Ciekawostki

ZAiKS zapewnia, że smartfony nie zdrożeją - fakty mówią inaczej

przeczytasz w 2 min.

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że opłata reprograficzna w rzeczywistości odbija się na portfelach konsumentów.

muzyka iPhone
zdjęcie: Jonathan Nackstrand / AFP/Archives

Ogłoszone przez Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) plany objęcia smartfonów i tabletów tzw. opłatą od czystych nośników spotkały się z bardzo negatywnym przyjęciem społeczności. Podczas zorganizowanej przed kilkoma dniami konferencji „Opłaty od czystych nośników. Fakty i mity, zmiany w prawie i podział środków”, o której więcej możecie przeczytać w artykule ZAiKS nadal chce opodatkować smartfony i tablety - i mówi dlaczego, organizacje ZAiKS, ZPAV i SAWP zapewniały, że taka opłata to nic złego, a konsumenci z pewnością na jej wprowadzeniu nie ucierpią. Dane EUS pokazują jednak coś zupełnie innego.

Do dyskusji na temat poszerzenia listy urządzeń objętych opłatą od czystych nośników dołączyły się ZIPSEE (Związek Imporetrów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego) oraz PIIT (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji). W swojej odpowiedzi zapewniają oni, że szanują prawa twórców do ochrony praw autorskich. „W dyskusji tej nie możemy się jednak zgodzić z argumentami przytaczanymi przez ZAiKS oraz inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi” – czytamy w oświadczeniu. Jeden z przedstawicieli OZZ stwierdził, że „nałożenie nowej opłaty na smartfony i tablety nie wpłynie na ceny sprzętu dla konsumentów”. Oficjalne dane z innych krajów Europy pokazują jednak, że zdecydowanie nie można mieć pewności czy ceny urządzeń rzeczywiście nie ulegną zwiększeniu.

Najbardziej obiektywnych danych dostarcza chyba Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Zgodnie z opublikowanymi przez niego wskaźnikami cen konsumenckich „HICP”, ceny urządzeń, które do stycznia 2012 roku podlegały w Hiszpanii podobnym opłatom jakie teraz Polakom proponuje ZAiKS, spadły po jej zniesieniu o 17,1 proc, podczas gdy średni spadek cen tych urządzeń w Unii Europejskiej miał wskaźnik 11,25 proc. „Przykład Hiszpanii pokazuje, że po zniesieniu opłaty reprograficznej ceny sprzętu, na który wcześniej ta opłata była nałożona, spadły szybciej niż średnio w UE” – podsumowuje Michał Kanownik, dyrektor ZIPSEE. To z kolei oznacza, że nakładana na producentów opłata w rzeczywistości odbija się na portfelach konsumentów.

ZAiKS, ZPAV i SAWP apelują do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby na producentów urządzeń mobilnych, jak i różnego typu akcesoriów były nakładane dodatkowe opłaty. Ich użytkownicy mogą bowiem wykorzystywać je do odtwarzania utworów muzycznych oraz do kopiowania piosenek z jednego urządzenia na drugie. „Uważamy, iż brak jest uzasadnienia dla obciążania konsumentów opłatami od czystych nośników lub urządzeń w przypadkach, gdy podmiot praw autorskich przyjął już zapłatę w innej formie, na przykład jako strona opłaty licencyjnej. Co więcej, opłata od nośników i utworów może powodować, iż konsument będzie uiszczał wielokrotnie opłatę za to samo uprawnienie do skopiowania utworu w ramach dozwolonego użytku prywatnego” – czytamy we wspólnym stanowisku PIIT oraz ZIPSEE. 

Źródło: ZIPSEE

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  66
  Niech się pier%#@ą! Elektronika i tak jest w tym tym chorym kraju niebotycznie droga. Pomijając "podatek od nowości", Państwo wszędzie dyma swoich obywateli w dupska. Tylko w Polandii sprzęt za $300= 1700 zł.

  Żeby tego było mało, to jeszcze ZAiKS musi się przypierd&%$ć do koryta, bo biednie im się żyje. Je%$ne pijawy.

  Wybaczcie słownictwo, ale tego nie da się opisać kulturalnie...
  • avatar
   malyedgar
   39
   Dla ZASHITu zawsze wszystko jest ok. jak ściągają więcej siana dla siebie.
   • avatar
    Konto usunięte
    21
    Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych to takie same złodzieje jak PO
    • avatar
     Konto usunięte
     12
     czyli kupując płytę czy muzykę w sklepie, będę musiał ponieść podwójną opłatę, w cenie mojego laptopa czy telefonu. Fajnie płacić dwa podatki.
     • avatar
      ICE1979
      8
      Ja bym tym smieciom kazal placic 3 mandaty dziennie za sranie w parku, przeciez maja du=py i moga to robic wiec niech placa. To taka sama oplata jak za to ze mam nosnik pamieci i moge miec na nim mp3
      • avatar
       Konto usunięte
       6
       Tak jak juz pisalem... trzeba kogoś załuc albo spalić ZAIKS :)
       • avatar
        PIRAT_PL
        5
        Przecież to było oczywiste że jeżeli wprowadzą jakieś dodatkowe opłaty a proste że skoro na producentów nałożą dodatkowe koszta to też ceny sprzętu się zwiększą
        • avatar
         Konto usunięte
         5
         Buła łokieć szmaty ! won od mojego telefonu !
         • avatar
          Konto usunięte
          4
          Niech już skończą, bo ludzie stracą do nich resztki szacunku.
          • avatar
           kremowykac
           4
           Chue nowy pałacyk chcą sobie postawić?
           • avatar
            Author
            4
            Ty to może ja se też założe jakiś własny zaikus i będe podatki nakładał i kase golił bo mi się tak podoba
            • avatar
             Marucins
             4
             Wystarczyły kłamstwa Tuska na temat VATu!

             Sprzeciw! veto!!
             • avatar
              Konto usunięte
              3
              Po co komu ten ZAiKS? Moim skromnym zdaniem formuła tej organizacji całkowicie się wyczerpała. To żywa skamielina - dinozaur, który nie zauważył, że powinien umrzeć.
              Problem tylko w tym, że oglądanie prawdziwych dinozaurów byłoby dziś mega atrakcją. A z obecności ZAiKSu, kombinującego jak tu zagnieździć się naszych kieszeniach, nikt się nie cieszy.
              Jak nazywają się organizmy, które żywią się kosztem innych, nic im w zamian nie dając?
              • avatar
               malyedgar
               2
               Dla ZASHITu zawsze wszystko jest ok. jak ściągają więcej siana dla siebie.
               • avatar
                Konto usunięte
                2
                Pragnę by szaiks pokazał wyciąg finansowy ile tej kwoty wpływa na konto artystów, bo niech nie pie**lą że to kasa dla artystów gdyż dadzą może 1% a reszta dla siebie. Gdyby artyści dostawali tą kasę żyli by lepiej niż nasz rząd.
                • avatar
                 AlpiPL
                 2
                 Czyli jak już zapłacę opłatę przy kupnie telefonu rozumiem ze ściągam do woli ? :D
                 • avatar
                  orlean
                  2
                  W sumie to można by zamknąć każdego faceta na 6 miesięcy bo posiada sprzęt którego można użyć do gwałtu.

                  Każdego kierowce na 12 miesięcy bo może kogoś zabić autem...

                  Absurd, co np z osobami posiadającymi jakieś abonamenty w serwisach muzycznych dezzer, przecież takie serwisy odprowadzają niemały haracz do zaiksu..
                  • avatar
                   reaktywator
                   1
                   Trzeba zrobić ściepę dla maciarenki to ich zlikwiduje, a jak by co to się wyprze.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    W dupie ich mam.

                    Za wypowiadanie takich bzdur twierdzę, że członkowie tych organizacji stracili kontakt z rzeczywistością. Dla takich istnieje tylko jedno odpowiednie miejsce.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     1
                     Jak ma nie zdrożeć, skoro będą dodatkowe gęby darmozjadów do nakarmienia?
                     kolejna sprawa, w prawie stosuje się domniemanie niewinności. karę nakłada się na osobę/podmiot, któremu udowodni się winę.
                     a co mówi zaiks? to że na urządzeniu może być coś robione, czyli zachodzi tu domniemanie winy. no nieźle, jak zwykle wszystko od D* strony. mam nadzieję że tuskorząd nie ulegnie tej presji, bo i tak już w moich oczach wiele stracił, i mam coraz mniejszą ochotę na oddanie głosu na PO w przyszłości.
                     • avatar
                      OBoloG
                      -2
                      Panowie jak ktoś leżał na steropianie brzuchem do gory to mu złe było bo do roboty gonili teraz ci co strajkowali albo pracy nie mają albo ich dzieci za granice wyjeżdżają bo taki mamy dobrobyt. A wy panowie pewnie na samym occie się wychowaliscie co? Wczasy dla robotników, darmowe kolonie dla dzieci, praca dla wszystkich tego tez nie było co? Ja tam miałem wszystko za PRL i moi rodzice i dziadkowie głodem nie przymieraliani o prace sie nie martwili. Jedzenia nie brakowało szło się do chłopa i kupiło za grosze co się chcialo. Owszem nie było supermarketów i takiego zaopatrzenia jak dziś ale co z tego jak w dzisiejszych czasach jest tak duże bezrobocie ze ludzie nie mogąc znaleźć sensownej lub jakiejkolwiek pracy w kraju emigruja za granice i czy to ma być wyznacznik dobrobytu? Gratuluje wam ze zarabianie średnia krajowa lub więcej ale zdecydowanie największa cześć społeczeństwa zapierdziela u prywaciazy za najniższa krajowa na umowę zlecenie albo o dziel, nabijajac nadgodziny, nie mogą nawet zaplanować sobie urlopu bo więcej niż dwa dni wolnego oznacza zwolnienie ewentualnie praca na czarno tez za ochlapy bez ubezpieczenia i płaconego zusu mógłbym tak godzinami nawijac jak teraz jest dobrze.
                      • avatar
                       Balrogos
                       0
                       Panowie podatek od darmowego piractwa i tyle w takim razie nikt nie ma prawa wytoczyc nam procesu.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Z tego z co wiem ten podatek wynosi ok 3% wartości urządzenia, to dlaczego ceny po wprowadzeniu podatku wzrastają o 10-15%?
                        • avatar
                         Szczyrczek 11
                         0
                         Idioci, wszędzie idioci. Zamiast zmniejszyć podatki, to je podwyższają i dodają nowe-fuck the logic.
                         • avatar
                          OBoloG
                          0
                          Przypomniał mi się taki kawałek chyba zespołu piersi "my są już amerykany, my są pany, mamy klany, gramy rocka, rap i reggae uuu jest jak w niebie..." Ja bym chciał żeby nasz kraj przestał ciągle naśladować wzorce zachodnie a po prostu ktoś siadł na .pie i opracował przepisy prawne przystosowane do naszych warunków życia i pod człowieka a nie pod pijawki.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           Jaki problem kupić telefon w:
                           - Niemczech
                           - Wielkiej Brytanii
                           - Francji
                           - Czechach
                           ... itd
                           Gdzie nie będzie ZAIKS ? Jaki problem? Niech wprowadzają se dodatkowe podatki - ludzie sobie z nimi poradzą w naturalny sposób. Rynki w UE są otwarte :)
                           • avatar
                            jkbrenna
                            0
                            ci tzw zwani artysci powinni nam doplacac, abysmy te suporty elekroniczne kupowali, powinni nam tez TV oplacac, bez tych nowoczesnych mediow, najwyzej by na rogu ulicy grali, albo zebrali, bo nic innego nie potrafia robic, my bez nich potrafimy doskonale zyc i napewno jeszcze lepiej...