Procesory

Dla entuzjastów: podkręcanie

przeczytasz w 2 min.

Podkręcając APU Llano musimy pamiętać o kilku zasadach (informacje dotyczą w większości modeli bez odblokowanego mnożnika).  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe podczas nieumiejętnego podkręcania sprzętu - również producent może odmówić wam wymiany podzespołu na nowy.

OC AMD A8-3870K

 

Topowy, czterordzeniowy AMD A8-3870K z odblokowanym mnożnikiem

Oczywiście najbardziej interesujący do podkręcania wydaje się model A8-3870K z odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu nie musimy się bawić w wysokie przetaktowanie magistrali, chyba że chcemy również wysoko przetaktować RAM. Nasze wyniki?

  • Rdzenie CPU udało się przetaktować do ponad 3,72 GHz (stabilnie 3,6 GHz)
  • Układ GPU udało się przetaktować do ponad 930 MHz (stabilnie 900 MHz)

 

W przypadku APU najbardziej opłaca się podkręcać właśnie zintegrowany układ graficzny. Nieco kłopotów przysporzyło  uzyskanie wysokiego taktowania RAM (powyżej 1866 MHz) - nasz sampel okazał się pod tym względem oporny. Okazało się jednak, że podkręcenie wszystkich podzespołów naraz skutkowało niestabilnością komputera i ostatecznie stanęło na następujących ustawieniach:

  • CPU: 3,53 GHz (104 x 34) (standardowo 3 GHz)
  • GPU: 832 MHz (standardowo 600 MHz)
  • RAM: 1940 MHz

Niewątpliwie podkręcenie naraz wszystkich podzespołów wymaga nieco wiedzy i umiejętności, ale jesteśmy pewni, że wszyscy entuzjaści będą się przy tym świetnie bawić. 

 

Przy poprzednich testach APU zwróciliśmy uwagę na to, że część płyt umożliwiała zmianę taktowanie samego układu graficznego, ale opcja ta po prostu zwykle nie działała. W przypadku A8-3870K z odblokowanym mnożnikiem na płycie Asus F1A75-M PRO wszystko działało znakomicie. Mało tego, producent rozpędził się do tego stopnia, że w przypadku ustawienia wszystkich opcji GPU na Auto, układ graficzny był podkręcany ze standardowych 600 MHz do 682 MHz (przy ustawieniach Normal z menu Easy w EFI). Aby uzyskać standardowe taktowanie 600 MHz należało zmienić opcję GPU Boost z Auto na Manual, a w GPU Engine Frequency pozostawić Auto. W praktyce nie musimy więc podkręcać magistralą, chyba że zależy nam na jak nawyższym taktowaniu RAM.

Nie jest tajemnicą, że Radeon HD 6550D zintegrowany z APU serii A8 potrafi się znakomicie podkręcać, ale przede wszystkim należy pamiętać, jak duży wpływ na zintegrowanego GPU ma taktowanie pamięci RAM.

OC AMD A6-3500

W przypadku podkręcania tego modelu wszystkie zasady wyszczególnione w linku na początku strony znajdują zastosowanie.

W tym przypadku postanowiliśmy nie szukać maksymalnej wartości, ale podkręcić APU w zakresie dostępnym dla każdego "śmiertelnika". Podkręcony model A6-3500 pracował z następującymi ustawieniami:

  • CPU: 2,8 GHz (140 x 20) (standardowo 2,1 GHz i 2,4 GHz w trybie Turbo)
  • GPU: 622 MHz (standardowo 433 MHz)
  • RAM: 1866 MHz

 

 

Pozwoliło to wykrzesać nieco więcej mocy ze zintegrowanego układu graficznego oraz wyeliminować jeden z podstawowych minusów tego modelu, jakim jest niskie taktowanie rdzeni CPU.

 

AMD A4-3400

Ze względu na niską wydajność tego APU (dwa rdzenie procesora, tylko 160 procesorów strumieniowych) zdecydowaliśmy się na nie podkręcanie tego modelu.

W testach A4-3400 pracował z maksymalnym taktowaniem RAM, jaki można na nim uzyskać bez OC, czyli 1600 MHz.