Monitory

Jakość obrazu. Podsumowanie. Ocena

przeczytasz w 4 min.

W monitorze zastosowano matrycę MVA, charakteryzującą się lepszymi kątami i wierniejszym odwzorowaniem kolorów, niż popularne i tanie matryce TN. Według specyfikacji, monitor jest w stanie wyświetlić 16,7 miliona kolorów, a więc pełną paletę barw. Tak naprawdę, matryca w ViewSonicu wewnętrznie obsługuje jedynie 262 144 niezależne odcienie, natomiast pozostałe są realizowane sprzętowo przy pomocy technologii FRC, która sprowadza się do stosowania różnych sztuczek w celu odwzorowania pozostałych tonacji kolorystycznych. Mimo tego, na ekranie nie widać żadnych niedostatków barw - kolory są soczyste i wiernie odwzorowane, nie występuje zjawisko roztrząsania, czy mrugania gradientów, co często ma miejsce w tańszych matrycach. Ogólnie rzecz biorąc, jakość obrazu jest wyraźnie wyższa niż przy matrycach TN.

Kąty widzenia w ViewSonicu są bardzo przyzwoite. Do deklarowanych przez producenta 176/176 trochę jednak im brakuje. W poziomie, lekkie zniekształcenia kolorów widoczne są już przy 150 stopniach, natomiast w pionie przy 135. Jest to mimo wszystko dobra wiadomość, choć do najlepszych matryc IPS trochę opisywanemu monitorowi brakuje.

Fabryczne ustawienia kontrastu i jaskrawości to odpowiednio: 70% i 100%. Zmierzona przez nas kolorymetrem luminancja wynosi ~210 cd/m2.
Po ustawieniu jaskrawości i kontrastu na maksymalne wartości, uzyskaliśmy już ~250cd/m2, ale to nadal mniej niż 300 cd/m2 ze specyfikacji. Nie oznacza to jeszcze, że monitor jest kiepski, po prostu producentom często zdarza się zawyżać ten element charakterystyki matrycy.

Od roku jednak zachodzimy w głowę po co to robią? Przecież na dobrą sprawę to oszustwo i gdyby klient zechciał, ma prawo taki monitor zwrócić sprzedawcy, twierdząc, że jego parametry są niższe, niż deklaruje to producent. Zapewne cała branża LCD doskonale zdaje sobie sprawę, że zwykłego użytkownika nie stać na kolorymetr.

Aby dać odpocząć naszym oczom, a przy okazji przygotować się do testu równomierności podświetlenia, ustawiliśmy kontrast i jaskrawość na 48%. Pozwoliło to na uzyskanie optymalnych, zgodnych z zaleceniami ISO parametrów jasności ekranu - 140 cd/m2. Nasze kolejne wyniki testów kolorymetrem możecie zobaczyć poniżej.

Temperatura kolorów w przypadku testowanego ViewSonica nie jest idealna, ale też niewiele jej do tego ideału brakuje (6300K zamiast 6500K). Krzywa kolorów jest dobra. Na wykresie widać jedynie lekkie odchylenie przy odwzorowaniu ciemniejszych barw. (info dla niezorientowanych: w skali RGB 0.0.0 to kolor czarny, 255.255.255 to biel). Najważniejsze jednak, że linie trzech składowych barw nachodzą na siebie, co oznacza, że kolory na ekranie wyświetlane są poprawnie.

Różnice w luminancji powierzchni, pomiędzy środkiem a rogami matrycy, wynoszą do 22%. W praktyce zbyt mocno tego nie widać, ekran wydaje się być w miarę 'równomierny', ale patrząc na wyniki pomiarów, o równomiernym podświetleniu ciężko tu jednak mówić.


Czas reakcji szacujemy na około 14-16 ms. Co rzadko się zdarza, są to wartości zgodne z podawanymi przez producenta (8 ms GtG, 16 ms Black-to-Black). W trakcie przewijania dokumentów w systemie trochę widać smugi, ale podczas testowej rundy w Counter-Strike: Source, niczego nie dostrzegliśmy. Monitor nie sprawi więc problemów podczas grania, czy oglądania filmów.

Podsumowanie

ViewSonic VX2025wm charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem możliwości do ceny. Pomimo silnej konkurencji na rynku paneli LCD, szerokokątną matryca 20,1" wykonana w technologii lepszej niż TN, kosztująca poniżej 1900 złotych, to nieczęsto spotykany przypadek. Tym bardziej ViewSonic powinien przykuwać uwagę potencjalnych nabywców.

Ładny design i precyzyjne wykonanie, to przy pierwszym kontakcie najważniejsze zalety monitora. Matryca typu MVA o sporej powierzchni, dobre parametry obrazu, szybki czas reakcji i przyzwoite kąty widzenia, to kolejne plusy. Niedoświetlenie matrycy i różnice w temperaturze kolorów są na tyle znikome, że naszym zdaniem nie są w stanie popsuć dobrego wrażenia. Monitor na pewno doskonale sprawdzi się w każdych warunkach: biurze, domu, do gier, filmów czy Internecie.

Największym mankamentem VX2025wm jest jednak problem z cyfrowym wejściem VGA. Zła interpretacja strumienia danych często skutkuje brakiem obrazu przy wykorzystaniu złącza DVI. Jeśli producent pokusi się o korektę tego problemu, to z pewnością monitor jeszcze bardziej zyska na tle konkurencji. 

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
5/5
kolory: 5/5
równomierność: 3/5
kąty:
4/5
szybkość: 4/5
menu: 3/5

 

Podsumowanie:
zastosowanie monitora
do pracy, do gier, do filmów 
Jakość wykonania
dobra
jakość obrazu
super
parametry
super
ergonomia
dobra
inne cechy
-
Ogólna ocena
możliwości do ceny
dobra
 

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!