Smartfony

Oprogramowanie

przeczytasz w 3 min.

Interfejs smartfona Acer Liquid S1 nie odbiega znacznie od tego co oferuje standardowy, czysty Android 4.2. Owszem producent pokusił się o kilka modyfikacji, ale nie wprowadzają one wielkiej rewolucji do samego procesu nawigacji po systemie. Całość prezentuje się w miarę czysto i schludnie.

Użytkownik może wybrać cztery skróty które wyświetlane będą na ekranie blokady.

Ich przeciągnięcie sprawi, że po odblokowaniu wyświetlacza smartfon natychmiast uruchomi wybrany program.

Jak przystało na smartfona z dwoma slotami kart SIM mamy możliwość określenia która z nich będzie przeznaczona do rozmów telefonicznych, a która do połączeń internetowych.

Po pierwszym otworzeniu klawiatury alfanumerycznej telefonu lub aplikacji do SMS'ów zostaniemy poproszeni o podanie domyślnej karty SIM.

Jedną z najciekawszych funkcji smartfona Liquid S1 jest Acer Cloud.

Po zainstalowaniu w komputerze programu Acer Portal możemy bezprzewodowo synchronizować pliki pomiędzy urządzeniami. Dotyczy to również innych urządzeń mobilnych. Jeśli usługę skonfigurujemy na tablecie, to pliki synchronizowały będą się także z nim. Dodać można 32 urządzenia, w tym 8 innych producentów niż Acer.

W praktyce oznacza to, że pamięć wewnętrzną smartfona można bezprzewodowo rozszerzyć o pamięć dysku komputera, na którego przesyłane są pliki. Dane transferują się automatycznie przez Wi-Fi, ale istnieje też opcja przesyłania za pośrednictwem sieci komórkowej. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak uważać na limity transmisji - zdjęcia i filmy zarejestrowane smartfonem trochę ważą.

Inną ciekawostką jest tzw. Float UI. Po przytrzymaniu pierwszego klawisza od prawej strony pod ekranem (multitasking) wyświetli się dodatkowy interfejs ze skrótami do podstawowych aplikacji oraz (co najważniejsze) z kilkoma mini-aplikacjami, które pojawiają się na ekranie w postaci małych pływających okienek.

Wspomniane skróty można wymienić na inne w chwili, gdy domyślny zestaw nam nie odpowiada.

Pływające aplikacje są cztery - interfejs aparatu, mapy Google, kalkulator i notatnik. Wybór jest więc niewielki, ale musimy przyznać, że małe mapy oraz podgląd z aparatu okazały się bardzo przydatne w praktyce (często korzystaliśmy z nich w czasie podróży).

Na tym jednak nie koniec. Kolejną interesującą funkcją jest Live Screen. Na czym polega jej działanie? W ogólnym założeniu chodzi tutaj o pracę lub rozrywkę na żywo w grupie osób, które również korzystają z tej technologii. Taki zespół może np. jednocześnie przeglądać zdjęcia lub zrzuty ekranowe. Gdy administrator grupy dotknie zdjęcie lub notatkę, pojawi się ona na ekranach urządzeń wszystkich pozostałych uczestników. Dzięki temu, znajomi lub współpracownicy mogą na bieżąco komentować zdjęcia i informacje. Ponadto, użytkownicy mogą przesyłać zdjęcia i notatki ze swoich urządzeń.

Proste notatki i wskazówki można nanosić na grafiki lub mapy w aplikacji Skitch.

Do odczytywania kodów paskowych lub QR służy prosty, ale skutecznie działający program Barcode Scanner.

Pogoda tradycyjnie dostarczana jest przez serwis AccuWeather.

Klawiatura wyświetlona na ekranie o przekątnej 5,7 cala dysponuje dużymi polami znaków. Po przytrzymaniu znaku przez ok. sekundę wprowadzony zostanie znak alternatywny (wyświetlony na szaro), a po przytrzymaniu przez 2 sekundy wyświetli się dodatkowy zestaw znaków wśród których znajdziemy polskie „ogonki”.

Tekst wprowadzać można też przy wykorzystaniu funkcji Swype (przesuwając palec po znakach bez jego odrywania).