Chłodzenie

Testy wydajnościowe

przeczytasz w 2 min.

Wydajność chłodzenia be quiet! Shadow Rock Slim porównaliśmy do standardowego coolera dodawanego wraz z procesorem Intel Core i5 4670K. Jakiej różnicy powinni się spodziewać zainteresowani coolerem?

Spoczynek
mniej = lepiej [°C]

bq Shadow Rock Slim 36
Intel BOX 36
bq Shadow Rock Slim OC 38
Intel BOX OC 39

W spoczynku dużych różnic nie uświadczymy. Przy standardowym taktowaniu procesor rozgrzewał się do 36 stopni Celsjusza, a więc do takiej samej temperatury jak w przypadku standardowego coolera dodawanego z procesorem. Po podkręceniu było to już 38 stopni Celsjusza, a więc minimalnie chłodniej niż na BOXie. Obydwa chłodzenia były praktycznie niesłyszalne.

MediaCoder
mniej = lepiej [°C]

bq Shadow Rock Slim 55
bq Shadow Rock Slim OC 62
Intel BOX 70
Intel BOX OC 89

Podczas obciążenia w aplikacji MediaCoder sytuacja wygląda dużo ciekawiej. W przypadku standardowej częstotliwości Core i5 4670K rozgrzał się do 55 stopni Celsjusza, a więc był o 15 stopni Celsjusza chłodniejszy niż w przypadku referencyjnego coolera. Po podkręceniu były to już 62 stopnie, a więc aż o 27 niżej niż na BOXie. Shadow Rock Slim nadal pracował praktycznie bezgłośnie.

Linpack
mniej = lepiej [°C]

bq Shadow Rock Slim 57
bq Shadow Rock Slim OC 65
Intel BOX 77
Intel BOX OC 100

Mocniejsze obciążenie i… temperatury procesora aż tak bardzo się nie zmieniły. Co ciekawe, chłodzenie nadal pracowało bardzo cicho. Referencyjny cooler nie miał lekkiej pracy, natomiast po podkręceniu układu w ogóle nie dawał sobie rady ze schłodzeniem układu (jego temperatury osiągały niebezpieczne wartości i byliśmy zmuszeni zakończyć test).

Silent Wings 135 PWM - obroty wentylatorów
(RPM)

Spoczynek 550
MediaCoder 1400-1500
Linpack 1700

Na koniec przedstawiamy odczyty prędkości obrotowej wentylatora Silent Wings 135 mm PWM. Widać zatem, że deklarowana, maksymalna wartość (1400 RPM) jest zaniżona, a przynajmniej tak wynika pomiarów aplikacji OCCT.