Obudowy

Testy i podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Montaż i testy chłodzenia

Montaż komponentów przebiegał bez większych zastrzeżeń. Większość podzespołów jest instalowana za pomocą szybkośróbek, więc można je wymienić bez użycia narzędzi. W przypadku dysków 2,5 cala konieczne jednak będzie użycia śrubokręta. Na pochwałę zasługuje zastosowanie gumowych sanek dla dysków 3,5 cala, które świetnie tłumią drgania. Nasze obawy odnośnie wąskiej przestrzeni za płytą główną się potwierdziły, bowiem mieliśmy nieco problemów z upchnięciem tam okablowania (i to z niezbyt rozbudowanego zasilacza.

be quiet! Silent Base 600 Orange Window obudowa - Malik Customs
be quiet! Silent Base 600 (Malik Customs)

Do przetestowania wentylacji wykorzystaliśmy naszą standardową platformę testową na bazie procesora Intel Core i5-4670K, płyty głównej MSI Z87M Gaming, dwuprocesorowej karty graficznej HIS Radeon HD 5970 i dysku WD Caviar Blue 320 GB. Do pomiaru temperatur wykorzystaliśmy aplikację HW Monitor.

Temperatura podzespołów - obroty minimalne
[°C] mniej = lepiej

  obciążenie
spoczynek
Procesor - Intel Core i5-4670K 59
40
Płyta główna - MSI Z87M Gaming 58
39
Karta graficzna - HIS Radeon HD 5970 70
53
Dysk twardy - WD Caviar Blue 320 GB 35
35

Temperatura podzespołów - obroty maksymalne
[°C] mniej = lepiej

  obciążenie
spoczynek
Procesor - Intel Core i5-4670K 57
37
Płyta główna - MSI Z87M Gaming 56
37
Karta graficzna - HIS Radeon HD 5970 69
51
Dysk twardy - WD Caviar Blue 320 GB 35
35

Wprawdzie standardowa konfiguracja obejmuje tylko dwa wentylatory, ale całkiem nieźle sobie poradziła ze schłodzeniem podzespołów komputera – szczególnie, że były one praktycznie niesłyszalne. Zwiększenie prędkości obrotowej nie wpłynęło znacząco na zwiększenie głośności, ale za to pozwoliło uzyskać nieco niższe temperatury na wszystkich komponentach oprócz dysku.

 

Podsumowanie

Silent Base 600 zalicza się do udanych obudów komputerowych, zwłaszcza gdy szukamy czegoś o stonowanym wzornictwie i zależy nam na wysokiej kulturze pracy komponentów. Fabryczne chłodzenie jest bardzo ciche i całkiem wydajne, a przy okazji możemy liczyć na system wyciszenia pozostałych podzespołów. be quiet! po raz kolejny udowodnił, że wie co to cisza.

Na uwagę zasługuje też funkcjonalność, bo na górnym panelu udostępniono m.in. cztery porty USB (w tym dwa w wersji 3.0) i regulator obrotów dla wentylatorów. Z kolei w środku znalazło się odpowiednio dużo miejsca, nawet by zmieścić wydajną konfigurację sprzętową z kilkoma długimi kartami graficznymi, potężnym zasilaczem i wysokim chłodzeniem na procesorze. Nie zapomniano też o filtrach chroniących wnętrze przed zanieczyszczeniami.

Niestety lecz nie jest to też produkt idealny - pojawiło się kilka niedopracowanych elementów, których można było się ustrzec na etapie projektowania. Przydałoby się zostawić więcej miejsca za tacką na płytę główną do ukrycia zbędnych przewodów i stępić miejscami ostre krawędzie. Nie zaszkodziłoby też dodać jeszcze jednego wentylatora, bo przy produkcie tej klasy dwa “śmigiełka” to jednak trochę za mało.

be quiet! Silent Base 600 Orange Window obudowa - Malik Customs
be quiet! Silent Base 600 (Malik Customs)

be quiet! Silent Base 600 jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, z których każda dodatkowo występuje z pełnym i przeszklonym bokiem. Ceny wahają się mniej więcej od 400 złotych za wersje z pełnym bokiem do 460-480 złotych za wersje z oknem - przetestowany przez nas model akurat jest jednym z tych droższych. Czy to odpowiednia cena? Cóż, produkty firmy be quiet! nigdy nie należały do najtańszych, ale za to nadrabiały pozycję wyglądem i jakością wykonania - podobnie jest i w tym przypadku.

Ocena końcowa:

 • Eleganckie wzornictwo
 • Duże okno z systemem wyciszenia
 • Dwa porty USB 2.0 i dwa USB 3.0
 • Regulator obrotów wentylatorów
 • Przestronne wnętrze
 • System wyciszenia podzespołów
 • Cicha praca wentylatorów
 • Filtry przeciwkurzowe
   
 • Miejscami ostre krawędzie
 • Tylko dwa wentylatory w komplecie
 • Mało miejsca za tacką na płytę główną

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AntySyjon
  5
  Bardzo ładna, w wyposażeniu i możliwościach zadowalająca, jak dla mnie od 250-350 zł, tyle bym mógł dać biorąc pod uwagę że Zalmany z serii Z które są w tej samej jakościowej klasie za tyle chodzą, ale znając BQ krzykną sobie 500-600 zł więc nara
  • avatar
   DyndaS
   2
   "Mało miejsca za tacką na płytę główną"

   Chyba jakiś żart. 3cm to mała wartość?
   • avatar
    kokosnh
    0
    już wolę Silent Base 800, ma 3 wentylatory w zestawie i więcej możliwości montowania wentylatorów ( niestety filtr dolny wyciągany z tyłu co dyskwalifikuje ją jako obudowa dla mnie.
    • avatar
     BluePandoraBox
     0
     poproszę o podanie jakie są wymiary okna? z zewnątrz ale też od środka z elementami mocującymi
     prosiłem o podanie tego w innej redakcji ale chyba opisywali coś czego nie mieli fizycznie i mi nikt nie odpowiedział, może tym razem się uda ;)
     można kupić takie okno osobno, jestem ciekaw czy do mojej obudowy dałoby się je zamontować ;)

     czytałem w innej recenzji że 170 mm miejsca na chłodzenie CPU jest ale w wersji bez okna, z oknem zmniejsza się to do 158 mm, czy możecie to zmierzyć?

     tak jak w większym bracie zabrakło wytłumienia na górze i dole, przód zapewne również nie jest zbyt dokładnie wytłumiony, na tyle sama blacha
     dziura pod płytą jest za duża, to już kolejna buda gdzie projektant kompletnie nie pomyślał, że można zamontować węższą płytę za którą będzie bardzo źle wyglądająca pustka, zwłaszcza że buda ma okno, wręcz idiotyczne rozwiązanie, nie widziałem żadnej płyty czy chłodzenia które potrzebowałoby tak wielkiej dziury
     zastosowane przepusty które po przełożeniu kabli moim zdaniem szpecą odchylonymi listwami gumy
     szyny do HDD w bardzo małym stopniu czy wręcz wcale nie tłumią drgań, jest to sztywny nylon a nie guma, szybsze dyski będą przenosić je na całą obudowę, bardzo kiepski rozwiązanie
     użyte wentyle wyją przy maksymalnych ustawieniach do 39,0dB(A)
     obudowa ciekawa ale wymaga jeszcze sporo pracy aby ją faktycznie wytłumić, jeśli ktoś chce mieć ciszę, w innym wypadku polecam omijać ją łukiem, większy brat daje większe możliwości wytłumienia choć również wymaga dodatkowych nakładów pracy
     w tej cenie jest spora konkurencja, jedynym plusem tej obudowy jest podwójne poliwęglanowe okno, niestety to trochę za mało aby żądać za to ponad 400 zł zwłaszcza że różnica do 800 to tylko 100 zł

     mniejsza wersja 800 w której jedyne różnice to dolne i górne korytka oraz mniej klatek na HDD i wyjców
     gdy cena zejdzie do 300-330 zł za wersję z oknem będzie to bardziej realna kwota, którą można za ten produkt zapłacić, blachy 0,7 to mniej niż w niektórych dużo tańszych budach!!!