Gry

Miejsce 4

przeczytasz w 1 min.


Rozgrywka i model zniszczeń w Gran Turismo 5

 Producent:Polyphony Digital
 Platforma:PlayStation 3
 Data premiery:grudzień 2009 r.

Podczas targów GamesCom po raz pierwszy można było zobaczyć w akcji najnowszą odsłonę serii Gran Turismo, przeznaczoną na konsolę PlayStation 3. Co ciekawe, dostęp do konsol, na których prezentowana była wersja demonstracyjna gry, był całkowicie wolny i każdy gracz mógł samodzielnie spróbować swoich sił w świecie GT5.

Choć sama rozgrywka ograniczona została do jednej trasy i bardzo skromnej ilości samochodów, po raz pierwszy w historii całej serii dało się zaobserwować zapowiadany od dłuższego czasu system uszkodzeń pojazdów. Na razie nie wygląda najlepiej, ale zgodnie ze słowami producenta, cały czas jest dopracowywany i końcowy wynik będzie z pewnością dużo bardziej realistyczny.

Niepokojące wydają się jednak pogłoski jakoby opisywany model zniszczeń miał zostać ograniczony jedynie do pewnej liczby aut z 1000 dostępnych modeli (830 standardowych, w tym te znane z GT4, oraz 170 całkowicie nowych pojazdów). Na szczęście na razie ani Sony, ani tym bardziej Polyphony Digital nie potwierdziło tych rewelacji.

W tym wszystkim dziwić może jedynie fakt, iż cała prezentacja jednej z najbardziej oczekiwanych gier na PlayStation 3 odbyła się zupełnie bez rozgłosu. Co więcej, samo Sony nie wiedziało nawet, że Gran Turismo 5 pojawi się na targach i to w grywalnej wersji. Produkcja nie zagościła na zwołanej wcześniej konferencji Sony Computer Entertainment, co szef europejskiego oddziału firmy skwitował jedynie stwierdzeniem, że prawdopodobny pokaz gry nastąpi dopiero podczas wrześniowych Tokyo Game Show. A jednak stało się inaczej.