Chłodzenie

Zalman: 135 mm wentylator w miejsce 120 mm

przeczytasz w 1 min.

Zalman wprowadził do swojej oferty  wentylator z łopatkami o średnicy 135 mm, który można zamontować na miejscu mniejszego, 120 mm wentylatora. To ciekawy sposób na zwiększenie wydajności chłodzenia.

Ceniona, koreańska, firma Zalman, kojarzy się głownie z systemami chłodzącymi powietrzem jak i cieczą, a także obudowami do komputerów. W  ofercie tego producenta jest również kilka wentylatorów.

Warto przeczytać:
Koolance: wentylator dmuchający jak szatan
Turbine(owe) wentylatory Cooler Master

Oferta tych akcesoriów została poszerzona o ciekawy 135 mm model ZM-F4 o standardowej grubości 25 mm. Jego wirnik może obracać się z prędkością od 900 do 1300 obrotów na minutę, a do obniżenia jego prędkości służy dołączona w zestawie przejściówka z rezystorem. Niestety nie posiada on 4-pinowej wtyczki, dzięki której możliwe by było dokładne sterowanie obrotami. Trzeba jednak przyznać, że dzięki zastosowaniu zaawansowanego łożyska ślizgowego, wentylator pracuje jak na tak wysokie obroty niesłyszalnie, generując hałas od 18 do 26 dBA. Dodatkowo by konstrukcja nie generowała drgań na przykład w obudowie, producent dołącza razem w zestawie cztery gumowe kołki.

Dużym plusem wentylatora jest możliwość montowania go w miejscach dla mniejszych, 120 mm modeli – podobnie jak w przypadku 140 mm Noctuy NF-P14 FLX. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy na przykład zamontować go na coolerze, gdzie tradycyjnie znajduje się 120 mm model, przez co zyskamy na wydajności. Średni czas bezawaryjnej pracy ZM-F4 wynosi 50 000 godzin. 
 

Źródło: Zalman
 

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Patrick.
  0
  Nawet dobry pomysł : )
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "kojarzy głownie się systemami chłodzącymi powietrzem jak i cieczą",
   trochę nie po polsku,
   "kojarzy się głównie z systemami chłodzącymi powietrzem oraz cieczą"
   • avatar
    hideo
    0
    nie widzi mi się to wrzucanie nadwymiarowego wentylatora, a tak generalnie to kiedyś powinna być granica, bo niedługo kompy będą musieli powiększać bo każdy będzie miał 200mm wentyl wciągajacy powietrze i drugi 200mm wyciągający z obudowy...