Technologie i Firma

Alternatywy dla funkcji lub zestawu aplikacji

przeczytasz w 2 min.

Oprócz aplikacji, które dokładnie zastępują konkretne programy Adobe CC proponujemy kilka innych rozwiązań, które zastępują wybrane funkcje narzędzi Adobe lub łączą funkcje kilku programów. Podane ceny, to koszty jednorazowe dla zakupu dożywotniej licencji na program. Kwoty podano w euro z uwzględnieniem kursu z dnia 20 marca 2017 roku (1 euro = 4,27 zł).

Aplikacje Escape Motions

Cena 184 euro
Oprogramowanie Escape Motions składa się z kilku narzędzi. Dostępne jako pakiet lub w postaci pojedynczych aplikacji. Nie zastępują one pojedynczego narzędzia Adobe, a łączą w wyspecjalizowany sposób funkcje zawarte w Photoshopie, Illustratorze czy After Effects.

 • Rebelle - program rysunkowy, z zaawansowaną symulacją narzędzi do rysowania, malowania i funkcjami pracy na warstwach, maskami - cena 55 euro
 • Flame Painter 3 Pro - dedykowany edytor efektów świetlnych, obrazów i teł, wpiera pracę na warstwach, maski i funkcje mieszania - cena 83 euro
 • Amberlight 2 - narzędzie do generowania sztucznych obrazów, efektów specjalnych, dysponuje funkcjami eksportu do wideo 4K, obsługą kodeków H.265, H.264 - cena 55 euro

Ambient Design Art Rage

Cena 38 euro plus VAT
Dostępna w niewielkiej cenie, a mimo to rozbudowana aplikacja, która specjalizuje się w obsłudze narzędzi do rysowania i malowania. Zastępuje tę część Photoshopa, która wiąże się z tworzeniem grafik komputerowych. Wyróżnia się oryginalnym interfejsem naśladującym miejsce pracy grafika i realistycznymi efektami.

Corel Painter 2017

Cena 312 euro
Najlepsze narzędzie, które pozwoli nam na zamianę zdjęcia w grafikę, ewentualnie stworzenie takiej grafiki od postaw z wykorzystaniem elementów zdjęciowych. Funkcjonalność tej aplikacji pod względem stopnia rozbudowania ustawień filtrów, pędzli i zasad mieszania warstw, dalece przekracza to co oferuje nam Photoshop.

Corel Painter

CorelDRAW Graphics Suite X8

Cena 634 euro
Najbardziej znany alternatywny pakiet oprogramowania, którego najlepszym odpowiednikiem w portfolio Adobe były pakiety Design i Web. W tym zestawie aplikacji Corel znajdziemy:

 • Corel Draw - funkcjonalny odpowiednik Adobe Illustrator
 • Corel Paint - funkcjonalny odpowiednik Adobe Photoshop
 • Corel PowerTRACE - przekształcanie map bitowych na obrazy wektorowe, w Adobe realizowane przez funkcje Illustratora lub mobilne narzędzie Capture
 • Corel Capture - przechwytywanie zawartości ekranu, także do pliku wideo, w Adobe te funkcje pełni narzędzie Adobe Captivate
 • Corel Website Creator - do tworzenia witryn internetowych, w Adobe te funkcje pełni aplikacja Muse CC

CorelDraw X8 GS

Wraz z pakietem otrzymujemy sporo narzędzi dodatkowych, w tym zestawy czcionek, obrazów i szablonów, co jest niejako alternatywą dla zasobów Creative Cloud. Oprogramowanie Corel wspiera pracę na monitorach 4K/UHD, skalowanie interfejsu i współpracę z nowoczesnymi tabletami graficznymi.

Dożywotnia licencja na cały pakiet CorelDRAW Graphics Suite X8 kosztuje około 118 euro mniej niż roczna opłata za komplet aplikacji Adobe (752 euro), ale też dostajemy dwa razy mniej narzędzi.

Corel proponuje też model subskrypcyjny, w którym licencję uzyskujemy tylko na opłacony w abonamencie okres.

Xara Designer Pro X

Cena 282 euro
Zestaw narzędzi, który łączy funkcje Photoshopa, Illustratora i InDesigna w jednej aplikacji. Edytor zdjęć wspiera wtyczki Photoshopa ma też narzędzia takie jak powiększanie z uwzględnieniem zawartości czy naprawa zdjęć, a także obsługę warstw i wektoryzacji. Funkcje rysunkowe uwzględniają pracę nie tylko w 2D, ale też z obiektami 3D. Część związana ze składem pozwala dodać stworzone w innych modułach elementy graficzne do tekstu - obsługiwany jest eksport do PDF jak i PSD.

Xara Designer Pro X

Prostszy wariant tego narzędzia, dostępny jest w pakiecie MAGIX Photo Premium za około 92 euro, w którym dodatkowo otrzymamy narzędzie Photo Story Deluxe, dla tworzenia animacji i pokazów z tekstem, muzyka i efektami.

Konwerter wideo Handbrake

Choć to narzędzie darmowe, to doskonale zastępujące funkcje Media Encoder (również darmowy dodatek do innych aplikacji Adobe). Możemy z niego korzystać w komercyjnych projektach.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cristov
  2
  Aż dziwne że dla Lightroom'a nie przedstawiono jako alternatywy (i to darmowej pod wszystkie systemy) RawTherapee.

  W ogóle jeśli chodzi o alternatywy to polecam http://alternativeto.net/.
  • avatar
   andrzej_krzysztocz
   0
   Audacity, Inkscape?
   • avatar
    Abgan
    0
    Panie Karolu:
    "pędźli" - to zwykła literówka (w opisie Illustratora)
    Ale "okres czasu" to brzydki pleonazm, który na pierwszej stronie pojawił się aż 2 razy.

    Merytoryczna część komentarza: Bardzo dziękuję za artykuł, spędziłem trochę czasu szukając zamienników Photoshopa i Illustratora, co gorsza nie dla siebie. A teraz zamiast szukać samemu, będę mógł wysłać linka do bardzo porządnego artykułu na ten temat :-)
    • avatar
     Daniel303
     0
     Drogi Autorze, proszę powiedz mi gdzie Affinity Designer (również Affinity Photo) kosztuje 12 EURO, bo na stronie producenta kosztuje 49,99$
     • avatar
      bonio89
      0
      W końcu coś innego niż gimp, inkscape itp.
      Prawda jest taka że oprogramowania adobe się nie zastępuję. Co prawda zaprezentowane zestawienie jest tu z wyższej półki. Ale jak ktoś robi coś profesjonalnie to i tak kupi adobe bo go zna, bo inni też mają. Pomijam tutaj Corela Draw który jest rewelacyjny do pracy na wektorach i masowo używany. Sam korzystam z Photoshopa i Dreamweavera . Mogę napisać krótko to naprawdę dopracowane produkty dla których nie ma sensu szukanie jakichkolwiek alternatyw. Może to moje wieloletnie przyzwyczajenie.
      Kiedy zaczynałem swoją przygodę z projektowaniem www to stratowałem z Paint Shop Pro 7 i DW 4. Po pierwszym kontakcie z PS już nigdy nie wróciłem do PSP. Zbyt wiele możliwości. Ale DW szukałem alternatyw ale nic nie spełniało moich oczekiwań, każdemu czegoś brakowało. Niektórzy powiedzą że przy innym IDE pisze się szybciej, szczególnie przy OOP ale ja wole jednak funkcje z DW których inny soft nie ma.

      Ceny za subskrypcje Adobe nie są takie wysokie dla firm ale patologią jest brak możliwości kupienia produktu bez aktualizacji. Zwykłego szarego usera cena zabija. Kiedyś Adobe miało dobrą cenę dla studentów, niestety to już przeszłość.
      • avatar
       Himoto
       0
       2 rzeczy

       Przy alternatywie dla Photoshopa proponuję rozbudować opis Affinity, bo to aktualnie jedyny w pełni funkcjonalny konkurent dla photoshopa [i jedyny program który miejscami jest lepszy od produktu Adobe]

       Dla ArtRage konkurencji nie brak ale ostatnio najlepszym wyborem jest Krita, która jest demonem wśród darmowych programów do rysunku i miejscami pozostawia nawet Photoshopa z tyłu.
       Jest jeszcze Paint tool Sai ale to program dla zawodowców w tej dziedzinie i tylko Krita jest w stanie z nim konkurować :) Jest jeszcze Clip Studio Paint [chętniej brany przez Europejczyków] i wiele innych.

       Dlatego proponuję zrobić opis Affinity Photo i opis dla Krity bo nie wszyscy tutaj są świadomi czym charakteryzują się te programy.
       • avatar
        Stash
        0
        Jako alternatywę dla PS można jeszcze umieścić Affinity Photo i Pixelmator w przypadku macOS. Ogólnie co do innych alternatyw jak najbardziej się zgadzam. Blacmagic jest b. fajne ale też oczywiście można wspomnieć o Final Cut X.
        • avatar
         Much_
         0
         Hmm premier pro, jest to narzędzie bardzo dobre do edycji jak nie doskonałe pod względem szybkość pracy - kreatywność. Ciężko coś znaleźć by chodziło z większością kodeków tak płynnie. Davinci ma ciągle z tym problemy jeszcze... Czekam i czekam puki co...
         • avatar
          rolka_z_kota
          0
          Niby wszystko fajnie, ale jakoś tak niespodzianie zamknięli Adobe Muse. W polskim internecie to raczej niewielka strata, bo jednak to nie było bardzo popularne narzędzie. Ale na zachodzie pojawiło się sporo negatywnych komentarzy pt. co oni odwalają?
          Najciekawsze jest jednak to, że to ciekawy ruch, który w praktyce odciąga uwagę wielu użytkowników od narzędzi instalowanych na dysku w kierunku SaaS-owych: https://webwavecms.com/blog/program-do-robienia-stron-internetowych-muse-zamkniety