Chłodzenie

Xigmatek: wieżowe coolery dla procesorów

przeczytasz w 2 min.

Nazwane imionami mitycznych bogów LOKI i GAIA coolery przeznaczono dla procesorów Intel i AMD. Różnią się przede wszystkim wielkością, a co za tym idzie - wydajnością i średnicą dołączonego w zestawie wentylatora.

 Warto przeczytać:
 

Pierwsza konstrukcja o oznaczeniu LOKI SD963 przypomina znanego już Cooler Mastera TX3 lub SilentiumPC Spartana. Składa się ona z trzech 6 mm rurek cieplnych, stykających się bezpośrednio z procesorem, oraz wieżowego radiatora, którego aluminiowe finy zostały rozmieszczone blisko siebie.

Za chłodzenie odpowiada wentylator o średnicy 92 mm z regulacją obrotów (PWM) w zakresie od 1200 do 2800 obrotów na minutę. Wentylator jest w stanie zapewnić przepływ powietrza na poziomie 95 metrów sześciennych na godzinę. Zależnie od wydajności hałas wynosi od 20 do 28 dB.  
 


 

Specjalne wycięcia na finach radiatora umożliwiają umieszczenie na gumowych kołkach dodatkowego wentylatora, umożliwiającego pracę obu wentylatorów w systemie pchnij-ciągnij (push-pull).
 


 

LOKI zgodny jest z płytami głównymi wyposażonymi w podstawki LGA 775, LGA 1156, LGA 1366, AM3, AM2(+) oraz 939. Wymiary to 92 x 50  x 132 mm, przy wadze wynoszącej 330 gramów. 
 

Druga propozycja Xigmatek to GAIA SD1283. Podobnie jak LOKI, składa się z wieżowego radiatora, ale jego aluminiowe finy zostały specjalnie wyprofilowane w kształt litry X, co ma ułatwić oddawanie ciepła. W porównaniu do mniejszego brata, rurki cieplne, które także i w tym przypadku stykają się bezpośrednio z procesorem, mają grubość 8 mm. Rurek mamy nadal tylko trzy - niewiele jak na tego typu konstrukcję.


 

Za chłodzenie w modelu GAIA odpowiada 120 mm wentylator o regulowanej prędkośći obrotowej (PWM) w zakresie od 800 do 1500 obrotów na minutę. Wentylator jest dodatkowo podświetlony białymi diodami LED. Ma on podobną wydajność jak wentylator o średnicy 92 mm z modelu LOKI, ale jest za to cichszy – generowany poziom hałasu wynosi od 16 do 24 dB. Również i w tym przypadku można zamontować na gumowych kołkach dodatkowy wentylator tak, aby oba pracowały w systemie pchaj-ciągnij (push-pull).


 

GAIA zgodna jest z tymi samymi podstawkami co LOKI, ale jest większa i cięższa – jej wymiary to 120 mm x 50 mm x 159 mm, a jej waga wynosi 460 gramów.


Źródło:techpowerup.com, techpowerup.com
 

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Kolejny SilentiumPC Spartan ;-)
  • avatar
   Dwd89
   0
   Czytałem tą recenzję na innym polskim portalu z tydzień temu :)
   • avatar
    Lightning
    0
    NO dobra - wszystko fajnie, ale jakie będą ceny?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     zastanawia mnie po co robia nastepne, taki sam cooler?
     Jest juz ich cala tona na rynku, co w tym jest takiego lepszego od tych wszystkich ktore juz sa?
     • avatar
      Sniko
      0
      Witam, jaki polecacie coolerek na AM2 dla Athlona x2 5000+ tak do 80zł?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       @ Sniko:

       Post nr 1 :)