Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Obie płyty prezentują dwa całkowicie różne podejścia do wykorzystania ekonomicznej wersji chipsetu dla APU Llano. Firma Gigabyte stworzyła niewielką, tanią płytę, nie wychodząc poza możliwości oferowane poza układ logiki A55. Firma ASRock z kolei pokazała, że płyta oparta na A55 może mieć takie same możliwości jak modele oparte na A75. Taka różnorodność może tylko cieszyć, bo dzięki temu odbiorca końcowy ma większy wybór. Jedyne co zastanawia, to wykorzystanie układu A75 w którym wyłączono interfejsy SATA III i USB 3.0. Wedle firmy Gigabyte stało się to z powodu braku dostępności chipsetu A55.

Gigabyte A55M-S2V
ASRock A55 Pro3

Premiera Llano była udana, ale AMD pracuje już nad kolejną generacją procesorów wyposażonych w zintegrowany układ graficzny, czyli nad platformą o nazwie kodowej Virgo. Wedle zapowiedzi nowe układy Trinity mają się pojawić na rynku już w drugim kwartale 2012 roku.

Przyszłe procesory składać się będą nawet z 4 rdzeni Piledriver (druga generacja rdzeni Bulldozer), układu graficznego z serii Radeon HD 7000 (zgodnego z DirectX 11) oraz kontrolera pamięci DDR3. Rdzenie procesora Trinity mają oferować 20% wyższą wydajność od Llano, natomiast moc układu graficznego ma być 30% wyższa w stosunku do pierwszej generacji APU. Z ciekawostek można jeszcze wymienić, że w układach Trinity zostanie zaimplementowana trzecia generacji technologia Turbo Core. Wszystkie te usprawnienia będą się niestety wiązać z kolejną wersją podstawki (FM2).

Intel także nie zasypia gruszek w popiele i zapowiada, że procesory Ivy Bridge wykonane w 22-nanometrowym procesie produkcyjnym będą wyposażone w zintegrowaną grafikę o znacznie większej wydajności.

Dla kogo?

Obie testowane płyty świetnie się nadają jako podstawa taniego domowego komputera do podstawowych zastosowań. Produkt ASRocka ma większe możliwości dzięki zastosowaniu dodatkowych układów i większego formatu płyty, ale jest też droższy.

Dzięki wprowadzeniu na rynek płyt z  ekonomiczną wersją układu logiki, komputery oparte na APU Llano mogą być jeszcze tańsze, co z pewnością ucieszy wszystkich chętnych do zakupu taniego, domowego komputera o przyzwoitych możliwościach.

   

 ASRock A55 Pro3
 plusy:
USB 3.0
SATA III
HDMI 1.4a
2 sloty PCI Express x16
UEFI
XFast USB i LAN
 minusy:
płyty oparte na "pełnym" układzie A75 oferują podobne funkcjonalności w standardzie i w tej samej cenie
Sugerowana cena w dniu pisania tekstu: ok 330 zł

 

 

 Gigabyte A55M-S2V
 plusy:
bardzo dobra relacja ceny do możliwości
możliwość przypisania 1GB pamięci dla układu graficznego
dowolne podkręcanie magistrali systemowej
 minusy:
brak HDMI
Sugerowana cena w dniu pisania tekstu: ok 250 zł
 

 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  1
  No i gitara. Tym sposobem można zbudować tani ekonomiczny komputer dla domowych zastosowań.
  • avatar
   Igoruss
   1
   30w poboru w spoczynku - nieźle
   • avatar
    majkielek
    1
    Cpu-z wykrywa w płycie Gigabyte'a chipset poprawnie. Zastosowany jest tam układ A75, tylko wyłączone ma dodatkowe możliwości (SATA3, USB3), żeby się zrównał z A55 (z powodu braku dostępności chipu do produkcji płyt). Stosowne info czerwonym druczkiem na stronie producenta.
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-a55m-s2vrev_10
    • avatar
     Ajschylos
     0
     Przydatny test, pokazuje że tak naprawdę za niewielkie pieniądze można złożyć świetny HTPC , który jednocześnie będzie miał ogromne możliwości rozbudowy ( no może poza prockiem ) ;P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      naprawdę mile czytało sie ten test


      dużo materiału i przejrzysty
      oby więcej takich
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       250 złoty za płytę główną -to drogo jak na tak wolną platformę AMD llano.

       Lepiej kupić A75 bo AMD Trinity zadziała ponoć.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pierdu pierdu...

        Jak sam autor zauważył porównuje A55 w niniejszym teście do A75 i testu zrobionego kiedyś tam z szybszymi pamięciami, lecz później "zauważa" różnice wydajności między A55 i A75...

        Mnie to nie dziwi gdyż jest to oczywiste Panie Autorze. Łapka niestety w dół...

        Pozdrawiam
        • avatar
         dariusz666
         0
         minusy:
         • płyty oparte na "pełnym" układzie A75 oferują podobne funkcjonalności w standardzie i w tej samej cenie

         Tak, ale A55 oferuje znacznie lepsze możliwości OC, w płytach z A75 wysokie OC powoduje niestabilność USB 3 i SATA 3, których kontrolery zawiera A75, a tu mamy do czynienia z osobnymi chipami odpowiedzialnymi za ich obecność na płycie, tak więc dla jednych to zaleta, że ma ta płyta usb 3 i sata 3 a dla innych zbędny bajer który nie powinien się znajdować na płytach z A55