Systemy operacyjne

Windows 11 wreszcie dostaje swoje nowości

przeczytasz w 1 min.

Windows 11 został zbudowany na solidnych fundamentach w postaci „Dziesiątki”, ale Microsoft stara się, by konstrukcja miała coś ciekawego do zaoferowania. Przede wszystkim są to nowe wersje popularnych narzędzi i programów.

Windows 11 zyskuje kolejne aplikacje w nowych wersjach

Microsoft bardzo intensywnie pracuje nad nowymi wersjami systemowych aplikacji i narzędzi. Najpierw mogą je testować Insiderzy, później zaś docierają do szerszego grona osób. Słychać coraz więcej głosów ze strony użytkowników systemu Windows 11, że udostępnione zostały im w ramach aktualizacji takie nowinki jak odświeżony Notatnik, zmodernizowane Zdjęcia, szybszy Eksplorator plików i zupełnie nowy Media Player. 

Odświeżony Notatnik, zmodernizowane Zdjęcia, szybszy Eksplorator plików

Odświeżony Notatnik to nie tylko zunifikowany z resztą systemu interfejs, ale też – a właściwie: przede wszystkim – tryb ciemny, wygodna zmiana ustawień fontu, zaawansowane narzędzie do wyszukiwania i zamiany treści, wielostopniowe cofanie czy domyślnie aktywowane automatyczne zawijanie wierszy. 

Windows 11 Notatnik

Zmodernizowana aplikacja Zdjęcia wprowadza nowe narzędzia przycinania i zmiany proporcji oraz inne opcje ułatwiające szybką edycję plików graficznych. Eksplorator plików natomiast dostał wydajnościowego kopa. Przyspiesza nie tylko przeglądanie kolejnych katalogów, ale też wyszukiwanie plików. 

Media Player w Windows 11 świętuje swój debiut

Najciekawszą spośród aplikacji debiutujących teraz w „Jedenastce” jest jednak bez wątpienia Media Player – nowy odtwarzacz, który zastępuje kilka dotychczasowych (na czele z Groove Music i Windows Media Player). Radzi sobie z filmami i muzyką w różnych formatach – choć do aplikacji pokroju VLC trochę mu brakuje, to przynajmniej wreszcie otrzymujemy coś, co działa i dobrze komponuje się wizualnie z systemem. 

Windows 11 Media Player

Microsoft ma jeszcze wiele do powiedzenia w kwestii systemu Windows 11. Jego rozwój zdaje się zmierzać w dobrym kierunku i nie możemy się doczekać, by zobaczyć, dokąd uda się dojść. 

Źródło: Windows Latest, MSPowerUser, informacja własna

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  7
  Ciekawe kiedy oddadzą np. podgląd miniatur folderów czy znacznie lepsze menu start z w10. Mogą to zrobić od tak ale wolą utrudniać nie wiadomo po co. Nawet widżet pogody zabrali który był w w10 żeby go wprowadzić w następnej wersji 11 pod koniec roku 2022...
  • avatar
   stancki
   6
   Artykuł "zapchaj dziura".
   • avatar
    youkai20
    4
    Ten Media Player to tak naprawdę Muzyka Groove z interfejsem przystosowanym (wg MS) pod Windows 11. Nawiasem mówiąc, zawsze mnie zastanawiało, dlaczego, skoro jest Groove, w Win 10 (nawet nie mówiąc o 11) wciąż jest też Windows Media Player. No ale zmiany w Notatniku – miodzio.
    • avatar
     zack24
     2
     Nie jestem fanem ani linuxa ani iOS, ale wciąż mi się marzy szybkość odpalania systemu taka jak na ww. konkurencyjnych platformach. Może inżynierowie przygotują coś nowego, co będzie konkretną przewagą,
     • avatar
      mrocznysedes
      1
      Nowości nowościami. Ale kiedy naprawią to co s 3,14 er do Lili? Żeby, na przykład, nie dało się nic przeciągnąć do ikony otwartego katalogu na pasku zadań? Przecież ten system w wielu miejscach to kompletny gniot.
      • avatar
       lkozierowski
       1
       A czy windows 11 już potrafi znajdować istniejące pliki ? Bo jak do tej pory do 10 żaden win nie potrafił tego
       • avatar
        pawluto
        1
        Zaczyna się promowanie win 11 kosztem win 10...oczywiście na win 10 tego samego nie będzie...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         i tak wymaga TPM2.0 . szpieg. ja się trzymam 10 do oporu. ale mam jeszcze 7mkę i też jej się trzymam. póki co na szczęście nie widać aby win7 64bit w czymkolwiek ustępował 10/11, z wyjątkiem nadmiaru scrapu w 10/11 .
         • avatar
          Kropeczka
          0
          Ciekawe czym ubiją win10 Directxem tym razem będzie trudno, nie ma kart , nie ma gier. Hmmm ciekawe. Zapewne serią felernych aktualizacji.....
          Niestety do mojego PC nie ma sterowników pod 7 :(
          • avatar
           xxx.514
           -1
           Solidny to był XP, reszta to tylko czkawka i seria pomyłek
           • avatar
            xmexme
            -1
            Przekonali mnie, dla nowego notatnika chyba porzucę windows XP
            • avatar
             Aquaform
             -3
             solidnych fundamentach w postaci „Dziesiątki”,

             Buahaha.

             Czyli pozostaje dalej używać 7.
             • avatar
              duzers
              0
              A z nowości etykiety na pasku zadań?
              • avatar
               piomiq
               0
               > Windows 11 został zbudowany na solidnych fundamentach w postaci „Dziesiątki”,
               Śmiem wątpić. Fundamentem jest raczej Windows NT, potem powstawaly kolejne nadbudówki / piętra, dodawano kolejne ulepszenia, poszerzano możliwości, ale nie można powiedzieć że poprzednia wersja systemu jest fundamentem!
               • avatar
                piomiq
                0
                > ... szybszy Eksplorator plików
                Zdaje się, że użytkownicy domagali się tabów, a nie szybszego programu. Tyle, że Microsoft bardzo rzadko słucha użytkowników swoich produktów. Niestety.