Bezpieczeństwo

Tak podsłuchuje się dziś telefony komórkowe

przeczytasz w 2 min.

Czyli o "płaszczkach" i "jaskółkach" słów kilka (lub troszkę więcej).

Wheel Systems telefon

Podsłuchiwanie telefonów komórkowych to nadal jedna z najpowszechniejszych form szpiegowskich na świecie. Dziś praktycznie nie rozstajemy się z tymi urządzeniami i to z ich wykorzystaniem najczęściej prowadzone są wstępne rozmowy biznesowe (i nie tylko), także na tych najwyższych szczeblach. Nawet w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami skandali na skalę międzynarodową, w których podsłuchiwanie odegrało naprawdę dużą rolę. Jak to się dzisiaj robi?

Żeby móc rozpocząć podsłuchiwanie telefonu komórkowego należy najpierw „oszukać” jego mikrofon. Zdecydowana większość modeli działa na dobrze znanej zasadzie – wyszukuje najsilniejszy dostępny sygnał nadajnika stacji bazowej i to z nim właśnie się łączy. Szpiedzy często jednak pokazują, że rozwiązanie to można bardzo łatwo obejść – choćby wykorzystując przenośny nadajnik umieszczany w zaparkowanym w pobliżu samochodzie albo walizce, który następnie staje się pośrednikiem. 

Takie przechwytujące sygnał z telefonów urządzenia to IMSI Catchery. Są one znane służbom na całym globie – Amerykanie nazywają je „płaszczkami”, podczas gdy polskie służby – „jaskółkami”. Oprócz podsłuchiwania, mogę one również posłużyć do identyfikacji telefonu oraz określaniu, czy osoba posługująca się daną kartą SIM znalazła się w danym miejscu. Ich główna zaleta to mobilność oraz niepozostawianie śladów.

Pierwsze urządzenia tego typu były wielkości skrzyni – miniaturyzacja jednak nie ominęła także ich. Dzisiaj nie ma problemu, by ukryć je w bagażniku czy podręcznej walizce, a najbardziej podstawowe modele nawet w torbie na ramię. Zmniejszeniu uległa także cena IMSI Catcherów. W 2008 roku każda sztuka wiązała się z wydatkiem rzędu 170 tysięcy dolarów. Dziś takie urządzenie kupimy za niespełna dwa tysiące.

Wheel Systems SIM

„Najlepszą linią obrony przed podsłuchami w ramach sieci GSM, jest wykorzystanie aplikacji mobilnych na smartfonach, które przesyłają głos w ramach sieci Internet, nie korzystając przy tym z transmisji głosowej. Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że szyfrują cały ruch między rozmówcami, a nie tylko pomiędzy rozmówcą a operatorem komórkowym. Co więcej, aplikacje takie mogą korzystać z dużo silniejszej kryptografii oraz negocjować klucze szyfrowe przy użyciu techniki Perfect Forward Secrecy, dzięki której nawet po przejęciu telefonu nie będzie możliwe odszyfrowanie wcześniej zarejestrowanych rozmów” – powiedział Paweł Jakub Dawidek, dyrektor ds. technicznych i oprogramowania w Wheel Systems.

Źródło: Wheel Systems

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  "wyszukuje najsilniejszy dostępny sygnał nadajnika stacji bazowej i to z nim właśnie się łączy."

  Takie sztuczki to nie w Play. U nich mimo roamingu krajowego, to trzyma sygnał własnej sieci do wartości szczątkowych, zanim przerzuci na innego operatora.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Czyli używając Vibera na smartfonie jest mniejsze ryzyko podsłuchu. Spoko nie dość że zaoszczędzi się kasę (kosztem jakości) to i bezpieczniej. Ale chwila... Czy ja mam coś do ukrycia? Nie. Może za tego pomocą kiedyś znajdą przestępcę, modercę czy coś... Chwila nie, oni to oleją. Powiem tak - wszystko nie trzyma się kupy i hajs leci w błoto.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    co mnie guwno obchodzi ten artykul? ;p
    • avatar
     Bialy
     1
     Błąd składni:
     "Oprócz podsłuchiwania, mogę one również posłużyć"
     • avatar
      ArioX
      -5
      Jeśli podsłuchują linie komórkowe to taki Skype czy Viber to kwestia czasu
      • avatar
       mozilla007
       0
       Dziś starczy wysłać petycję do MS i juz soft w WP zaczyna działać. Takie coś to tylko od MS.