Laptopy

Czy warto podkręcać procesor?

przeczytasz w 1 min.

W niektórych netbookach możesz zwiększyć wydajność poprzez overclocking procesora. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to nieco niebezpieczne, ponieważ systemy chłodzenia instalowane w mini-laptopach nie uchodzą za zbyt wydajne.

W zależności od posiadanego netbooka przekonasz się, czy możesz zwiększyć jego wydajność. Użytkownicy Della Mini 10 mogą przyspieszyć procesor za pomocą narzędzia SetFSB, a posiadacze pierwszych Asusów Eee PC mają do dyspozycji aplikację Eeectl, która pozwala na overclocking procesora z poziomu Windows. Jeśli masz netbooka marki MSI, możesz zaktualizować BIOS i szybko przekonasz się, że producent dołączył możliwości pozwalające na overclocking (procesor może pracować nawet z zegarem 2,0 GHz).

Czy warto podkręcać procesor netbooka? To zależy. Jeśli jesteś bardzo wymagającym użytkownikiem i wiesz, że dodatkowe MHz mogą się przydać, a przy tym wiesz też jak się zabrać za overclocking - możesz spróbować. Typowi użytkownicy powinni sobie odpuścić - wzrost wydajności będzie mały lub nawet niezauważalny.