Alternatywne aplikacje dla oprogramowania Adobe
Technologie i Firma

Alternatywne aplikacje dla oprogramowania Adobe

przeczytasz w 3 min.

Czy jesteśmy skazani na Photoshopa czy Illustratora? Czy system subskrypcyjny zawsze się sprawdza? Jeśli tak to kiedy? Odpowiadamy na te pytania.

„Fachowcy” mówią, że jak cię nie stać na oprogramowanie Adobe to nie zabieraj się za biznes związany z tego typu oprogramowaniem. Słyszymy też wiele pochwalnych głosów pod adresem subskrypcyjnej strategii Adobe, która pozwala korzystać (dziś jest to już jedyna opcja) z oprogramowania Adobe przez wybrany okres czasu. Czy to oznacza, że faktycznie osoba, która chce w swoim biznesie wykorzystać aplikacje do edycji zdjęć, grafiki, wideo czy składu, musi polegać na oprogramowaniu (skądinąd bardzo dobrym) Adobe? I być skazanym na ewentualne podwyżki cen?

Nie. Istnieją alternatywy, które w wielu przypadkach w dużym stopniu (często w pełni wystarczającym do realizacji zamierzonych celów) mogą zrekompensować brak oprogramowania Adobe. Nie mamy tu na myśli wyłącznie oprogramowania darmowego, którego licencja nie zawsze spełnia wymogi komercyjnego przedsięwzięcia. Jest też sporo alternatywnych aplikacji i pakietów, za które trzeba zapłacić, ale i tak może to być atrakcyjniejsza opcja niż plany Adobe gdy wziąć pod uwagę dożywotniość proponowanych licencji.

Alternatywa do Adobe - czym zastąpić?

Najpierw przyjrzyjmy się jednak pakietowi Adobe, by zrozumieć, kiedy poszukiwanie alternatyw ma sens. Jeśli jesteście już zdecydowani na alternatywę zapraszam na kolejne strony, gdzie proponujemy alternatywy dla najważniejszych programów Adobe i ich zestawów.

Kiedy subskrypcja aplikacji Adobe daje korzyści?

Adobe chwali się oszczędnościami wynikającymi z możliwości „wynajęcia” oprogramowania w ramach Adobe Creative Cloud na dowolny okres czasu.

Jednak te korzyści dotyczą przede wszystkim aplikacji najpopularniejszych, czyli Photoshopa czy Lightrooma, a także stałego dostępu do najnowszych wersji oprogramowania (to bodaj największa korzyść systemu subskrypcji, nie pozostaniemy w czasie ważności licencji z aplikacją przestarzałą, której producent już nie wspiera). W przypadkach gdy nasz projekt uwzględnia koszt oprogramowania i ten wydatek przeniesiemy na zleceniodawcę, nie musimy się niczym przejmować.

Adobe pakiet
​​​​​​​Wprowadzenie systemu subskrypcji stanowiło jedną z najodważniejszych decyzji Adobe

Korzystny może okazać się zakup pełnego pakietu, w sytuacji gdy chcemy posługiwać się wszystkimi narzędziami, jednak taki zakup należy już bardzo dokładnie przeanalizować.

W przypadku dużych przedsiębiorstw korzyści związane z dostępem do pomocy technicznej i scentralizowane zarządzanie zasobami w cenie aplikacji czy pakietu, będą niezaprzeczalną korzyścią.

Czasem jednak projekt nie jest tak duży, by uzasadnić dodatkowe (niemałe) wydatki, lub firma zatrudnia tylko kilka osób wymagających dostępu do oprogramowania. Poza tym chcemy mieć dostęp do danego typu oprogramowania przez cały czas, a nie tylko w trakcie realizacji danego projektu, nie potrzebujemy też rozbudowanego wsparcia oraz dostępu do dodatkowych korzyści w ramach Adobe Creative Cloud.

Ceny oprogramowania Adobe - pojedyncze licencje

W tym przypadku pojedyncza licencja przypisana jest do danej osoby, co oznacza, że nie możemy jej przenieść na innego użytkownika, nawet jeśli zaprzestaniemy korzystać z usług danego pracownika. Taką możliwość dają dopiero znacznie elastyczniejsze, ale i droższe licencje dla firm.

Poniższe ceny podane są według stanu na marzec 2017 roku.

Pakiet dla fotografów to Adobe Photoshop i Adobe Lightroom oraz dostep do funkcji chmury Adobe CC, w tym możliwość umieszczenia w niej własnych prac. Flagowa propozycja w ramach Adobe CC.

Adobe Foto Plan
O pewnych narzędziach dostępnych w ramach pakietów Adobe CC zwykle się nie mówi, a to konkretna wartość dodana, nawet jeśli nie wymaga opłat

W przypadku pojedynczej licencji, przypisanej do zarejestrowanego w Adobe użytkownika, ceny wynoszą.

  • 12,29 euro brutto miesięcznie przy opłacie co miesiąc i deklaracji zamówienia na rok
  • 146,71 euro brutto przy opłacie z góry za cały rok

Pakiet fotograficzny to flagowa propozycja, z dość atrakcyjną ceną, reszta cen jest już wyższa, a to oczywiście nie jest tak szeroko reklamowane.

Jeśli zdecydujemy się na wybór pojedynczej aplikacji z portfolio Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign, Acrobat DC, Muse, DreamWeaver, Animate, Premiere Pro, After Effects, Audition lub InCopy), za jednoosobową licencję zapłacimy:

  • 24,59 euro brutto miesięcznie przy planie rocznym (wyjątek Muse, Acrobat Pro DC za 18,44 euro)
  • 294,97 euro brutto przy opłacie z góry za cały rok (wyjątek Muse, Acrobat Pro DC za 221,19 euro)

Warto zwrócić uwagę, że chcąc użytkować Photoshopa tylko przez miesiąc, a nie rok, musimy wybrać opcję Pojedyncza Aplikacja i zgodzić się na opłatę już 36,89 euro miesięcznie (można wtedy opłacać co miesiąc licencję na daną aplikację przez dowolną liczbę miesięcy). Podobnie jak przy innych planach, aplikacja Muse i Acrobat Pro DC są tańsze - 30,74 euro miesięcznie.

A to jak widać obniża atrakcyjność oferty w przypadku przedsiębiorców o mniejszym budżecie. W takiej sytuacji ośmiomiesięczny abonament to taki sam wydatek jak przy decyzji na opłatę z góry za cały rok.

Najwięcej zapłacimy w przypadku wyboru kompletu aplikacji. Ta opcja przypomina znany z wcześniejszych wersji oprogramowania Adobe, pakiet Master Collection. Nie mamy tu zestawu dedykowanego designerom, twórcom treści webowych czy edytorom wideo. Za komplet narzędzi (ponad 20 aplikacji) zapłacimy:

  • 61,49 euro brutto miesięcznie przy planie rocznym
  • 737,85 euro brutto przy opłacie z góry za cały rok

Ponownie chcąc korzystać z oprogramowania przed miesiąc (lub dowolną inną ich liczbę) należy wybrać opcję za 92,24 euro miesięcznie.

Ceny oprogramowania Adobe - licencje grupowe i inne

Pojedyncze licencje mają sens w przypadku osób pracujących indywidualnie lub niewielkich firm. Gdy oprogramowanie Adobe jest wykorzystywane w dużym przedsiębiorstwie, gdzie koszty zawsze kalkuluje się jako koszty całego projektu, a nie pojedynczych jego składników, korzystniejsze, choć droższe będą licencje dla Firm.

W przypadku wszystkich aplikacji zapłacimy 69,99 euro plus VAT miesięcznie, a w przypadku pojedynczej aplikacji 29,99 euro plus VAT. Możemy zdecydować się na dowolny okres zobowiązania, otrzymujemy także dostęp do większej liczby dodatkowych materiałów, 100 GB przestrzeni dyskowej, wsparcia technicznego i możliwości zmiany przypisania licencji.

Adobe różne plany

Różnorodność planów subskrypcyjnych na tym się nie kończy. Adobe przygotowało jeszcze specjalne upusty dla Uczniów i Nauczycieli oraz Szkół i Uczelni. Warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom i przeliczyć dokładnie koszty, by wybrać najatrakcyjniejszą opcję.