Laptopy

Kiedy warto zmienić system operacyjny?

przeczytasz w 2 min.

 

Są duże szanse, że na twoim netbooku zainstalowany jest Windows XP. To jak najbardziej dobry system operacyjny i pewnie jesteś do niego przyzwyczajony. Niemniej jednak XP został zaprojektowany z myślą o komputerach stacjonarnych i na netbookach może nie pracować zbyt szybko. Na rynku znajdziesz wiele innych systemów, które mają mniejsze wymagania sprzętowe i dzięki temu wszystkie aplikacje będą uruchamiały się szybciej.

Jeśli odpowiada ci wydajność i możliwości Windows XP, nie wymieniaj go. Jeśli nie - rozważ instalację jednego z poniżej opisanych systemów.

1.Ubuntu Netbook Remix

Jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa doczekała się wersji przeznaczonej do netbooków. Ubuntu Netbook Remix oferuje przejrzysty interfejs, dostosowany do małych ekranów mini-laptopów. Aplikacje uruchamiają się bardzo szybko nawet na netbooku z 1 GB pamięci, sam system również startuje w krótszym czasie niż XP.

Do instalacji Ubuntu Netbook Remix wystarczy pendrive o pojemności 1 GB. Instrukcja "jak zainstalować" dostępna jest na stronie Ubuntu.

 

2.Moblin

Moblin to system operacyjny do netbooków, który został opracowany przez Intela. Oferuje przejrzysty interfejs i działa szybko na małych komputerkach. Na oficjalnej witrynie czytamy, że obraz systemu zajmuje 722 MB i po pobraniu można go umieścić na przenośnej pamięci flash USB lub wypalić na płycie CD. Ponieważ większość netbooków nie ma napędu optycznego, pozostaje opcja nr 1.

Film z możliwościami Moblina można obejrzeć na oficjalnej stronie systemu. Gorąco polecamy.

Co więcej, Moblin został zoptymalizowany pod kątem netbooków i zapewnia dłuższy czas pracy na baterii, jak również świetny interfejs dla małych ekranów.

 

3.Slax

Slax jest kolejną propozycją. To lekki system, który wygląda jak tradycyjna dystrybucja Linuksa oparta na KDE. Użytkownik może liczyć na przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs, szybko działające aplikacje i małe zużycie pamięci przez sam system.

Przed instalacją warto poczytać dokumentację, by przekonać się jakie pliki obsługuje Slax. Okazuje się bowiem, że domyślnie nie radzi sobie z PDF-ami oraz filmami flash. Z drugiej strony oferuje narzędzia OpenOffice i ciekawego klienta poczty Evolution.