Karty graficzne

AMD Radeon R9 Nano

przeczytasz w 1 min.

Konstrukcja Nano robi spore wrażenie. Na 15 cm płytce PCB upakowano pełen rdzeń Fiji, 4 GB pamięci HBM oraz kompaktowe chłodzenie. Wszystko wykończone materiałami premium, zdecydowanie może się podobać

Złącza

  • 3x DisplayPort
  • 1x HDMI (1.4)
  • 8-pinowe zasilania

Mając na uwadze rozmiar karty producentowi udało się umieścić na niej całkiem pokaźną liczbę złącz. Warto w tym miejscu odnotować, że choć karta nie posiada wyjścia HDMI 2.0, to stosowne przelotki DP -> HDMI 2.0 niebawem trafią do sprzedaży, a więc z podłączeniem telewizorów o rozdzielczości 4K, które nie posiadają DisplayPortu nie będzie większego problemu.

System chłodzenia Nano to nieco zmodyfikowana wersja konstrukcji Vapor stosowanej w kartach Sapphire. Nie mamy większych zastrzeżeń co do jego wydajności jak i kultury pracy. I choć karta z pewnością nie jest bezgłośna pod pełnym obciążeniem to z pewnością nie można jej nazwać głośną. Jak na referencyjną konstrukcję jest naprawdę nieźle, a wiemy już, że za jakiś czas pojawią się również autorskie wersje karty.

Zastanawia nas trochę brak wzmacniającego backplate, o czym już wspomnieliśmy wcześniej. Oczywiście rozumiemy, że rozmiar w tym przypadku jest najważniejszy, ale te kilka milimetrów więcej raczej już nie zrobiłoby większej różnicy.

Podsumowując jesteśmy pod spory wrażeniem jakości wykonania karty AMD Nano. Przy zachowaniu naprawdę niewielki rozmiarów firma nie poszła na (prawie) żadne kompromisy względem jakości materiałów jakimi konstrukcja została wykończona. Z drugiej strony w tej cenie (2995 zł) nie oczekiwaliśmy niczego innego.