Ciekawostki

Chińczycy robią to lepiej. Ich wodór jest kilkukrotnie tańszy

przeczytasz w 1 min.

Chińczycy twierdzą, że są w stanie znacząco obniżyć koszty wodoru. Firma Sany, która ma integrować produkcję i tankowanie ekologicznego paliwa, ma być w stanie dostarczać je w cenie podobnej do oleju napędowego, czyli kilka razy taniej, niż ma to miejsce w USA.

Chińczycy deklarują, że są w stanie zaoferować naprawdę tani wodór. Jak czytamy w serwisie gramwzielone.pl, największa stacja tankowania wodoru w Chinach sprzedaje wodór siedmiokrotnie taniej, niż ma to miejsce w Kalifornii. Chińska gazeta Hunan Daily informuje, że jest to możliwe dzięki zintegrowaniu w jednym kompleksie produkcji i tankowania odnawialnego wodoru.

Chiński wodór z firmy Sany, działającej w mieście Changsha, kosztuje ok. 4,85 USD/kg, co stanowi koszt podobny do ceny oleju napędowego. Tak niska cena jest osiągana dzięki temu, że produkcja wodoru odbywa się w tym samym miejscu, w którym wodór jest tankowany, co pozwala na ominięcie kosztów transportu.

W ciągu godziny elektrolizery Sany mają być w stanie wyprodukować do 180 kg wodoru. Pompy są w stanie podać do dwóch ton paliwa dziennie, co ma umożliwić zatankowanie ponad 100 pojazdów. Wodór jest w Chinach jednak tańszy także na innych stacjach – według informacji z gazety Hunan Daily średnia cena to ok. 10,4 USD/kg, podczas gdy na największym rynku wodorowym w USA ceny sięgają nawet 36 USD/kg.

Wodór zamiast diesla?

Dyrektor Sany Hydrogen miał stwierdzić, że jeśli cena wodoru spadnie poniżej 30 juanów za kilogram (obecnie na stacji Sany jest to 35 juanów za kilogram), pojazdy napędzane tym paliwem będą bardziej opłacalne niż ich spalinowi konkurenci, nawet bez dotacji.

Stacja zbudowana przez Sany nie będzie jednak dostępna komercyjnie. Zgodnie z informacjami przytaczanymi przez redakcję serwisu gramwzielone.pl, korzystać mają z niej ciężarówki wodorowe, które wypełniają zadania zlecane przez firmę.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  7
  a tani prąd do elektrolizy, to skąd mają...
  • avatar
   Silver
   6
   Co za klikbajt... W Chinach wiele rzeczy jest po prostu tańszych. To takie p...nie, że mają taniej byle żółtek nie kupował od amerykanów - ja tak to rozumiem. Elektroliza nie jest efektywną metodą.
   • avatar
    K8v8M
    5
    Żenujący artykuł. To że coś jest w Chinach tańsze najczęściej wynika z różnych dopłat lub preferencji podatkowych.
    Gdyby ta firma jakimś cudem zaczęła produkować i wykorzystywać wodór bez strat energii na poziomie 70-90 procent to byłby sens o tym pisać. No chyba że chodzi o to żeby kliknąć... Żenada.
    • avatar
     vacotivus
     0
     > nawet bez dotacji.

     Czyli póki co opłacalne dzięki dotacjom. I wszystko jasne...
     • avatar
      biuro74
      0
      Nauczcie się wreszcie, że kilkukrotnie to coś jest DROŻSZE, a nie tańsze. Jak nazwa wskazuje - kilkukrotnie, czyli kilka RAZY.
      Tańsze to jest coś liczbowo w zakresie od 0 do 1, można wyrazić to też w procentach: tańsze o 50%, tańsze o 75% itd. Nie może być coś tańsze o więcej, niż 100%, bo wtedy cena zaczyna wchodzić na minus.
      • avatar
       Ad_Lou
       -1
       zastanawiam się kiedy po wpisaniu benchamark.pl będzie redirect na pudelka, takie to clickbait'owe, treść tej notatki co najwyżej sensacyjna, bez szczegółów technicznych co i jak, bez próby wejścia w detale skąd wynika taka cena... do tego brak moderacji, boty latają i sypią spamem, brak próby ogarnięcia tematu...
       • avatar
        Gatts-25
        -3
        Niektórzy dalej ślepi na fakty ale co zrobić. Może więcej szczepień mRNA uzdrowi Ziemie z ludzi, którzy nie ogarniają otaczającej ich rzeczywistości. Te amerykańskie demokracją lubią okradać ludzi a szczególnie Polska ma sporo do powiedzenia. Jak Demokracja stała się tyranią, w której zabójcy unikają kar bo prawo jest dla tych co nie mają znajomych choćby w szeregach jakieś tam sekty żydowskiej. Tyrania Chińska według standardów europejskich pozwala ludziom w Chinach na niskie koszty życia dlatego mają taki tani prąd. W Polsce każdy wie jak jest od dawna.
        • avatar
         WyborcaPatriota
         -6
         IDZ NA WYBORY I KONIECZNIE GŁOSUJ NA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ.