Chłodzenie

Chłodzenie przy 4,0 GHz - woda vs powietrze

przeczytasz w 1 min.

Zobacz co jest niezbędne do złożenia chłodzenia wodnego, przeczytaj porady oraz zapoznaj się z testami porównawczymi "woda vs powietrze" na procesorze Intel Core i7 podkręconym do 4,0 GHz.



W dobie czterordzeniowych procesorów i zaawansowanych kart graficznych coraz większym problemem staje się skuteczne schłodzenie poszczególnych komponentów. Konwencjonalne chłodzenie powietrzem wciąż sprawdza się dobrze, jednak coraz więcej użytkowników decyduje się na bardziej zaawansowane metody odprowadzania ciepła. Jedną z nich jest system chłodzenia cieczą, który z roku na rok zyskuje większą popularność.

Działanie systemu LC (Liquid Cooling) jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanego tłumaczenia. Najważniejszym elementem w układzie LC jest pompka, która wprowadza ciecz w ruch, tłocząc ją do poszczególnych elementów systemu, scalonych ze sobą za pomocą węży. Przepływająca przez poszczególne bloki ciecz odbiera z nich ciepło, a następnie transportuje do chłodnicy, która rozprasza je poza cały układ. Temperatura cieczy po przejściu przez chłodnicę jest odpowiednio niższa, a więc może zostać wykorzystana do ponownego transportu ciepła. W ten sposób obieg cieczy w układzie się zapętla.

Dlaczego warto zainteresować się chłodzeniem wodnym:

wysoka wydajność
cicha praca komputera
wyższe możliwości podkręcania
efektowny wygląd

Wraz z rosnącą popularnością LC rozwija się nowa społeczność internetowa. Na wielu forach o tematyce sprzętowej pojawiły się specjalne działy, dotyczące tylko tematów chłodzenia cieczą. Użytkownicy prowadzą tam swoje worklogi, czyli dzienniki przedstawiające postępy z prac nad nową rewizją układu, przeprowadzają testy i eksperymentują.


zdjęcie z galerii użytkownika Malik

Przykładowe worklogi użytkowników benchmark.pl:

LC By Kwscore rev 2v2
LC by Fazza rev.1-4
WC by McGan
LC by seba84_2005 i7-2009
LC By Kwscore

Zanim przejdziemy do kompletowania chłodzenia wodnego zapraszamy do zapoznania się z testami. Dzięki temu dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się takim systemem odprowadzania ciepła - jest o wiele wydajniejszy!