Ciekawostki

Znów wyłączali fotowoltaikę. Mamy za dużo prądu

przeczytasz w 1 min.

Kolejny raz doszło do sytuacji, w której konieczne było zaniżenie generacji źródeł fotowoltaicznych. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ponownie musiały zadecydować o ograniczeniu produkcji z farm fotowoltaicznych. Innego wyjścia nie ma.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne znów były zmuszone do ograniczenia produkcji z instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Redukcja generacji źródeł OZE była konieczna ze względów bilansowych. Do sytuacji takiej doszło 2 lipca 2023 r. w godzinach od 11:00 do 17:00.

Redukcja generacji z odnawialnych źródeł energii była konieczna ze względu na nadmierną podaż energii elektrycznej. Nie ma możliwości, by ograniczyć produkcję z konwencjonalnych elektrowni poniżej pewnego poziomu, ponieważ technologia ta nie jest wystarczająco elastyczna. W związku z tym ograniczono generację energii z farm fotowoltaicznych przyłączonych do sieci średniego i wysokiego napięcia.

Jest to kolejne podobne zajście w ostatnich miesiącach. Na przełomie 2022 i 2023 r. ograniczano produkcję z elektrowni wiatrowych, natomiast w kwietniu i maju bieżącego roku konieczne było redukowanie generacji ze źródeł fotowoltaicznych. To tylko udowadnia, że polskie sieci energetyczne muszą być modernizowane, jeśli chcemy opierać energetykę na odnawialnych źródłach energii.

Potrzebne magazyny energii

Dużym wyzwaniem dla energetyki jest opracowanie odpowiednich technologii magazynowania energii. Dzięki nim wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczne energia za dnia mogłaby być wykorzystywana w nocy lub nawet w kolejnym dniu, kiedy zapotrzebowanie na nią może być większe.

Odnawialne źródła energii są elastyczne, ale jednocześnie mocno zależne od warunków atmosferycznych. Zużycie energii w gospodarce jest jednak niezależne od pogody. Zależy przede wszystkim od cyklu pracy przedsiębiorstw i godzin wypoczynku obywateli. Bez modernizacji sieci i rozwoju magazynów energii OZE nie będą mogły dalej się rozwijać.

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  16
  Mamy za dużo darmowego prądu, tego płatnego nigdy za wiele.
  • avatar
   marcadir
   7
   A wystarczy na weekend dla klientów indywidualnych obniżyć cenę prądu i zostanie wykorzystany... Całe to podejście do fotowoltaiki wygląda tak że dostajemy pieniądze z unii to zrobią dopłaty do instalacji dla domków jednorodzinnych i nie ma problemu... zamiast zaopatrzyć w fotowoltaikę szpitale, urzędy, szkoły tak aby samorządy mniej płaciły za energię....
   Swoją drogą to prosumenci generują prąd i nadmiar oddają do wirtualnego magazynu energii rozliczając się rocznie czyli kompensują braki zimą z lata kiedy mamy niedobór energii... dlaczego energia przekazywana latem od prosumentów nie jest odkupowana przez energetykę po niższych cenach a zimą sprzedaż po wyższych?
   • avatar
    Wasek
    3
    Niech mi ktoś wytłumaczy skoro jest nadwyżka prądu to dlaczego nie obniżyć jego generowania ze źródeł bardziej zanieczyszczających tylko właśnie z wiatru i fotowoltaiki?
    • avatar
     krk79
     3
     W jednym akapicie "Nie ma możliwości, by ograniczyć produkcję z konwencjonalnych elektrowni poniżej pewnego poziomu, ponieważ technologia ta nie jest wystarczająco elastyczna. "
     W kolejnym autor pisze "To tylko udowadnia, że polskie sieci energetyczne muszą być modernizowane" - na czym ta mityczna modernizacja sieci ma polegać - grubsze przewody, pozłacane czy co?
     W kolejnym - mamy wyjaśnienie - potrzebne magazyny - czyli nie modernizacja sieci tylko modernizacja całego systemu.
     Kolejny problem - nie ma technologii do budowania magazynów która jest cokolwiek efektywna ekonomicznie.
     Akumulatory które do tej pory znamy są drogie, ale za to nie trwałe -:).
     Wniosek: kolejny artykuł zaklinający rzeczywistość, że się da - nie podając jak to zrobić -:)
     • avatar
      pawluto
      2
      Hahahahahahahahaha
      Ekolodzy to jednak stado baranów...!!!
      • avatar
       robertmo
       0
       wydaje się, że gaz i ropę jednak można by przykręcić
       https://energy.instrat.pl/
       • avatar
        bankaigoku
        0
        Niezła ta fotowoltaika, taka jak tykająca bomba. Kiedy słoneczko jest na wschodzie, to wszystko chodzi sprawie. Aczkolwiek jak już mamy noc albo zimę, a nawet wystarczą pochmurne dni podczas jesieni i wiosny, to można ją sobie wsadzić w cztery litery. Bajer dla krajów dobrze nasłonecznionych, a nie Europy Centralnej. Tylko atom na dłuższą metę przy obecnym poziomie technologicznym.
        • avatar
         Gatts-25
         0
         W Polsce jest problem z górnikami, którzy zachowują się jak imigranci lub dzieci imigrantów najczęściej ciemnoskórzy we Francji. Większość z nich nie ma szans na resocjalizację i życie w zgodzie z pozostałym społeczeństwem. Jesteśmy na etapie tak szybkiego rozwoju, że do końca tej dekady już zupełnie nie będzie się opłacać produkcja energii ze spalania paliw kopalnianych. Chińczycy tak szybko wszystko wymyślają, że za chwilę u siebie już w tej dekadzie będą mieć elektrownie torowe, magazyny energii do końca dekady będą miały pojemność energii przynajmniej 2 do 3 razy wyższą na kg niż obecnie no i spokojnie już fuzja jądrowa będzie ogarnięta z korzyścią na poziomie 80% czyli 180% ze 100% włożonych. A co jeszcze wymyślą o czym nie wiemy? Ta dekada będzie niesamowita w każdej dziedzinie. A 2030-2039 to życie w całkiem nowych Nowoczesnych Realiach. Może się okazać, że górnicy będą nam robić takie zadymy jak murzyni we Francji. Od lat są dotowani przez Polaków, którzy płacą pełny haracz w Polsce i tu jest kolejny ból. Mamy Konstytucję a uprzywilejowane zawody, ci co nie muszą płacić całego haraczu oraz patologia, która jest stawiana na równi z pracującymi ludźmi świetnie pokazuje ile ta Konstytucja jest warta. To jest Polska a najgorsze jest to, że kraje Unijne przez działania amerykańskie nie nadają się do życia przez wpuszczenie patologii z Afryki i krajów bliskiego wschodu, którzy są uczynnymi muzułmanami. Kiedyś może Europa zrozumie jak zacznie przez nią przemawiać rozsądek dlaczego ciężko pracujący człowiek to ten, który nie ma czasu na to by krzywdzić z powodu swojego wyznania innych ludzi bo jest zbyt zmęczony na takie pomysły. Dlatego Chińczycy bardzo dobrze robią z Ujgurami.