Systemy operacyjne

Tak miał wyglądać Windows 8 - były szef pokazał wideo

przeczytasz w 1 min.

Windows 8 nie został zapamiętany jako najbardziej udany system Microsoftu i raczej niewiele osób za nim tęskni. Ciekawe jest jednak to, że do opracowanych wówczas koncepcji Microsoft powraca nawet dzisiaj, przy okazji „Jedenastki”.

Windows 8 – niewykorzystane pomysły otrzymują dziś drugie życie

Dokładnie jutro system Windows 11 będzie obchodził swoje pierwsze urodziny. Jedną z nowości, nad którymi w jego obrębie intensywnie pracuje Microsoft, jest panel widżetów. Okazuje się jednak, że miał on być obecny w „Okienkach” zdecydowanie wcześniej. Możemy go zobaczyć na opublikowanych właśnie grafikach koncepcyjnych, przedstawiających to, jak miał wyglądać Windows 8

Ilustracje pochodzą sprzed dziesięciu lat, a na ich upublicznienie zdecydował się Steven Sinofsky, który do 2012 roku dowodził w Microsofcie oddziałem odpowiedzialnym za rozwój systemu Windows, a dziś między innymi prowadzi w serwisie YouTube kanał pod tytułem Hardcore Software. To właśnie tam pojawiły się opisywane grafiki, przygotowane z okazji na spotkania na temat planów związanych z (wówczas) nadchodzącą „Ósemką”. 

Windows 8 widżety
Pasek widżetów przy prawej krawędzi ekranu – tak miało to wyglądać w Windows 8.

Bazą dla całego projektu były oczywiście kafelki – nawet widżety w wysuwanym z boku panelu miały taką formę. Menu Start na tych ilustracjach wygląda całkiem podobnie do tego, co faktycznie zastaliśmy w systemie Windows 8, choć są tu też dodatkowe przyciski nawigacyjne, których ostatecznie zabrakło. Widzimy też, że Microsoft chciał zintegrować swój sklep zresztą „doświadczenia” (znów – podobnie jak robi to dzisiaj). 

Windows 8 start
Kafelkowe menu Start w wersji koncepcyjnej. 

Na kolejnych screenach możemy zobaczyć sklep, eksplorator plików i okna programów – wszystko miało zostać utrzymane mniej więcej w tym samym stylu. Materiał wideo zapowiada też kilka ciekawych funkcji, takich jak automatyczne łączenie się z najsilniejszą siecią czy obsługa różnych tapet na wielu ekranach. Zresztą po prostu to zobacz:

Zobacz jak miał wyglądać Windows 8 (wideo)

I co o tym myślisz?

Źródło: Hardcore Software, XDA-developers

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  6
  Ten film to typowa marketingowa reklamówka jakich są miliony na rynku dla różnych produktów. Nic konkretnego, same pierdoły, tylko chwalenie się, co *może być zrobione*.
  • avatar
   Marti99
   4
   Wyglada jak korporacyjny belkot. I dlatego 8-emka byla taka a nie inna. Na "meetingach" ustalono jak ma windows wygladac i dzialac a uzytkownicy musza sie dostosowac bo zdecydowano ze to dobre i juz. Nie moglo sie to dobrze skonczyc ;)
   • avatar
    Agencja
    2
    Jak by Bill Gates dalej rządził to by tego kto to wymyślił zbeształ i wywalił z Microsoftu a tak to taka szkarada wyszła.
    • avatar
     zack24
     1
     Jakoś nigdy nie pałałem do niego specjalnym uczuciem, ale widzę jak się to wszystko rozwija i powiedzmy, że wiele rzeczy się poprawia powoli. ale jest coraz lepiej. Oczywiście, są też niezłe bugi, ale i tak wolę windę od macos czy pingwina Do tego co robię na kompie niestety 2 pozostałe są zbyt ograniczone (mac) albo zbyt czasochłonne (lin), a ponadto nie będziemy konwertować naszych klientów na inne systemy, skoro winda tak popularna w kraju nad Vistulą
     • avatar
      piomiq
      0
      " panel widżetów."
      W KDE/Plasma dostępne od wielu wielu lat. No ale skąd to mają wiedzieć użytkownicy Windows. Dla nich to będzie super nowość.
      • avatar
       Teodor
       -5
       Mam Linuksa.
       Rzecz jasna z obsługą różnych tapet.