Komputery

Podzespoły

przeczytasz w 4 min.

Nie ma konfiguracji idealnej, takiej która satysfakcjonowałaby każdego. Każdy użytkownik ma inne potrzeby i zasoby finansowe. Nasz wybór jest jedynie nowoczesną propozycją dla entuzjastów.

Co istotne proponowana przez nas konfiguracja jest bardzo łatwa w rozbudowie. Komputer bez większego problemu można rozbudować o lepsze procesory, więcej pamięci RAM, czy też bardziej wydajną kartę graficzną. W razie potrzeby można pokusić o zmianę dysku SSD na większy, czy też dokupienie drugiego dysku HDD i połączenie go z pierwszym w matrycę RAID 0 - dzięki czemu uzyskujemy zarówno wiecęj miejsca na dane, jak i znacznie szybszy odczyt i zapis danych.

Płyta główna

GIGABYTE Z97X-Gaming 5 to płyta wyposażona w najnowsze nowinki, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Jej wyposażenie obejmuje interfejsy SATA Express i M.2, a także cały pakiet technologii dla graczy. Wśród nich znajduje się szybszy układ LAN (Killer E2200) oraz znakomity dźwięk Creative SoundBlaster X-Fi. Podzespoły wysokiej jakości oraz odpowiednio mocna i chłodzona sekcja zasilania, uzupełniają ten obraz. 

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - chipset Z97 umożliwi w przyszłości modernizację komputera o najnowsze procesory Intel Core 5 generacji (Broadwell), wyposażenie w nowe interfejsy zapewni zgodność z najnowszymi dyskami, a technologie dla graczy gwarantują szybsze działanie sieci LAN oraz znakomity dźwięk. 
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - jeśli nie zamierzasz upgrade'ować procesora do Core 5 generacji, a chcesz skupić się na 4 generacji (Haswell) można wybrać tańszy model oparty na układzie logiki H81 lub B85. 

Karta graficzna

Karty GeForce GTX 970 to z pewnością jedne z najciekawszych modeli na rynku. Najnowsza architektura Maxwell zapewnia dużą energooszczędność i wydajność. Właściwie jedynym minusem jest cena, która wynosi około 1500 zł. Jest świetna karta dla gracza, jednak nie każdego będzie na nią stać.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - najnowsza architektura Maxwell gwarantująca niski pobór energii, dobrą wydajność i potencjał OC.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - modele GeForce GTX 970 to wydatek prawie 1500 zł. Jeśli uważasz, że do rozgrywki spokojnie wystarczy ci mniej wydajny model, spokojnie możesz zainwestować w tańszą kartę graficzną np. Radeona R9 280X (około 1000 zł). W tej samej cenie dostaniesz kartę graficzną AMD Radeon R9 290X.

Procesor

Core i5 4590K to następca Core i5 4670K, a zarazem przedstawiciel rodziny Devil's Canyon. Procesory te charakteryzują się wyższym potencjałem podkręcania, dlatego też powinny się na nie decydować osoby zainteresowane OC. 

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - odblokowany mnożnik i ulepszenia sprawiają, że jest to najszybszy i najlepiej podkręcający się procesor Core i5 na rynku. 
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - odblokowany mnożnik i ulepszenia rodziny Devil's Canyon windują cenę procesora, a wysokie OC wymaga wykorzystania radiatora innego niż standardowy (dołączony do procesora). 

Dysk SSD

Dyski SSD Toshiba Q Series PRO okazały się strzałem w dziesiątkę. Wydajne i dobrze wycenione z miejsca zdobyły nasze uznanie. Benchmark Rig Level II wyposażony jest w dysk tej serii o pojemności 256 GB co jest obecnie optymalną wielkością dla SSD.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - dyski SSD Toshiba Q Series Pro znakomicie wypadły w naszych testach. Oferują dobry stosunek ceny do możliwości i można śmiało je polecać.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - dysk SSD znacząco podnosi komfort pracy na komputerze, ale nie jest niezbędny. Można w ogóle z niego zrezygnować. 

Dysk HDD

Gracze potrzebują również magazynu na dane o dużej pojemności - najnowsze gry potrafią zajmować naprawdę dużo miejsca. W tej roli znakomicie sprawdzi się dysk Western Digital (WD) z serii Black o pojemności 2 TB. 

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - szybkość działania i dużo miejsca na dane.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - seria Black zapewnia szybkość, ale jest droga. Biorąc pod uwagę tańszy model WD Blue możemy nieco oszczędzić kosztem wydajności. 

Pamięć RAM

Moduły RAM Corsair Vengeance to produkt znakomicie znany na rynku. 16 GB RAM w dwóch modułach po 8 GB sprawi, że długo nie będziesz musiał się martwić o odpowiednią ilość pamieci RAM. Taktowanie 1866 MHz zapewni optymalne działanie komputera.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - duża pojemność i taktowanie.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - cena. Jeśli chcesz trochę oszczędzić, możesz wybrać zestaw 2 x 4 GB taktowany 1600 MHz.

Obudowa

Benchmark Rig Level II to z założenia bardzo wydajny komputer dla gracza i entuzjasty. Takie podzespoły nie mogą wylądować w pospolitej "budzie", ale i odpowiednio się prezentować. Coolermaster CM Storm Enforcer to wysoka funkcjonalność i świetny wygląd. Oczywiście to ostatnie zależy głównie od gustu użytkownika.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - świetny wygląd i funkcjonalność.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - cena.

Zasilacz

Pomimo wysokiej wydajności, takie podzespoły jak Core i5 4690K i GeForce GTX 970 są również energooszczędne. Do takiego zestawu warto jednak zastosować zasilacz z zapasem mocy, jako, że komputer można z powodzeniem rozbudować, choćby o jeszcze mocniejsze karty graficzne jak GeForce GTX 980. bequiet! Pure Power L8 CM o mocy 630W to idealny wybór do takiej konfiguracji. Dodatkową zaletą jest częściowo modularne okablowanie.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - 630-watowy zasilacz renomowanej firmy pozwala nie martwić się o właściwe zasilanie nawet bardzo wydajnego komputera.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - osoby które celują w mniej wydajną konfigurację, mogą wybrać tańszy zasilacz o niższej mocy. 

Cooler CPU

Procesory Haswell nie grzeją się mocno, jednak model Devil's Canyon po ostrym podkręceniu z pewnością wymaga lepszego chłodzenia. bequiet! Dark Rock 3 świetnie poradzi sobie z entuzjastami podkręcającymi Core i5 4690K.

 • Co przemawia za wyborem tego modelu - podkręcając procesor należy się liczyć ze zwiększonym wydzielanem ciepła, któremu nie podoła standardowy radiator dołączony do procesora.
 • Co nie przemawia za wyborem tego modelu - jeśli chcesz oszczędzić, na rynku znajdziesz wieżowe radiatory o podobnej wydajności, ale w niższej cenie.