Procesory

Niemcy zapłacą ogromne pieniądze za fabrykę Intela. Ile dokładnie?

przeczytasz w 2 min.

Intel wybuduje w Niemczech supernowoczesną fabrykę półprzewodników. Niedawno wyszło na jaw, że wybór nie jest jednak przypadkowy – nasz sąsiad zadeklarował pokrycie sporej części inwestycji.

Jakiś czas temu Intel ogłosił ogromny plan inwestycji w Europie, który ma na celu zrównoważenie globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Producent zamierza wprowadzić swoje najbardziej zaawansowane technologie, tworząc europejski ekosystem układów scalonych nowej generacji.

Niemcy będą produkować procesory Intel. Ale nie za darmo

Głównym elementem planu jest stworzenie supernowoczesnej fabryki półprzewodników – powstanie ona w Magdeburgu, stolicy Saksonii-Anhalt w Niemczech. Budowa ma ruszyć już w 2023 roku, a uruchomienie produkcji zostało zaplanowane na 2027 rok.

Dlaczego Intel zdecydował się na wybranie naszego sąsiada? W oficjalnym komunikacie argumentowano to następującymi słowami:

Niemcy, położone w centrum Europy, posiadające utalentowane kadry, doskonałą infrastrukturę oraz istniejący ekosystem dostawców i klientów są idealnym miejscem do stworzenia “węzła krzemowego” - nowego centrum zaawansowanej produkcji układów scalonych.

Okazuje się, że Niemcy przekonały giganta jeszcze czymś jeszcze – tamtejsze władze zadeklarowały dopłacić do interesu 6,8 mld euro (około 2,7 mld euro zarezerwowano z budżetu federalnego na 2022 rok, a pozostała część zostanie przeznaczona z budżetów na 2023 i 2024 rok). Oznacza to, że kraj związkowy pokryje około 1/5 kosztów inwestycji. Całkowity koszt budowy fabryki w Magdebrurgu szacuje się na 33 mld euro.

Fabryka procesorów Intel w Magdeburgu
Wizualizacja fabryki procesorów Intel w Magdeburgu

Oczywiście, tak duża inwestycja to też szansa na rozwój regionu. Budowa kompleksu stworzy około 7000 miejsc pracy, a potem zatrudnienie ma w niej znaleźć około 3000 osób (+ dodatkowe dziesiątki tysięcy u dostawców i partnerów).

Czy to zaskoczenie? Nie do końca. Intel już podczas poszukiwania miejsca inwestycji, zaznaczał, że, aby zakład mógł być konkurencyjny z azjatyckimi lokalizacjami, istotną kwestią będzie wsparcie finansowe rządu. To może tłumaczyć dlaczego nie wybrano naszego kraju - nie wiadomo, czy Polska byłaby w stanie wydać tak ogromne pieniądze (to prawie 7% budżetu całego państwa na 2022 rok) na inwestycje dla konkretnego giganta technologicznego.

Źródło: Intel, Tom’s Hardware

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  14
  To się nazywa myślenie strategiczne a nie u nas 14 i 15 emerytura bo wybory idą. W Niemczech będzie nowa fabryka procesorów a u nas karzą chrust zbierać :)
  • avatar
   zack24
   2
   W pięknym kraju nad Wisłą, każdy kto ma odrobinę zmysłu inwestycyjnego, po rozeznaniu umiejętności SOKOŁÓW GOSPODARKI dwa razy się zastanowi jak ten padół ominąć. Nie zainwestuje tutaj nikt poważnych pieniędzy, mimo iż siłą robocza tańsza niż u sąsiadów, bo ostatecznie w podatkach mogliby popłynąć do tego stopnia, że byliby nieatrakcyjni cenowo wśród konkurentów.
   • avatar
    Adrianwo
    1
    Do fabryki Intela mogłaby przejść część załogi fabryki GlobalFoundries w Dreźnie
    • avatar
     euclid
     1
     Za to u nas w Gdańsku Intel chce zatrudnić dodatkowe 1000 osób w R&D
     Google też chce zatrudnić nowych ludzi w Warszawie. Kupili ostatnio 2 wieżowce dla swoich pracowników
     • avatar
      FunkyKoval
      -1
      Polska nie wyda takich pieniędzy na fabrykę CPU z prostego powodu - Niemcy moga zablokować kasę dla nas, wszak kręcą UE i pod byle pretekstem nie dadzą nam kasy, mają swoich ludzi na szczytach władz UE.
      Teraz zablokowali nam pieniądze z KPO z pomocą naszej "totalnej oPOzycji", nie wiadomo co będzie w przyszłości. Lebiegi z lewicy, KO, ludowców itp. zrobili Polsce niedźwiedzią przysługę przez lata produkując petycje o kary na Polskę za wyimaginowane sprawy, dzisiaj nasza ciągle podważana przez polskich posłów w PE wiarygodność, nie jest wystarczająca aby robić podobne inwestycje jak fabryki INTEL-a. Podziękować oPOzycji tylko, bo cofnęli nas o lata w rozwoju, i jeszcze naród im płaci za te wybryki - to jakby mi firma płaciła abym u kontrahentów robił im anty-reklamę i promował konkurencję.
      Czy kiedyś te sprzedawczyki z KO i innych lewicująco-liberalnych partii zostaną ukarani ?
      • avatar
       Szwejk
       -1
       Pomysł żeby dopłacać prywatnej firmie do interesu uważam za absurdalny. No ale żyjemy w absurdalnych czasach. A o tym czy Niemiaszki zbudują w tej fabryce jakikolwiek procesor po staremu zdecyduje Moskwa. Bez zgody Rosji Intel może się spokojnie pakować i zmieniać branżę na produkcję gumowych kaczuszek.
       • avatar
        JaniuchSzopen
        -3
        Jestem Jan Szopen światowej sławy ekspert i autorytet rynku kryptowalut ktury zarobił już 30 milionow$.
        A jeszcze dwa lata temu byłem zwykłym studentem informatyki i robotyki. Porzuciłem studia ponieważ chciałem zostać biznesmenem a nie robić u kogoś za psie pieniadze.
        Teraz mam ogromna posiadłość, cztery najdroższe elektryczne Tesle, spotykam się z milionerami i miliarderami ale nie tylko bo i z politykami, celebrytami, znanymi sportowcami itd.
        Czyli z calamsmietsnka towarzyska.
        Udzielam tez wywiadów w światowych stacjach telewizyjnych, poczytnych magazynach a także występuje na rożnego rodzaju impreazah kryptowalut.
        Spotykam się i sypiam z pięknymi kobietami z całego świata! Miedzy innymi tydzień temu w Tokio miałem orgie z 10 japonkami!’nn’ n!!
        Ty tez tak możesz żyć i mieć wszystko co tylko będziesz chciał!
        Zainstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj mojego linku polecajacego. A dostaniesz az 25$ w kryptowalucie cro!!! Kupuj wtedy kiedy leje się krew jak ja czy Waren Bufy! A zobaczysz jak miliony dolarów zaczna wpływać na twoje konto bankowe!!!
        Oto mój kot polecający do aplikacji Crypto Com:
        jjey2xxs9c
        • avatar
         UPAdlina_DARMO
         0
         UKR UKR UKR UKR MITT UNS!!!!
         • avatar
          magnat_flexus
          0
          A rząd PiS pokaże że Polacy nie gęsi a Polska kieszeń głębsza jest niż ta Niemiecka i sfinansuje całość inwestycji i to od ręki, dodatkowo oferując wsparcie finansowe nowo wybudowanej fabryce w postaci programu ROZRUCH+ na pierwsze 20 lat działalności.