu Stanów Zjednoczonych z holenderskim rządem i ASML podobno wciąż trwają. Nie wiadomo czy producent zgodzi się na ograniczenie eksportu (szczególnie, że straciłby tutaj znaczną część przychodów). Wcześniej podobny zakaz wprowadzono dla amerykańskich firm Applied Materials i Lam Research.

Jesteście zdania, że obcy kraj może wywołać presję na producentów sprzętu w takich sprawach? A może powinny tutaj działać zasady wolnego rynku? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Bloomberg, ComputerBase

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  9
  Usia zabierze Chinom, a Smoki reszcie świata. Taka to oto pokręcona logika
  • avatar
   xmexme
   7
   Czyżby ktoś się w końcu zorientował że polityka jedynego słusznego wodza chin aż tak bardzo nie rożni się od polityki putina.
   • avatar
    pawluto
    4
    USA to potęga na glinianych nogach...Chiny robią znimi co chcą...
    Przykro to jest że upada mit o wielkie ameryce...
    • avatar
     Andrettoni
     1
     Po pierwsze to te maszyny zablokowano kilka lat temu - jeszcze przed pandemią i teraz to mogą sankcje znieść, a nie wprowadzić bo już są. Po drugie w Chinach produkuje się 90% komputerów na świecie. Jeśli komuś się wydaje, że jego laptop pochodzi z fabryki HP, Acera czy Della, ten jest w błędzie – około 90 proc. spośród 200 milionów komputerów przenośnych wytwarzanych każdego roku powstaje w chińskich montowniach należących do tajwańskich firm, takich jak Quanta, Compal czy Wistron. Jedynym chlubnym wyjątkiem są notebooki Samsunga, produkowane we własnych zakładach koncernu. Foxconn to tajwańska firma składająca między innymi sprzęt Apple w Chinach. Panie autorze i droga redakcjo - to jest bardzo ciekawy temat i naprawdę warto go omówić. Obudźcie się zamiast przepisywać głupoty.
     • avatar
      Andrettoni
      1
      „Zarządzanie milionem zwierząt powoduje u mnie ból głowy”
      Terry Gou, dyrektor zarządzający Foxconnu o liczbie swoich pracowników. Foxconn to firma, która produkuje w Chinach wasz "ukochane Apple".
      • avatar
       Gatts-25
       -1
       I tyle z suwerenności Holandii. Ale mnie teraźniejszość nie interesuje. ASML doskonale wie, że przez działania USA straci więcej w przyszłości bo Amerykanie dbają tylko o własny tyłek a ich działania bezpośrednio mają wpływ na konflikty jakie zachodzą na Ziemi. Świetnie to pokazuje Rosyjski Terroryzm w stosunku do Ukrainy. Chiny byłyby idealne do życia ale niestety u nich też Rozsądek i Logiczne myślenie zostało zaślepione celowym zniechęcaniem do tego kraju przez działania USA. Chcą zmuszać do Szczepień przeciwko Covid bo inaczej nici z życia publicznego. Rozumiem zmuszanie gdybyśmy mieli do czynienia z śmiertelnie groźnym patogenem ale nie Covid, który jest z nami od wieków a jego wersji mutacji jest tak dużo, że nie trzeba nawet zawracać sobie tym głowy. Jedno jest pewne, z pomocą właśnie medycyny dochodzi do powstawania mutacji czy opornych bakterii i to człowiek jest winny temu co się dzieje właśnie przez rozwój medycyny. Sporo ludzi opiera już swoje życie na lekarstwach i Szczepionkach bo inaczej by nie przetrwali i to właśnie jest problem. Przez tych ludzi muszą to wszyscy robić bo oni myślą kategoriami Egoistycznymi tylko o swoim dobrze. Widocznie sporo bogaczy zawdzięcza medycynie swoje życie i zapomina, że medycyna też odbiera życie.
       • avatar
        Towarzysz_Pizza
        -8
        Chcą zablokować, bo administracja człowieka demencji drukuje dolary na skalę o której Glapa może tylko pomarzyć, więc dolar jest .uja warty, a Chiny wraz z Rosją i Indiami notują coraz większe zyski po przekierowaniu przez Rosję handlu do Chin i Indii i nie zmieni tego żadna banderowsko-żydowska usesesmańska propaganda.
        • avatar
         energysnakePL
         -9
         hahaha zabawne, odezwali się ci co wywołali najwięcej wojen, konfliktów na świecie i są bankrutem :D
         • avatar
          maluszek88
          0
          Taka banujcie... A potem będzie zdziwiony pukaczu jak najada Tajwan
          • avatar
           FunkyKoval
           0
           Bycie krajem z tyiącem FAB-ów w których pracują miliony niewolników nie robi potęgi technologicznej. Na razie Chiny nieudolnie próbują kopiować co się da, stąd miliony ton CRAP-u na runku, zero ekologii, większość towarów z Chin to szrot zanim jeszcze klient rozpakuje i zacznie używać.
           Bardziej boję się chwili, kiedy Chiny zaczną robić swoje CPU czy GPU oraz inne układy w zbliżonych technologiach i podobnie złożone i wydajne jak cywilizowany świat produkuje.
           Mam nadzieję, że do tego czasu pozbędą się komunistów i całego bagażu od czasów tego bolszewickiego ćwoka Mao, powinni pozbyć się wszelkich pominków oraz znaków tego systemu, odnowić swój naród i kulturę bo to, że poszli za Mao nie przysparza im powodów do dumy, wręcz przeciwnie.
           Szczycą się tysiącami lat swojej kultury i tradycji, wynalazkami swoich przodków ale obecne pokolenia to chyba jakaś mutacja głupoty i zaślepienia, komuniści zrobili w Chinach taki eksperyment - hybrydę socjalizmu z uchyleniem furtki dla kapitalizmu ale i tak partia komunistyczna trzyma lejce i za m0rdę cały naród. Dodatkowo szantażują świat, zupełnie jak Rosja czy KRLD bo komunizm i bolszewizm już tak ma.

           @Andrettoni - obecnie świat uniezalężnia się od rosyjskich paliw kopalnych, potem być może wcześniej czy później przyjdzie czas na uniezależnienie się od chińskiej siły roboczej i fabryk oraz ich partii komunistycznej ... to tak jest jak narody byle kogo do polityki wybierają a że lewactwo opanowało świat to mamy skupianie się na LGBT, "prawach człowieka" do zabijania dzieci nienarodzonych, niedorobionych technologiach eko-energii czy fałszywej eko-polityce (szantaż róznych opłacanych przez gupy interesu eko-organizacji ), zamiast na realnych problemach świata. Nikt z polityków nie słucha tych co mają pojęcie co sie dzieje a może celowo nie słuchają bo robią interesy z chińczykami, miliardami USD nie pogardzą ale następne pokolenia będą z nawiązką wygryzać te problemy i uzależnienia.

           @energysnakePL - USA bankrutem ? Hahaha unawiłeś mnie ... póki co wolę hegemonie USA niż "ruski dobrobyt" ("ruski mir"). Gliniane nogi to mają wszystkie kraje gdzie lewactwo rządzi ... w Hiszpanii bieda o Rosji, KRLD czy Kubie nie ma co gadać nawet ... Europa Zachodnia powoli zanurza się w to bagno ale ponieważ decydenci w PE sami się wybierają to może chwilkę jeszcze potrwac, zanim narody Europy całkiem stracą cierpliwość i wyjdą na ulicę, po czym europarlament zrównają z ziemia a eurokołchoz rozwi