Internet

Wi-Fi HaLow: nowy typ transmisji może zagrozić Bluetoothowi

przeczytasz w 2 min.

Do wszystkich zalet Bluetootha doda zwiększony zasięg i łączność z siecią. Powstaje z myślą o Internecie Rzeczy.

WiFi IoT

Wi-Fi łączy dziś większość naszych gadżetówInternetem, jak również z resztą elektronicznego wachlarza. Dlaczego więc ta technologia nie miałaby też stanąć u podstawy nowoczesnego, inteligentnego domu

Odpowiedź brzmi: bo ma spore ograniczenia. Po pierwsze, pobiera stosunkowo dużo energii, a to ogromny problem dla każdego urządzenia akumulatorowego, szczególnie domowego, od którego wymagamy, by był tani, mały i działał miesiące na jednym naładowaniu. Po drugie, na wykorzystywanych przez Wi-Fi pasmach częstotliwości nie ma już zbyt wiele miejsca – w końcu, jak już pisaliśmy, to ta technologia łączy dziś większość naszych gadżetów z Internetem. Nie wszystko jest jednak stracone i grupa zajmująca się rozwojem Wi-Fi zapowiedziała zupełnie nowy typ bezprzewodowej łączności.

Nazywa się Wi-Fi HaLow, wykorzysta pasmo 900 MHz i będzie rozszerzeniem nachodzącego standardu IEEE 802.11ah. Nowy typ będzie pobierał mniej energii (ponoć na podobnym poziomie co Bluetooth) i oferował lepszy zasięg (chodzi tu przede wszystkim o lepsze „przechodzenie” przez ściany). Krótko mówiąc, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z powodzeniem będzie on mógł łączyć gadżety inteligentnego domu pracujące w Internecie Rzeczy – monitory zdrowia, czujniki, kamery bezpieczeństwa i różnego typu akcesoria.

WiFi HaLow

Jeśli Wi-Fi HaLow faktycznie będzie takie, jak zapowiadają twórcy, to szykuje nam się naprawdę świetna technologia. Nowy typ łączności potrafiłby w końcu robić wszystko to co Bluetooth, ale na większej przestrzeni, a w dodatku mógłby być podłączony bezpośrednio do routera i co za tym idzie: do Internetu. Musi być jednak również jakiś minus, prawda? I jest. Mianowicie HaLow nie będzie oferował zbyt dużych prędkości transferu danych – to nie kolejna forma stałego, bezprzewodowego połączenia z Internetem, lecz opcja do transmisji niewielkich pakietów informacji – od czasu, do czasu. 

„Oczami wyobraźni grupa widzi jak HaLow odgrywa ważną rolę w sektorze Internetu Rzeczy” – powiedział Kevin Robinson z Wi-Fi Alliance. Nawet on jednak przyznaje, że Wi-Fi nie stanie się raczej jedynym obowiązującym standardem. – „Nikt nie twierdzi, że Internet Rzeczy będzie mógł opierać się wyłącznie na jednej technologii łączności”. Oczywiście realizacja tego projektu musi też zająć trochę czasu. Dlatego też rozpoczęcie certyfikowania produktów zgodnych z HaLow rozpocząć ma się dopiero w 2018 roku.

Źródło: The Verge, Wi-Fi Alliance, TechSpot

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xpress
  3
  "Nazywa się Wi-Fi HaLow, wykorzysta pasmo 900 MHz" - z pewnością tak będzie, ale w regionie drugim ITU, w którym jest to nielicencjonowane pasmo ISM. U nas, na dzień dzisiejszy, w tym pasmie (do 960 MHz) działają m.in. operatorzy sieci komórkowych (GSM, UMTS900), a sąsiedni, dalszy blok przeznaczony jest dla celów radionawigacji lotniczej.

  W każdym razie, biorąc pod uwagę bardzo małą moc nadawania i pozycję firm, które działają w sektorze IoT, gdzieś się to pewnie upchnie :)
  • avatar
   xpress
   3
   A jednak coś tam już można odszukać :) W Europie miałoby to działać w 863-868 MHz, z maksymalną szerokością kanału 2MHz.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    "Nazywa się Wi-Fi HaLow, wykorzysta pasmo 900 MHz i będzie rozszerzeniem nachodzącego standardu IEEE 802.11ah. "

    Rozszerzenie to na pewno to nie będzie, tylko jak już to w drugą stronę, podobnie jak to ma miejsce z poprzednimi standardami wifi oraz 802.11. Wifi jest po prostu komercyjną technologią adaptującą 802.11 po obcięciu kilku funkcji.
    • avatar
     kombajn
     0
     Nie jestem ekspertem ale czy nowe WIFI nie mogło by pracować w zakresie który by się nie nakładał na nic innego? Naprawdę w zakresie powiedzmy od 0 do 5000 nie było pasma wolnego który by nie służył w tej chwili do czegoś innego?